زیتون- دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در توییتر خود اعلام کرد که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه را از سمت خود برکنار کرده است.

مایک پمپئو، رییس (سابق) سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا٬ سیا٬ به عنوان جایگزین تیلرسون معرفی شده است.

مایک پمپئو از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای ایران (برجام) است و انتصاب او در حالی صورت گرفته که دو ماه دیگر دولت آمریکا باید نظرش را درباره پایبندی ایران به توافق هسته‎ای اعلام کند.

اختلاف نظر میان رکس تیلرسون و دونالد ترامپ بارها بر سر مسائل مختلف از جمله چگونگی برخورد با کرده شمالی رسانه‌ای شده بود.

یک مقام بلند پایه کاخ سفید آمریکا که خواست نامش ذکر نشود٬ امروز به خبرگزاری فرانسه گفت: «دونالد ترامپ می‌خواست قبل از مذاکره تاریخی با کره شمالی یک تیم جدید داشته باشد. رئیس جمهوری آمریکا می خواست برای آغاز مذاکرات یک تیم جدید و کارآمد داشته باشد.»

اختلاف نظر میان ترامپ و تیلرسون تاکنون بارها مطرح شده است. عنوان می‌شود که ترامپ از چهار روز قبل خواهان استعفای تیلرسون شده اما نخواسته است که این مطلب را قبل از بازگشت وزیر خارجه‌اش از آفریقا اعلام کند. دونالد ترامپ در مورد ایران و بخصوص برجام با رکس تیلرسون اختلاف داشت.

مایک پمپئو یکی از تندروترین چهره‌ها در زمینه سیاست خارجی در حلقه نزدیک به رییس جمهوری آمریکا است.

او مانند دونالد ترامپ از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای ایران است و بارها خواهان لغو آن شده است.

پمپئو همچنین موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا را کم‌اهمیت می‌داند و می‌گوید روسیه دهه‌هاست که در حال دخالت در دوره‌های مختلف انتخابات آمریکا است. درماه فوریه او از گفت‌وگوهای خود با روسای سازمان‌های اطلاعاتی روسیه در ساختمان مرکزی سیا دفاع کرد.

بازگشت به صفحه اول