اتحادیه اروپا و ترکیه درباره بازگرداندن پناهجویان به توافق رسیدند

زیتون- رهبران اتحادیه اروپا و ترکیه در زمینه بحران پناهجویان به یک توافق رسیده‌اند. هدف از این توافق جلوگیری از حرکت گسترده پناهجویان به سمت اروپاست.

160318034129_refugees_624x351_afp

بی بی سی فارسی در این باره نوشت: دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا گفته است که اعضای اتحادیه اروپا متفق القول این توافق را قبول دارند. به گفته منابع اروپایی بنا بر این توافق از نیمه شب یکشنبه پناهجویانی که خود را به یونان می‌رسانند در صورتی که تقاضای پناهندگیشان رد شود به ترکیه بازگردانده می‌شوند. در مقابل کشورهای اروپایی هزاران نفر از پناهجویان سوری را که در ترکیه هستند می‌پذیرند. همچنین کمک‌های مالی به ترکیه خواهد شد و مذاکرات پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا تسریع می‌شود.

با این حال بعضی از امتیازهای اولیه که قرار بود به ترکیه داده شود، کاهش یافته و بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا از وضعیت حقوق بشر در این کشور انتقاد کرده‌اند.

احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه امروز را روزی تاریخی خوانده است. او گفته است: «امروز دیدیم که ترکیه و اتحادیه اروپا سرنوشت مشترکی دارند و با چالش‌های مشابه درگیر هستند.»

دیوید کامرون، نخست‎‌وزیر بریتانیا از این توافق استقبال کرده و گفته باعث کاهش «چشمگیر» حرکت مهاجران به سمت اروپا می‌شود.

اروپا در ماه های اخیر با بزرگترین بحران پناهجویان از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون روبرو بوده است. بیش از یک میلیون نفر در طول سال گذشته میلادی به طور غیرقانونی وارد کشورهای اتحاده اروپا شدند که تعداد زیادی از آنها با قایق از ترکیه به یونان رفته بودند. اکثر این افراد سوری هایی هستند که از جنگ داخلی در این کشور می گریزند. دو میلیون و ۷۰۰ هزار پناهجوی سوری دیگر در حال حاضر در ترکیه به سر می برند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

روراست و صادق است. رُک و راست حرفش را می‌زند. و این نه از سرِ بی‌باکی که بیش‌تر اسلوبِ شخصیتی اوست که نمی‌تواند به ابهام و گنگی سخن بگوید. سربسته حرف نمی‌زند و حرف و

ادامه »

چرا پرداختن به جنبش های اجتماعی زنان  از منظر اقتصادی اهمیت دارد؟ چون توسعه جنبش های اجتماعی زنان مسئله اساسی توسعه پایدار و موزون

ادامه »

مهدی نصیری چندی قبل در مصاحبه با برنامه شصت دقیقه بی‌بی‌سی فارسی گفت: «اپوزیسیون ایران اگر می‌خواهد موفق شود باید

ادامه »