پاپ از مسلمانان روهینگیا در بنگلادش طلب عفو کرد

زیتون– پاپ فرانسیس٬ رهبر مسیحیان کاتولیک جهان٬ روز گذشته (جمعه) برای نخستین بار از کلمه «روهینگیا» استفاده کرد و در دیدار با گروهی از مهاجران روهینگیا در بنگلادش از آنها درخواست بخشش و گذشت کرد.
او پس از سخنرانی برای جمعیتی از ادیان مختلف در شهر داکا بنگلادش گفت:«تجلی حضور خداوند امروزه روهینگیا است.»
او در داکا، پایتخت بنگلادش پس از سخنرانی خود با گروهی شانزده نفره از پناهجویان روهینگیا دیدار کرد و حکایت‌های آنها را شنید.
پاپ فرانسیس گفت: «فاجعه‌ای که شما متحمل شده‌اید بسیار دشوار و عظیم است. شما در قلب ما جای دارید. به نیابت از سوی همه کسانی که شما را سرکوب کردند، آنهایی که شما را آزار دادند و به خصوص به نیابت از جهانی که بی‌تفاوت مانده، من از شما طلب بخشش می‌کنم. ما را ببخشید.»
پاپ افزود: «بسیاری از شما در مورد قلب مهربان بنگلادش با من صحبت کرده‌اید که به شما پناه داده است. اکنون من از شما می‌خواهم که با رجوع به قلبتان ما را ببخشید.»
پاپ پیش از این به دلیل اینکه از اعلام نام روهینگیا در طول سفر خود به میانمار خودداری کرده بود مورد انتقاد قرار گرفت.
اما واتیکان با دفاع از این موضع پاپ در بیانیه ای گفته بود که پاپ به دنبال ایجاد پل ارتباطی با میانمار است.
روهینگیا کلمه ای است که بودائیان در اشاره به اقلیت مسلمان این کشور از آن استفاده می کنند. میانمار می گوید این اقلیت مسلمان در واقع مهاجران غیرقانونی هستند که وارد این کشور شده اند و از هیچ گونه حقوق قانونی به عنوان شهروند میانمار برخوردار نیستند.
بیش از ۶۲۳ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از روز ۲۵ اوت (سوم شهریور) به علت حملات شدید ارتش و گروه‌های بودایی افراط ‌گرا میانمار و قتل و کشتار و سوزاندن خانه‌هایشان، وادار به ترک خانه‌ و کاشانه خود در ایالت فقیرنشین راخین و رفتن به ‌سوی مرزهای بنگلادش شدند.
پناهجویان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در شهر مرزی کاگس بازار مستقر شده اند درحالی که پیش از آغاز موج جدید خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا حدود ۳۰۰ هزار پناهجوی روهینگیا در این منطقه حضور داشتند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »