پاسخ یک مقام مسئول به نماینده مجلس: بازداشت دانشجویان برای پیشگیری بوده است

زیتون– دانشجویان به دلیل «پیشگیری» بازداشت شده‌اند.

فرید موسوی٬‌ رییس فراکسیون جوانان مجلس٬ در توییترش نوشت: «بنا به وظیفه، وضعیت #بازداشت_دانشجو یان را از مسئولان ذی ربط پیگیری کردم. گفته شد عموم بازداشت‌ها، برای پیشگیری بوده. وعده دادند: فردا تعداد زیادی آزاد خواهند شد. امید است با سعه صدر مسوولین این روند ادامه داشته باشه.»

۳۳ شورای صنفی دانشگاه‌های سراسر کشور در نامه ای به وزیر علوم خواستار آزادی بدون قید و شرط دانشجویان بازداشتی در تجمع‌های چند روز اخیر شدند.

در نامه این شوراهای صنفی اسامی ۲۵ دانشجوی بازداشتی قید شده است که ۶ تن دانشجوی دانشگاه علامه طباطبائی، ۱۸ تن دانشجوی دانشگاه تهران، و یک نفر هم دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف است.

این در حالی است که پروانه سلحشوری، دیگر نماینده مجلس، امروز گفت که وزارت اطلاعات ایران در سراسر کشور حدود ۹۰ دانشجو را بازداشت کرده است.

 سلحشوری به وب‌سایت جامعه نو گفت: «این رقم ممکن است بیشتر هم باشد و یا با آزاد شدن برخی کمتر شود، اما در حال حاضر از بازداشت ۹۰ نفر مطمئن هستیم.»

در بیش از یک هفته‌ای که از آغاز اعتراضات سراسری در ایران می‌گذرد، بیشتر از هزار نفر در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند.

محمود صادقی٬ عضو کمیسیون آموزش مجلس٬ نیز با اشاره به نامشخص بودن وضعیت ۱۰ نفر از این دانشجویان اعلام کرد که «نمی‌توان با قطعیت دربارهٔ مرجع بازداشت‌کننده آن‌ها صحبت کرد».

محمود صادقی به ایلنا گفت که دانشجویان بازداشت شده، «اساساً هیچ فعالیتی در اعتراض‌ها نداشته‌اند» و «اکثر قریب به اتفاق» آن‌ها خارج از دانشگاه و تعدادی نیز مقابل در خانه‌شان بازداشت شدند.

او تأکید که «تعداد قابل توجهی» از دانشجویان بازداشت شده کسانی بودند که «برای آرام کردن فضا تلاش می‌کنند» و بازداشت آن‌ها در آستانه امتحانات ترم باعث تعجب است.

این نماینده مجلس همچنین گفت که شاید تصور شود این بازداشت‌ها، «جنبه پیشگیرانه دارد» اما عملاً منجر به «التهاب بیشتر فضا» خواهد شد.

به گفته صادقی، ۵۸ دانشجو در تهران، هشت دانشجو در شیراز، چهار دانشجو در همدان، چهار دانشجو در کرمانشاه، یک دانشجو در خرم‌آباد، دو دانشجو در قزوین، یک دانشجو در شهرکرد، یک دانشجو در اراک سه دانشجو در ارومیه، یک دانشجو در اصفهان، یک دانشجو در کرمان، دو دانشجو در دزفول، یک دانشجو در بهبهان، یک دانشجو در تبریز، یک دانشجو در رشت و یک دانشجو در بندرعباس بازداشت شده‌اند.

این نماینده مجلس همچنین گفت که تعداد دانشجویان بازداشت شده ۹۰ نفر است که وضعیت ۱۰ نفر از آنها «نامشخص» است، «چند روز است که اطلاعاتی از آن‌ها در دست نیست» و مشخص نیست که چه نهادی آن‌ها را بازداشت کرده‌است.

این عضو فراکسیون امید همچنین آزاد شدن تعدادی از دانشجویان با «اخذ قرار تأمین کیفری» را «نگران‌کننده» خواند و گفت که «با این حساب، افرادی که به نظر می‌رسد، مرتکب تخلف خاصی نیز نشده باشند، با سابقه کیفری روبرو می‌شوند.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »