تالاب هامون در فهرست یونسکو ثبت شد

زیتون–  تالاب هامون در جریان چهارمین کنگره جهانی ذخیره‌گاه‌های زیست کره زمین، در فهرست سازمان آموزشی‌فرهنگی ملل، یونسکو، به ثبت جهانی رسیده‌است.

90888A69-E27C-4B85-AE30-DD20E50F04D6_w640_r1_s_cx0_cy9_cw93

مدیر کل حفاظت از محیط زیست سیستان و بلوچستان، امروز به ایرنا گفت«در آستانه نوروز اگرچه سخت و طاقت‌فرسا بود اما در نشست پرو اتفاق بزرگ رقم خورد و تالاب هامون در فهرست ذخیره‌گاه‌های بین‌المللی یونسکو ثبت شد.»

چهارمین کنگره جهانی ذخیره‌گاه‌های زیست زمین در لیما، پایتخت پرو برپا شده است. سعید محمودی گفته است ثبت تالاب در فهرست یونسکو «با وجود کارشکنی‌های مداوم برخی مرتجعان» صورت گرفته است. با ثبت این تالاب در یونسکو، «بودجه‌های بین‌المللی برای مدیریت تالاب افزایش می‌یابد و موضوع حق آبه هامون با جدیت بیشتری دنبال می‌شود».

مسئولان ایرانی می‌گویند احیا و حفاظت از هامون به طور مشخصی به حق آبه آن نیز بستگی دارد. این موضوع دادخواستی حقوقی را در بر می‌گیرد که به حق‌ آبه ایران از رودخانه هیرمند در افغانستان باز می‌گردد. هیرمند از ولایت هلمند به دریاچه هامون در سیستان و بلوچستان می‌ریزد. اختلافات بر سر این موضوع سال‌هاست میان ایران و افغانستان ادامه دارد.

هامون از جمله تالاب‌ها و دریاچه‌های ایران است که در وضعیت بحرانی قرار دارد. دولت ایران در پاییز سال گذشته لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های ایران را به مجلس شورای اسلامی فرستاده بود. دریاچه هامون نیز از جمله تالاب‌هایی‌ست که حفاظت از آن در طرح‌ جدید دولت ایران قرار دارد.

 

 

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

مطالب دیگر

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب