???? بیانیه نهضت آزادی در خصوص سانحه سقوط هواپیمای آسمان

زیتون– محمد توسلی٬ دبیرکل نهضت آزادی ایران٬ با انتشار بیانیه‌ای علت کلان وقایعی تلخ سانحه سقوط هواپیمای آسمان در ارتفاعات کوه دنا را فراتر از فقط کوتاهی دستگاه اجرایی کشور ( قوه مجریه ) دانست.

به گزارش «زیتون» دبیر کل نهضت آزادی ایران چنین وقایع تلخی را در راستای بحران کارآمدی و موازی‌کاری‌ها و فقدان تعامل موثر سیاسی و اقتصادی در عرصه بین‌المللی قابل ارزیابی دانست.

متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته٬ به شرح زیر است:

بسمه تعالی
سا نحه سقوط هواپیمای آسمان
سقوط هواپیمای مسافربری آسمان در ارتفاعات کوه دنا در ۲۹ بهمن ماه و کشته شدن ۶۶ تن از هموطنان شامل مسافران و خدمه پرواز، نه تنها خانواده های داغدار بلکه قاطبه مردم ایران و نیز جمیع وجدانهای انسانی را جریحه دار نمود و بار دیگر جامعه ما را در برابر این پرسش کلیدی قرار می دهد که چه عواملی موجب می گردد مدیریت جامعه ما اینگونه نسبت به جان انسانها و از دست دادن سرمایه های عظیم ملی – انسانی توجه لازم را نداشته باشند.
بر اساس گزارش های منتشر شده، علت سقوط این هواپیما، شرایط نامناسب تسهیلات و خدمات فرودگاه مقصد و همچنین فرسوده بودن تجهیزات و ناوگان مورد استفاده در صنعت هوایی کشور و عدم بکارگیری امکانات متداول و روز هوا نوردی همچون سایر کشورها بوده است. بدون تردید مشکلات ساختاری در مدیریت کشور از جمله ادغام غیرکارشناسی دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی که وظایف گسترده آنها با هم هماهنگ نیستند، واگذاری شرکت های هواپیمایی نظیر آسمان به نهادهای دولتی یا شبه دولتی که توان و تخصص مدیریت این نهاد ها را ندارند و… و همچنین در مقاطعی تاثیرپذیری برخی مدیران نظام از شعارهای احساسی برخی جریانات سیاسی غیرمتعهد به منافع ملی، مبنی بر آنکه نباید منابع مالی کشور به جیب شرکت های غربی سازنده هواپیما سرازیر شود!!، از جمله دلایلی است که مانع اصلاح ساختار مدیریت سازمان هواپیمایی کشور و شرکت های خدماتی آنها و نیز نوسازی ناوگان هوایی کشور از جمله ناوگان شرکت هواپیمایی آسمان شده است .
نهضت آزادی ایران، ضمن درخواست توجه همه جانبه مسئولان نظام به رفع ریشه ای مشکلات موجود در ساختار مدیریتی کشور از طریق مشارکت مردم در سرنوشت سیاسی و امور اقتصادی‌شان و سپردن کار مردم به دست خود مردم و کوچک و چابک سازی دولت؛ اعلام می‌دارد که علت کلان این‌گونه وقایع تلخ، فراتر از فقط کوتاهی دستگاه اجرایی کشور ( قوه مجریه ) بوده و در راستای بحران کارآمدی و موازی‌کاری‌ها و فقدان تعامل موثر سیاسی و اقتصادی در عرصه بین‌المللی قابل ارزیابی است و در خاتمه، جان باختن این هموطنان عزیز در سانحه هوایی اخیر را به همه بازماندگان داغدار و ملت سوگوار ایران تسلیت می گوید.
محمد توسلی
دبیر کل نهضت آزادی ایران
۷ اسفند ۱۳۹۶

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

هر تحولی در آینده ایران ناظر به برخورد با دستگاه سرکوب است و نه شخص رهبر دوم که ویترین و نماد مشروعیت‌بخش بدان است. شعارهای هوشمندانه مردم در نفی دیکتاتوری که در شعار «مرگ بر دیکتاتور» تبلور یافته است، دقیقاً ناظر به همین ساختار سرکوب است و نه شخص

ادامه »

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »