???? خبر مرگ بازداشت‌شدگانی را می‌شنویم که سالم دستگیر شدند

نامه‌ اساتید دانشگاه در مورد مرگ کاووس سیدامامی

زیتون– جمعی از اساتید دانشگاه‌های کشور در نامه‌ای خطاب به رییس جمهوری خواستار رسیدگی هرچه جدی‌تر به موضوع «مرگ مشکوک» کاووس سیدامامی شدند.

کاووس سیدامامی٬‌ استاد دانشگاه و فعال محیط زییست چندی پیش در پی دو هفته بازداشت در زندان اوین درگذشت. پس از اعلام خبر مرگ او٬‌ از سوی قوه قضاییه اتهام «اثبات نشده» جاسوسی برای این استاد دانشگاه به کرات شنیده شد.

اساتید دانشگاه همچنین در این نامه تاکید کرده‌اند «کشور ما از معدود کشور‌هایی است که هر از چندگاهی شاهد خبر مرگ بازداشت شدگان و یا زندانیانی است که سالم دستگیر و پس از چندی با تهدید به سکوت جسدشان تحویل خانواده‌هایشان می‌شود! خانواده‌هایی که برخی با اعمال فشار نیروهای امنیتی حتی موفق به برگزاری مجلس ترحیمی در شان عزیزانشان نیز نمی‌شوند.»

اعضای هیات علمی امضا کننده‌ این نامه در پایان  از حسن روحانی درخواست کردند تا به وظیفه‌ قانونی خود به‌عنوان «رییس جمهوری» عمل کرده و با جدیت تمام روند بررسی چگونگی این مرگ‌های مشکوک را تا انتها پیگیری و نتیجه را بدون پرده‌پوشی به مردم گزارش نماید.

متن کامل این نامه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته٬ به شرح زیر است:

نامه‌ اساتید دانشگاه به رئیس جمهور در مورد مرگ مشکوک دکتر کاووس سید امامی در زندان اوین
سوم اسفند ۱۳۹۶

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای حجت‌الاسلام دکتر حسن روحانی
انتشار خبر مشکوک اتهام جاسوسی و خودکشی همکارمان دکتر کاووس سید امامی که به درستکاری، تعهد علمی و میهن ‌دوستی در میان دانشگاهیان شهره بود ما را متاثر و شگفت‌زده و افکار عمومی را به نحوی مشوش کرد. ضمن تشکر از شما برای تشکیل کمیته‌ی رسیدگی به حوادث ناخوشایند در بازداشتگاه‌ها معروض میداریم:
سابقه‌ی مرگ‌های متعدد مشابه در زندان‌های کشور، گزارش‌های خلاف قانون و اخلاق صدا و سیما و دیگر مسئولین در توجیه اتفاقات مشابه و عدم ارائه‌ی سند و مدرک متقن در مورد اتهامات سنگین وارده به متوفیان که اعتراض رسمی خانواده‌ها و وکلای برخی از آنها را نیز به‌دنبال داشته است، موجب نگرانی و تاسف است.

آقای رئیس جمهور
کشور ما از معدود کشور‌هایی است که هر از چندگاهی شاهد خبر مرگ بازداشت شدگان و یا زندانیانی است که سالم دستگیر و پس از چندی با تهدید به سکوت جسدشان تحویل خانواده‌هایشان می‌شود! خانواده‌هایی که برخی با اعمال فشار نیروهای امنیتی حتی موفق به برگزاری مجلس ترحیمی در شان عزیزانشان نیز نمی‌شوند.
زندان محل نگهداری شهروندانی است که مجبور شده‌اند ایامی از زندگی خود را در حبس و محروم از حق آزادی بگذرانند. این مسئولان زندان‌اند که بنا به وظایف قانونی خود می‌بایست مراقبت‌های لازم را برای حفظ سلامت جسمی و روحی او فراهم آورند.

آقای رئیس جمهور
تا کنون تعدادی از انجمن‌های علمی کشور به همراه بیش از دو هزار نفر از دانشگاهیان، فعالان مدنی و محیط زیستی طی نامه‌هایی به جنابعالی نگرانی خود را از روند پی‌گیری پرونده‌ی مرحوم سید امامی و سایر فعالین دستگیر شده محیط زیست اعلام کرده‌اند. مستحضرید که به مدد فناوری، دنیا به دهکده‌ای کوچک تبدیل شده است و نخبگان جهان در عرصه‌های مختلف علمی، هنری و ورزشی دارای ارتباط تنگاتنگ روزانه‌اند. دیدگاهی در کشور که در این چند دهه با دیده شک و تردید به این ارتباطات نگاه کرده است، چیزی جز خُسران مادی و معنوی برای کشور به‌بار نیاورده است. یا همچون کره شمالی درهای کشور را بر روی دنیا ببندید و یا به سیطره‌ی این فضای امنیتی نامعقول بر شئون کشور پایان دهید.

آقای رئیس جمهور
ما اعضای هیات علمی امضا کننده‌ی این نامه ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های بازداشت شدگان و زندانیان درگذشته در زندان، از جمله خانواده‌ی مرحوم سید امامی، از جنابعالی درخواست داریم به وظیفه‌ی قانونی خود به‌عنوان رئیس جمهور عمل کرده و با جدیت تمام روند بررسی چگونگی این مرگ‌های مشکوک را تا انتها پیگیری و نتیجه را بدون پرده‌پوشی به مردم گزارش نمایید.
با تقدیم احترامات
جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور

ابراهیم فولادوند زنجان
ابوالفضل(پرویز) زندی نیا علامه طباطبایی
احد نویدی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش
احمد ارزانی صنعتی اصفهان
اسماعیل اسلامی علم و صنعت ایران
افسانه علوی آزاد آبادان
الهه کولایی تهران
جعفر نجفی فردوسی مشهد
حسن محدّثی گیلوایی آزاد تهران مرکزی
حمید صفری شهید بهشتی
حمید اولیایی یاسوج
رضا ستاری مازندران
زهرا سهیلی پور علوم پزشکی اصفهان
سعید مروتی آزاد اسلامی واحد تهران پزشکی
سعید مدنی هیچ جا
سیامک پارسایی یاسوج
سید جواد آقاجری شهید چمران اهواز
سید جواد امامی علم و صنعت ایران
سید محمد حسن مصطفوی تربیت مدرس
عالیه شکربیگی آزاد تهران مرکزی
عباسعلی فرداد علم و صنعت ایران
عبدالحسین پری زنگنه زنجان
علی حسن لی شیراز
علی اله وردی علم و صنعت ایران
علیرضا آذر بخت اراک
علیرضا آقائی سیستان و بلوچستان
فاطمه موسوی میرک آزاد اراک
فاطمه میمندی آزاد علوم تحقیقات
فریده حمیدی تربیت دبیر شهید رجایی
قاسم بستانی شهید چمران اهواز
کورش جاویدان فردوسی مشهد
محبوبه حجازی آزاد اسلامشهر
محرم دولتشاهی تهران
محسن سلطان پور خواجه نصیرالدین طوسی
محمد خلج پیام نور
محمد حسن محقق معین سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی
محمد حسن باز افکن علوم پزشکی جندی شاپور
محمد رحیم احمدی شیراز
محمد رضا چمنی صنعتی اصفهان
محمد کاظم شاکر علامه طباطبایی
محمد هادی خوش تقاضا تربیت مدرس
محمد هادی افشار علم و صنعت ایران
محمدرضا رسایی تهران
محمود یزدانی تربیت مدرس
محمود یعقوبی شیراز
مختار خواجوی یاسوج
مرتضی صادقی صنعتی اصفهان
مصطفی قادری یاسوج
مهرداد زرگران سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی
هاشم شهروس وند زنجان

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش داده بودند. انگار مثلا سلاح بیولوژیکیول کردن توو استان 🤣مدیریت فشل. هرکی به هرکی. خر

ادامه »

«سید جواد ساداتی‌نژاد» حدود ۵۰ سال دارد. یعنی سنی که نه می‌تواند سابقه‌ای در انقلاب داشته باشد، نه در دوران دفاع مقدس. در بیش

ادامه »

روراست و صادق است. رُک و راست حرفش را می‌زند. و این نه از سرِ بی‌باکی که بیش‌تر اسلوبِ شخصیتی

ادامه »