زیتون– دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا٬ روسیه و جمهوری اسلامی را به خاطر حمایت از بشار اسد، مسوول حمله با سلاح شیمیایی به شهر «دوما» دانست.

روز یکشنبه حمله‌ای شیمیایی به شهر دوما در سوریه صورت گرفت.
نیروهای امدادی و فعالان مخالف بشار اسد در سوریه از حمله شیمیایی به یکی از مناطق تحت تصرف شورشیان در نزدیکی دمشق خبر دادند که به کشته شدن دستکم ۴۰ تن انجامیده است.

گزارش شده که این حمله شامگاه شنبه در یکی از شهرک‌های اطراف دوما در شمال شرقی پایتخت سوریه صورت گرفته است. حملات نیروهای دولتی سوریه به شورشیان جیش‌الاسلام در این منطقه همچنان ادامه دارد.

رییس جمهوری آمریکا در واکنش به این حمله شیمیایی توییت کرد: «بسیاری در یک حمله شیمیایی جنون‌آمیز در سوریه کشته شدند از جمله زنان و کودکان. این جنایات در منطقه‌ای اتفاق می‌افتد که ارتش سوریه آن را محاصره کرده و از جهان خارج به آن دسترسی وجود ندارد. رئیس‌جمهور پوتین، روسیه و ایران به خاطر حمایت از بشار اسد حیوان، مسئول هستند. بهای گزافی باید پرداخته شود.»

دونالد ترامپ همچنین خواست تا به نیروهای امدادی اجازه ورود به دوما داده شود.

او همچنین از باراک اوباما٬ رییس جمهوری پیشین آمریکا٬ انتقاد کرده و گفته اگر باراک اوباما به هشدار خود درباره «عبور از خط قرمز» پایبند می‌ماند، اکنون بشار اسد به تاریخ پیوسته بود.

باراک اوباما حدود پنج سال پیش گفته بود که اگر رییس جمهوری سوریه از تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان استفاده کند، با واکنش نظامی آمریکا مواجه خواهند شد.

محکومیت جهانی حمله شیمیایی به دوما٬ محدود به رییس جمهوری آمریکا نیست. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل٬ پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان٬ بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا٬ وزرای خارجه ایتالیا و ترکیه نیز از جمله رهبران سیاسی هستند که «جنایت دوما» را محکوم می کنند.

بازگشت به صفحه اول