احتمال استفاده از گاز سمی در غوطه شرقی

رییس ستاد کل نیروهای مسلح: عملیات در حومه دمشق ادامه می‌یابد

زیتون– محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح٬ تهران و دمشق به قطعنامه آتش‌بس در سوریه «پایبند می‌مانند»، اما عملیات در حومه دمشق ادامه پیدا خواهد کرد.

به گفته باقری ارتش سوریه به‌دنبال «پاکسازی» آن کشور است؛ از «تروریست‌ها» است و «بخش‌هایی از حومه دمشق که در اختیار تروریست‌ها است مورد آتش‌بس نیستند و پاکسازی در آنها ادامه خواهد داشت.»

قطعنامه آتش‌بس سوریه، جبهه النصره، شاخه القاعده، و داعش (خلافت اسلامی) را در بر نمی‌گیرد.

سرلشکر باقری در جریان یک سخنرانی تاکید کرد که قطعنامه فعلی با کمک «دوستان کشور سوریه» کمی «تعدیل شده» و «مبارزه با تروریست‌های نامداری مانند جبهه النصره ادامه دارد». او افزوده‌است «حیطه‌هایی برای امنیت و آرامش و آتش‌بس مشخص شد» تا غیرنظامی‌ها در آن مناطق ساکن شوند.

جنگ در غوطه٬ در دمشق بیش از یک هفته است که ادامه دارد و طی آن نزدیک به ۵۰۰ نفر قربانی شده‌اند.

صبح امروز مسئولان بیمارستانی در منطقه غوطه شرقی سوریه که تحت کنترل مخالفان دولت اسد است می‌گویند در جریان حملات متداوم نیروهای طرفدار حکومت بشار اسد، چندین نفر دچار مشکلات سلامتی شده‌اند که شبیه نتیجه تماس با گاز کلر است.

بی‌بی‌سی فارسی به نقل از مسئولان این بیمارستان خبر داد قربانیان حملات و رانندگان آمبولانسها گزارش کرده‌اند که بعد از وقوع یک انفجار بوی گاز کلر به هوا برخواسته است.

حداقل ۱۸ نفر با کمک کپسول اکسپژن تحت درمان قرار گرفته اند. گزارش شده است که دستکم یک کودک بر اثر این حملات خفه شده است.

از سوی دیگر بهرام قاسمی٬ سخنگوی وزارت خارجه٬ صبح امروز در نشست مطبوعاتی خود با رسانه‌ها با اشاره به قطعنامه اخیر شورای امنیت مبنی بر ایجاد آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه، گفت: «امیدواریم این آتش‌بس اجرایی شود تا شاهد کاهش خشونت و آغاز ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم سوریه باشیم.»

او به سوال وب‌سایت عصر ایران در مورد ادامه جنگ در غوطه شرقی٬ پاسخ داد: «موضوع سوریه موضوعی پیچیده و قدیمی است، بازیگران زیادی در آن حضور دارند و امنیت، ثبات و آرامش مدت‌هاست که در آنجا وجود ندارد و درگیری‌ها در آنجا ادامه دارد.»

قطعنامه آتش‌بس سوریه روز شنبه گذشته تصویب شد. در پیش‌نویس اولیه قطعنامه پیش‌بینی شده بود که ۷۲ ساعت پس از تصویب، آتش‌بس برقرار شود و ۴۸ ساعت پس از آن هم اجازه کمک‌رسانی و خروج از منطقه برای دریافت خدمات پزشکی داده شود.

در همین رابطه احمد عبداللهی٬‌ معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشکی سپاه٬ در جریان نشستی خبری اعلام کرد: «در سوریه و عراق برای امداد رسانی به جبهه مقاومت حضور داریم.»

به گزارش ایسنا، سردار احمد عبداللهی با اشاره به حضور بخش پزشکی سپاه در خارج از کشور اظهار کرد: «با دعوت جبهه مقاومت، برای ارائه خدمات پزشکی وارد سوریه و عراق شدیم و جان هزاران رزمنده جبهه مقاومت را نجات دادیم.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

احتمال استفاده از گاز سمی در غوطه شرقی

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »