۲۳۵ کشته در حمله به مسجدی در مصر

زیتون– در پی حمله تروریستی به مسجد الروضه در شبه جزیره سینا در مصر بیش از ۲۳۵ کشته و ۱۳۵ زخمی شدند.
عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر، از حمله به مسجدی در سینای شمالی این کشور که تاکنون دست‌کم ۲۳۵ کشته برجای گذاشته است،‌ انتقاد کرد و آن را عملی «جنایتکارانه و بزدلانه» خواند. او همچنین تاکید کرد که ارتش و پلیس این کشور «انتقام این حمله» را خواهند گرفت.
وزارت‌خانه‌های بهداشت و کشور مصر در پی این حمله وضعیت فوق العاده اعلام کرد.
ارتش مصر نیز به نیروهایی خود در شمال شبه جزیره سینا آماده باش کامل داد.
همچنین در مصر سه روز عزای عمومی اعلام شده است.
یکی از شاهدان عینی به رویترز گفت: مردان مسلح به نمازگزارانی که پس از انفجار بمب از مسجد می گریختند، شلیک کردند.
این حمله در جریان برگزاری نماز جمعه در غرب شهر العریش انجام شد.
بی‌بی‌سی فارسی خبر داد که روستای روضه که مسجد جامع آن هدف یکی از خونین‍ترین حملاتی شد که مصر شاهدش بوده، مرکز قبیله‍ای است به نام آل جریر (بر وزن سهیل) در استان سینای شمالی بر کرانه دریای مدیترانه.
اعضای این قبیله پیرو یکی از طریقت‍های صوفی به نام جریری‍اند که از فرقه‌های جدید صوفیه به شمار می‌رود و عمر آن بیش از چند دهه نیست. جریریه در واقع شعبه‌ای از طریقت صوفی بزرگی به نام احمدیه یا بدویه‌اند که پایه‌گذارش سید احمد بدوی از عرفای بزرگ قرن هفتم هجری بود و آرامگاهش در شعر طنطا در شمال، زیارتگاه بسیار مهم و محترمی نزد مصریان است.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش داده بودند. انگار مثلا سلاح بیولوژیکیول کردن توو استان 🤣مدیریت فشل. هرکی به هرکی. خر

ادامه »

«سید جواد ساداتی‌نژاد» حدود ۵۰ سال دارد. یعنی سنی که نه می‌تواند سابقه‌ای در انقلاب داشته باشد، نه در دوران دفاع مقدس. در بیش

ادامه »

روراست و صادق است. رُک و راست حرفش را می‌زند. و این نه از سرِ بی‌باکی که بیش‌تر اسلوبِ شخصیتی

ادامه »