تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر لزوم حجاب اسلامی

زیتون– آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، «اعتراض‌به حجاب اجباری» را نتیجه «تبلیغات پرحجم دشمنان و هزینه‌های سرسام‌آور آنان برای اثرگذاری منفی بر مسأله حجاب» خواند.

رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرد: «آن‌ همه هزینه، فکر و تبلیغات کردند که در نتیجه آن چند دختر فریب بخورند و در گوشه و کنار روسری از سر بردارند و همه تلاش‌هایشان در این نتیجه کوچک و حقیر خلاصه شد.»

اعتراض به حجاب اجباری پس از آن همه‌گیر شد که زنان ایرانی در «اعتراض به حجاب حجاب» اجباری روسری‌های سرچوب زدند.

ویدا موحد٬ اولین زنی که به نام «دختر خیابان انقلاب» معروف شد، زن جوانی بود که در ششم دی‌ ۱۳۹۶ در تقاطع خیابان انقلاب و وصال تهران روسری سفیدرنگی را بر سر چوبی کرد و در اعتراض به حجاب اجباری آن را تکان داد. بر اساس اخبار منتشرشده، پلیس ایران وی را دستگیر کرده است. نسرین ستوده در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۶ از آزادی وی خبر داد. او در فیسبوک خود اعلام کرد که ویدا موحدی در هفتم بهمن ماه آزاد شده است.

یک ماه بعد دومین زن ایرانی در خیابان انقلاب با درآوردن روسری به «حجاب اجباری» اعتراض کرد.

عکس این زن در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. نسرین ستوده٬ وکیل دادگستری٬ در گفت‌وگویی با رادیو فردا نام این زن را نرگس حسینی اعلام کرد و گفت پس از بازداشت «قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی» صادر شده است.

پس از آن نیز ده‌ها زن و مرد جوان در خیابان‌های تهران و شهرهای دیگر از جمله اصفهان و شیراز دست به عمل مشابه زدند.

۱۲ بهمن ماه پلیس تهران در سامانه اطلاع رسانی خود خبر داد: «به دنبال فراخوان شبکه‌های ماهواره‌ای تحت عنوان چهارشنبه سفید، ۲۹ نفر از فریب‌خوردگانی که در قالب این کمپین کشف حجاب کرده بودند توسط پلیس دستگیر شدند.»

رهبر جمهوری اسلامی امروز طی سخنرانی که هم زمان با روز زن برگزار شد٬ افزود: «آنچه بنده را حساس می‌کند، طرح مسأله حجاب اجباری از دهان برخی خواص است.»

وی سپس با اشاره به این که در بین این افراد «روزنامه‌نگار، روشنفکرنما و آخوند معمّم هم وجود دارد» تأکید کرد به رغم ادعای منتقدان، آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، نیز «مثل کوه محکم ایستاد و گفت حجاب باید وجود داشته باشد.»

محسن میردامادی٬ دبیرکل حزب مشارکت از جمله افرادی بود که در گفت‌وگو با امتداد پیشنهاد داده بود می‌شود در مورد لزوم حجاب اجباری رفراندوم برگزار کرد.

 

رهبر جمهوری اسلامی در سخنان امروزش که در جمع شاعران مذهبی و مداحان ایراد می‌شد، همچنین از آنچه «ویژگی‌های زن غربی» خواند به‌شدت انتقاد کرد و موضوع عدالت جنسیتی در غرب را «موضوعی ظاهری» خواند.

او با تکرار شعار قدیمی در جمهوری اسلامی مبنی بر «حجاب وسیله‌ مصونیت زن است نه محدودیت»، به «اذعان تعداد زیادی از زنان صاحب‌مقام غربی در ماه‌های اخیر به قرار گرفتن در معرض سوء استفاده و خشونت» اشاره کرد و گفت: «اسلام به وسیله حجاب در را بر روی این نقطه انحراف بسته است.»

 

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب