توهین و تهدید به جای پاسخ؛ ناسزاگویی «موافقان حجاب اجباری» به زنان معترض

زیتون– حسن رحیم‌پور ازغدی٬ از اعضای حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی٬‌ امروز در حساب کاربری توییترش «زنان معترض به حجاب اجباری» را در قیاس با جامعه «اعراب جاهلیت» با زنان تن فروش مقایسه کرد.

اگرچه این پست از حساب کاربری او حذف شد٬ اما تصاویر آن بارها و بارها به اشتراک گذاشته شد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان نیز در خطبه‌های نماز این هفته در واکنش به دختران خیابان انقلاب گفته بود: «فاسقانی که در خیابان روسری از سر برمی‌دارند، از غرب دستور گرفته‌اند.»

ویدا موحد٬ اولین زنی که به نام «دختر خیابان انقلاب» معروف شد، زن جوانی بود که در ششم دی‌ ۱۳۹۶ در تقاطع خیابان انقلاب و وصال تهران روسری سفیدرنگی را بر سر چوبی کرد و در اعتراض به حجاب اجباری آن را تکان داد. بر اساس اخبار منتشرشده، پلیس ایران وی را دستگیر کرده است. نسرین ستوده در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۶ از آزادی وی خبر داد. او در فیسبوک خود اعلام کرد که ویدا موحدی در هفتم بهمن ماه آزاد شده است.

یک‌ماه بعد دومین زن ایرانی در خیابان انقلاب با درآوردن روسری به «حجاب اجباری» اعتراض کرد.

عکس این زن در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. نسرین ستوده٬ وکیل دادگستری٬ در گفت‌وگویی با رادیو فردا نام این زن را نرگس حسینی اعلام کرد و گفت پس از بازداشت «قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی» صادر شده است.

پس از آن نیز طی روزهای گذشته ده‌ها زن و مرد جوان در خیابان‌های تهران و شهرهای دیگر از جمله اصفهان و شیراز دست به عمل مشابه زدند.

موافقان «اعمال قانون حجاب اجباری» گذشته از تمسخر٬ برای تخریب این جریان دست به توهین نیز زدند.

برخی از کاربرانی که با اسامی فیک در فضای مجازی فعالیت دارند٬‌ زنان برابری طلب را به «شوهر خواهی متهم کردند» یا با استفاده از هشتگ «پسر خیابان نجات الهی» آنان را مسخره کردند.

چهره‌های قضایی نیز نسبت به اعتراض زنان به حجاب اجباری واکنش نشان دادند.

روز گذشته عباس جعفری دولت‌آبادی٬ دادستان عمومی و انقلاب تهران٬ خبر بازداشت تنها یکی از دختران خیابان انقلاب را تایید کرده بود.

محمدجعفر منتظری٬ دادستان کل کشور٬ نیز اعتراضات اخیر به «حجاب اجباری» را حرکتی بچگانه خواند.

به گفته او کسانی که روسری خود را در خیابان برمی‌دارند، بیشتر از نادانی و فریب خوردگی است و از روی القائاتی است که از خارج کشور می‌شود و حرکاتی را انجام می دهند که کاملا بچه‌گانه است.

دادستان کل کشور عمل «برداشتن روسری در خیابان‌ها» را امر «بسیار جزیی و غیرقابل توجه» دانست، چرا که «اکثر به اتفاق بانوان ما یا محجبه چادری هستند یا حجاب اسلامی درستی دارند یا برخی‌ها اگر حجاب درست و کاملی ندارند، قطعا پاکدامنی و عفاف لازم را دارند و حرکتی را انجام نمی‌دهند که مورد نظر دشمن است.»

امروز رییس دادگاه انقلاب تهران در واکنش به کشف حجاب‌های اخیر، «برخی از این افراد را فریب‌خورده و برخی را مجری برنامه‌های دشمن خواند» و افزود: «این اقدام قانون شکنی است و قانون با شدت با اینها برخورد می‌کند.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »