وعده شمخانی برای بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر

زیتون– علی شمخانی، رییس کمیسیون سیاسی- امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام٬ پیغام داده که اعضای این کمیسیون خواستار لغو حکم تعلیق عضویت عضو زرتشتی شورای شهر یزد از سوی دیوان عدالت اداری هستند.

غلامعلی سفید، رییس شورای شهر یزد٬ با اعلام این خبر گفت: «دیروز نخستین نشست شورای شهر یزد در سال۹۷ برگزارشد و صندلی سپنتا نیکنام در این شورا همچنان خالی بود اما خبر‌های رسیده از مجمع سبب شد تا اعضای شورا نسبت به وضعیت بلاتکلیف این عضو زرتشتی شورا فعلا سکوت کنند.»

سفید در ادامه تاکید کرد: «به ما اعلام شده شمخانی درراس کمیسیون سیاسی مجمع، موافق لغو حکم دیوان مبنی بر تعلیق عضویت نیکنام در شورای شهر یزد است و به‌عنوان رئیس کمیسیون سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام وعده داده که حکم تعلیق عضویت نیکنام به‌زودی لغو خواهد شد و نیکنام می‌تواند به‌عنوان عضو زرتشتی در جلسات حاضر شود.»

به گزارش همشهری رییس شورای شهر یزد همچنین در پاسخ به اینکه آیا بازگشت نیکنام به شورای شهر یزد از طریق لغو حکم دیوان ضامن عدم‌تکرار مسئله نیکنام در ادوار بعدی شوراهای شهرهست و می‌توان گفت که اقلیت‌های دینی با چنین وضعیتی روبه‌رو نمی‌شوند، افزود که آنچه در پیگیری‌ها به ما اعلام شده این است که فعلا مشکل بازگشت نیکنام به شورای شهراز طریق لغو حکم دیوان عدالت اداری صورت می‌گیرد وبه ما گفته شده که ظرف ۶ تا ۱۲ ‌ماه آینده بررسی مصوبه مجلس در مورد رفع موانع از عضویت اقلیت‌های دینی درشوراهای شهر در دستور کار نشست‌های عمومی مجمع قرار خواهد گرفت.

رییس شورای شهر یزد ابراز امیدواری کرد که براساس وعده مجمع تشخیص مصلحت نظام ۳-۲ روز آینده حکم دیوان برای تعلیق عضویت نیکنام در شورای شهریزد لغو شود و نیکنام تا قبل از ۲۲فروردین‌ماه که مرخصی‌اش براساس قانون شوراها پایان می‌یابد در نشست‌های شورای شهر یزد حاضر شود.

سپنتا نیک‌نام در همین رابطه در توییترش نوشت:

از سوی دیگر اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در بهارستان نیزبا اشاره به‌احتمال لغو حکم موقت عدم‌حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر توسط دیوان عدالت اداری تا اتخاذ تصمیم نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز خبرداد که این موضوع نیز توسط برخی از اعضای مجمع در حال پیگیری جدی است و ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر این پرونده به نتیجه برسد. اختیاری به ایسنا گفت: «براساس گفت‌وگوهای انجام شده با اعضای محترم مجمع، آنها نگاه مثبتی به این موضوع دارند.»

او با بیان اینکه پایان مهلت ۶ماهه عدم‌حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد به معنی لغو عضویت وی نیست، از احتمال لغو حکم موقت عدم‌حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد توسط دیوان عدالت اداری تا اتخاذ تصمیم نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر این پرونده به نتیجه برسد.

نیکنام از ۲۲ مهرماه در مرخصی به‌سر می‌برد و حکم موافقت شورای شهر یزد با در خواست مرخصی‌اش از ۲۲ مهرماه صادر شده است. بنابراین ۲۲ فروردین‌ماه تاریخ نهایی مهلت قانونی برای تعیین تکلیف عضویت یا تعلیق عضویت نیکنام در شورای شهر یزد است.

براساس قانون شوراهای شهر و روستا اگر هر یک از اعضای شورا به هر دلیلی ۶‌ماه متوالی در جلسات شورا حاضر نشود عضویتش در شورا لغو خواهد شد.
سپنتا نیکنام در چهارمین دوره شوراهای اسلامی نیز عضو شورای شهر یزد بوده و در انتخابات سال ۹۶ در حالی با ۲۲هزار رأی به پنجمین دوره شورای شهر راه یافت که ۱۷هزار رأی نیکنام رأی مسلمانان به وی بود.

به‌دنبال تأیید صحت انتخابات و تشکیل شورا، یکی از اعضای علی‌البدل شورای شهر یزد به استناد نظر فقهی شورای نگهبان مبنی بر اینکه در شهرهایی با اکثریت مسلمان یک اقلیت نمی‌تواند تصمیم‌گیر برای کل شهر باشد، به دیوان عدالت اداری اعلام شکایت کرد و دیوان عدالت اداری هم رأی به تعلیق عضویت نیکنام در این شورا داد. از آن زمان تا‌کنون نیکنام در مرخصی به سر می‌برد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در روزهایی که بحث بر سر شرکت کردن یا نکردن در انتخابات گرم است، لازم دیدم دلایل خودم را برای تحریم انتخابات بیان کنم چراکه مباحثه بین دو سر رادیکال طیف(مدافعان مشارکت همیشگی و مدافعان

ادامه »

چرا رای می‌دهم؟ پس از جنبش زن زندگی آزادی، تصور من بر این بود که رای دادن دیگر بی‌معنی است، اما امروز معتقدم که

ادامه »

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه

ادامه »