فیگارو پشت پرده حملات تروریستی پاریس و بروکسل را فاش کرد

زیتون- جستجو برای یافتن عاملان حملات تروریستی اخیر در پاریس و بروکسل پرده از وجود یک شبکه وسیع تروریستی فرانسوی- بلژیکی در پشت این حملات تروریستی برداشت.

 خبرآنلاین در گزارشی به نقل از روزنامه فرانسوی لوفیگارو نوشت: در روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته ۱۰ نفر در شهرهای پاریس و بروکسل بازداشت شدند. یکی از این افراد ردا کریکت بود که روز پنجشنبه در فرانسه بازداشت شد. بازداشت وی و آشکار شدن ارتباط نزدیکش با عبدالحمید اباعود، برنامه ریز حملات تروریستی پارسی بار دیگر بر وجود شبکه تروریستی فرانسوی-بلژیکی در ÷شت حملات تروریستی پاریس و بروکسل، تاکید کرد. شبکه ای که گفته می شود، شمارش معکوس برای انهدام آن آغاز شده است.

علاوه بر کریکت، ۹ مظنون دیگر در روزهای پایانی هفته گذشته (دیروز و پریروز) در بروکسل بازداشت شدند؛ سه نفر روز جمعه در سه منطقه «اسکاربک» (Schaerbeek)، «فوره» (Forest) و «سن ژیل» (Saint-Gilles) بازداشت شدند. شش تن دیگر نیز روز پنجشنبه در اسکاربک، بروکسل و «ژِت» بازداشت شده بودند که سه تن از آنان یک روز بعد آزاد و سه نفر دیگر زندانی شدند.
در این گزارش آمده است: جستجوها برای شناسایی و بازداشت عاملان حملات تروریستی از وجود شبکه تروریستی وسیع تر از عاملان حمله نیویورک در سال ۲۰۰۱ میلادی، حکایت دارد. پس از حملات ۱۱ سپتامبر، ۱۹ مظنون شناسایی شدند و این در حالی است که به گفته نخست وزیر فرانسه تاکنون بیش از ۳۰ مظنون تنها در مورد حملات پاریس شناسایی شده اند.
«مانوئل والس» نخست وزیر فرانسه اعلام کرد: از این تعداد مظنون، تا کنون ۱۱ نفر کشته شده اند، ۱۲ نفر زندانی هستند و جستجو برای یافتن مابقی آن ها نیز ادامه دارد.
تا کنون جستجوی عاملان، طراحان و برنامه ریزان حملات پاریس به برادران فرانسوی «کلَن» (فابیان کلن و ژان میشل کلن) رسیده است که پیام های انتقامجویی توسط آنان ثبت و مخابره شده است. این در حالی است که حملات پاریس و بروکسل که اروپا را متاثر ساخت هر دو نتیجه فعالیت یک گروه واحد بوده که عملیات را از راه دور و از سوریه هدایت کرده است. تا کنون مسیر تحقیقات به شبکه اباعود که در عملیات پلیس فرانسه کشته شد، منتهی شده است.
این روزنامه فرانسوی در بیان دلایل ادعای یکی بودن شبکه تروریستی عامل حملات پاریس و بروکسل، نوشت: نخست آن که «خالد البکراوی» که در مترو «مِلبیک» بروکسل کمربند انفجاری خود را فعال کرد، متهم بود که با هویتی جعلی مخفیگاهی را در شهر «شارلوروآ » (Charleroi) بلژیک اجاره کرده بود که مورد استفاده برخی از تروریست های فرانسوی پیش از حملات پاریس، قرار گرفته است. دلیل دیگر آن که «محمد بلقید» با نام مستعار «سمیر بوزید» که در ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) در محله «مولنبک» بروکسل کشته شد و نیز «نجم العشراوی» که در فرودگاه بروکسل خود را منفجر کرد با تعدادی از عاملان حملات پاریس، تماس تلفنی داشته اند. حتی گفته می شود که العشراوی احتمالا دریافت کننده پیامک معروف «ما رفتیم، شروع می کنیم» است که پیش از حمله مهاجمان به سالن کنسرت «باتاکلان» از یک گوشی متعلق به عاملان حمله ارسال شده بود.
آخرین دلیل برای این مدعا نیز کشف ‘دی ان ای’ العشراوی بر بقایای کمربند انفجاری عاملان انتحاری در استادیوم فرانسه و باتاکلان است. همچنین احتمال می رود که این ‘دی ان ای’ در آپارتمانی در منطقه اسکاربک نیز که احتمالا کارگاه ساخت بمب بوده، پیدا شود. پلیس ‘دی ان ای’ دیگری را نیز شناسایی کرده که به «صلاح عبدالسلام» تعلق دارد.
یک منبع نزدیک به تحقیقات اعلام کرد: یک گروه عامل هر دو حمله پاریس و بروکسل بوده است.
هم اکنون صلاح عبدالسلام که در بروکسل بازداشت شد و هم اکنون در زیرزمین زندان «بروژ» در بلژیک نگاهداری می شود، تنها بازمانده حملات خونین پاریس است که می تواند کلید اسرار شبکه تروریستی فرانسوی- بلژیکی باشد. وی که پیشتر با استردادش به فرانسه مخالفت کرده بود، پس از حملات بروکسل خواسته به فرانسه مسترد شود.
«فرانسوآ اولاند» رئیس جمهوری فرانسه دیروز (جمعه) اعلام کرد: شبکه ای که حملات پاریس و بروکسل را صورت داد در حال نابودی است اما شبکه های دیگری وجود دارند که تهدیدی جدی برای اروپا هستند.
«برنار کزنوو» وزیر کشور فرانسه نیز اعلام کرد در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۱۱ حمله تروریستی در فرانسه خنثی شده است. فهرست این ۱۱ حمله ناموفق منتشر شده است.
در حملات تروریستی ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) پاریس که ضعف تبادل اطلاعات در مورد تروریست ها را در اروپا به نمایش گذاشت، فرانسه برای نخستین بار در تاریخ خود هدف عملیات انتحاری قرار گرفت.
در جریان این حملات که گروه تروریستی «داعش» مسئولیت آن را برعهده گرفت، ۱۳۰ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از ۳۵۰ نفر دیگر مجروح شدند.
در جریان این حملات دو انفجار انتحاری نزدیک استادیوم فوتبال در «سن دونی» صورت گرفت و همزمان چند تیراندازی در پنج نقطه مناطق ۱۰ و ۱۱ پاریس رخ داد. همچنین افراد مسلح با ورود به سالن کنسرت باتاکلان بیش از هزار و ۵۰۰ نفر را به گروگان گرفتند.
در حملات تروریستی بروکسل شامل انفجار بمب در فرودگاه و مترو بروکسل در ۲۲ مارس (۳ فروردین)، دست کم ۳۱ نفر کشته و حدود ۳۰۰ نفر مجروح شدند. گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را نیز پذیرفت.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »