واکنش‌ها به ضرب و شتم یک زن توسط گشت ارشاد

زیتون– صبح امروز ویدئوی از ضرب و شتم یک زن توسط گشت ارشاد منتشر شد.

انتشار این ویدئو واکنش‌های فراوانی را برانگیخت.

کاربران شبکه‌های اجتماعی با هشتک‌های #گشت_ارشاد #حقوق_شهروندی #بیشرف و #داعش به این موضوع واکنش نشان دادند.

https://twitter.com/HEDONIST_____/status/986965299617509377

https://twitter.com/Veritysearcher/status/986948702949593094

واکنش مسئولان اما متفاوت بود.

نیروی انتظامی به عنوان مسئول مستقیم گشت‌های ارشاد در واکنش به انتشار این ویدئو مدعی شد که «فیلم پخش شده بخشی ازکل اتفاق است.»

به گفته سخنگوی نیروی انتظامی پلیس به‌هیچ‌وجه چنین رفتارهایی راتایید نمی‌کند و درحال حاضر درحال بررسی موضوع است و نتیجه متعاقبا اعلام می‌شود.

او همچنین خواستار آن شد که «همه دختران و بانوان جامعه نیز شئونات اجتماعی را رعایت کنند.»

معصومه ابتکار٬ معاون زنان و خانواده رییس جمهوری نیز در این رابطه توییت کرد:

شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی نیز در یک پیام توییتری نوشته انتشار چنین ویدیویی به گفته او بیش از پیش ضرورت تغییر رویکرد نهادهای فرهنگی و انتظامی از «باید به باور» و از «ظاهر به معنا» را نشان می دهد.

توییت‌های این مقام‌های دولتی باعث اعتراض بیشتر کاربران به بی‌عملی دولت در مواجهه با چنین خشونت‌های در جامعه و به رسمیت نشناختن حقوق شهروندی در ایران شد.

سوده راد٬ فعال حقوق زنان در پاسخ به معصومه ابتکار نوشت:

نریمان مصطفوی نیز به مولاوردی چنین پاسخ داد: «مشکل ما با شما همین “باور” های طالبانی شماست که متعلق به زمان پارینه سنگی است. مسأله آنجاست که حضرتعالی که یعنی از آن وحوشی که زنان را کتک میزنند بهتری، “باور” داری که این زنان “بدپوشش” اند و خودت به “پوشش برتر” آراسته ای. “باور”های پوسیده شما برای ما بی “معنا” است. برو خانم.»

وزیر کشور نیز دستور داد درباره فیلم کتک زدن یک خانم جوان توسط ماموران نیروی انتظامی بررسی شود.

به گزارش ایسنا به دنبال انتشار فیلمی از کتک زدن یک خانم توسط مامور گشت ارشاد نیروی انتظامی ،وزیر کشور دستور بررسی جامع و ارائه گزارش آن تا روز شنبه را صادر کرد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اخیرا به اتفاق جمعی از نواندیشان دینی، بیانیه‌ای دربارۀ انتخابات پیش رو و چراییِ عدم شرکتِ در آن را منتشر کردیم؛ که معتقدیم «با  توجه به همه‌ی شواهد موجود… “انتخابات” پیش رو فاقد حداقل ارزش‌های

ادامه »

حالا درست در همان میدانی که مخوف‌ترین نیروهای‌شان را برای سرکوب مخالفان، به صف کرده بودند تا بتوانند به هر طریقِ ممکن، زهرچشم مخالفان

ادامه »

اشاره: پس از برگزاری انتخابات مجلس دوم، در سلسله یادداشت های روزانه ام، مطلب زیر را نوشته ام. می پندارم

ادامه »