وزیر بهداشت در تماس با فرزندان میرحسین، از معاینه محصوران خبرداد

زیتون– دختر میرحسین و رهنورد ضمن تشکر از توجه به اطلاعیه و پیگیری درباره‌ی سلامت محصوران گفت: قدردان توجه همه‌ی همدلان و همراهان و همچنین پزشکان محترم که پیگیر قضیه بودند و متوجه عمق این مسئله هستند که چه اتفاقی در حصر می‌افتد، هستیم.

7b4a2385746aadd0d0505f1b08906751-300x225

خانم موسوی در این گفتگو تاکید کرده است «هنوز عزیزان در حصر را ندیده ایم و تا وقتی خودمان به ملاقات نرویم و توضیحات پدر و مادرمان را نشنویم، دقیقا نمی‌دانیم که چه اتفاقی افتاده است. اما خود آقای هاشمی در تماس تلفنی به ما خبر دادند که با پزشک معالج به آنجا رفته‌اند و معاینه‌های لازم انجام و توصیه های پزشکی نیز ابلاغ شده است.»

متن کامل گزارش گفت‌وگوی خانم موسوی با کلمه را در ادامه بخوانید:

 

پس از دو ماه وقفه در معاینه و کنترل وضعیت پزشکی محصوران خانه اختر که با برخی رفتارهای مشکوک زندان‌بانان و ابراز نگرانی فرزندان موسوی و رهنورد درباره وضعیت سلامتی ایشان همراه شد، وزیر بهداشت در تماس تلفنی خود با آنها خبر داد که به ملاقات محصوران زندان اختر رفته و پس از معاینه، دستورات لازم پزشکی را ابلاغ کرده‌ است. او اطمینان داد که رسیدگی به سلامتی محصوران پس از این به طور منظم انجام خواهد گرفت.

به گزارش کلمه، دختر میرحسین و رهنورد با تشکر از پیگیری‌های چند روز اخیر درباره‌ی وضعیت سلامتی پدر و مادر خود خبر داد که وزیر بهداشت پس از انتشار اطلاعیه دختران موسوی به ملاقات محصوران در زندان اختر رفته و پس از معاینه، دستورات لازم پزشکی را ابلاغ کرده‌ است. وی همچنین درخواست کرد که همراهان سبز اخبار مربوط به میرحسین موسوی و زهرا رهنورد را صرفا از منابع موثق که توسط خانواده منتشر می‌شود، پیگیری کنند تا نگرانی‌های امنیتی از انتشار اخبار هدفمند از حصر کمرنگ‌تر شود.

هشداری که به‌موقع شنیده شد

روز چهارشنبه دختران میرحسین موسوی در اطلاعیه‌ای ضمن شرح بخشی از وضعیت جسمی نابسامان و بی‌سابقه مادر خود در زندان خانگی، از تغییر روند امنیتی و حتی تغییر جهت دوربین‌ها به سمت اتاق خواب محصوران نوشته و اعلام کرده بودند که طی دو ماه گذشته شرایط نامساعد جسمی زهرا رهنورد با بی‌توجهی محرز زندان‌بانان و مسئولان روبه‌رو شده که اوضاع را نگران‌کننده‌تر از پیش کرده است.

اکنون دختر میرحسین و رهنورد در گفت‌وگو با کلمه ضمن تشکر از توجه به اطلاعیه و پیگیری درباره‌ی سلامت محصوران گفت: قدردان توجه همه‌ی همدلان و همراهان و همچنین پزشکان محترم که پیگیر قضیه بودند و متوجه عمق این مسئله هستند که چه اتفاقی در حصر می‌افتد، هستیم.

حصر مطلق است؛ فقط ماموران امنیتی از داخل حصر خبر دارند

وی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی اطلاع یافتن و نیز اطلاع‌رسانی خانواده از اخبار مربوط به محصوران، با تاکید بر اینکه حصر نخست وزیر دفاع مقدس و همسرش یک حصر مطلق است، خاطرنشان کرد: ما در طول هفته هیچ‌گونه ارتباطی با داخل زندان خانگی نداریم. در نتیجه تنها کسانی که به غیر از ما در طول هفته به اخبار حصر دسترسی دارند و می‌توانند خبر بیاورند، ماموران امنیتی هستند. به همین دلیل است که با توجه به خبرسازی‌های جهت‌دار گذشته، ما بارها بر لزوم مرکزیت داشتن منبع اخبارمان تاکید کرده‌ و تصریح کرده‌ایم که اخبار را صرفا در کلمه و بر اساس مستندات و دیده هایمان منتشر می‌کنیم تا مبادا در این وضعیت، اخبار نادرست با شائبه‌ی مقاصد دیگر به مخاطبان منتقل شود.

وی افزود: در هرحال وقتی درباره این زندان خانگی بی‌مانند صحبت می‌کنیم، یعنی حذف و توقیف همه‌ی حقوق انسانی و در این میان، مشکلات پزشکی مثلا عدم دسترسی به موقع به پزشک و یا پنهان‌کاری مسائل مختلف تنها بخشی از عوارض این زندان غیر‌قانونی هستند. اینها زیرمجموعه‌ای از مجموعه‌ی بزرگ‌تر هستند که با هدف قطع ارتباط محصوران از جامعه و نقض بخش قابل توجهی از حقوق انسانی آنها ایجاد شده است، که متاسفانه همچنان باقی است.

خانم موسوی با اشاره به اطلاعیه‌ای که هفته‌ی گذشته از سوی دختران میرحسین و رهنورد منتشر شد، گفت: به دلیل شرایط بسیار بحرانی‌ای که در ملاقات شاهد آن بودیم، احساس نیاز کردیم که مشکل را با مردم در بیانیه‌ای در میان بگذاریم. در ملاقات برای لحظاتی وضعیت نگران‌کننده و خطرناکی به وجود آمد. مشکل بلع و همچنین ناراحتی گوارشی مادرمان بسیار نگران‌کننده بود. به همین دلیل و با توجه به این که دستمان به جایی نمی‌رسد، به آن شکل اطلاع‌رسانی کردیم که خوشبختانه اثر گذاشت و بلافاصله مورد توجه قرار گرفت.

تماس تلفنی وزیر بهداشت با خانواده میرحسین

خانم موسوی در ادامه‌ی این گفت‌وگو ضمن تشکراز اقدام به موقع و مسئولانه‌ی وزیر بهداشت، تصریح کرد: البته بعد از آن ملاقات، ما هنوز عزیزان در حصر را ندیده ایم و تا وقتی خودمان به ملاقات نرویم و توضیحات پدر و مادرمان را نشنویم، دقیقا نمی‌دانیم که چه اتفاقی افتاده است. اما خود آقای هاشمی در تماس تلفنی به ما خبر دادند که با پزشک معالج به آنجا رفته‌اند و معاینه‌های لازم انجام و توصیه های پزشکی نیز ابلاغ شده است. به گفته‌ی آقای وزیر، بخشی از آزمایش‌ها در زمان مقرری که تشخیص داده شده انجام می‌شود و داروهای لازم نیز تجویز شده است. همچنین گفتند از این پس بررسی‌های قلب پدر در فواصل زودتر انجام خواهد شد. علاوه بر این، جواب آزمایش‌ها که از پدر و مادر و ما مخفی مانده بود هم توسط ایشان به واسطه‌ی خبر ما رویت شده است؛ هرچند از آنجا که آزمایش‌ها توسط پزشک و ماموران امنیتی انجام گرفته است، ما نسبت به صحت و جواب آنها مطمئن نیستیم.

دختر زهرا رهنورد و میرحسین موسوی در عین حال وضعیت روحی پدر و مادر خود را بسیار عالی توصیف کرد و در ادامه گفت: خدا را شکر می‌کنیم که به‌رغم تضییقات و ظلمی که وجود دارد و شرایط سخت حاکم بر این حصر، که مهم‌ترین آن قطع ارتباط کامل و عدم دسترسی عزیزان ما به کادر پزشکی است، و همچنین با وجود اهمال نگران‌کننده پزشک وزارت اطلاعات، عزیزان ما در حال حاضر در وضعیتی هستند که با مراقبت‌های معمول پزشکی به امید خدا مشکل حل می‌شود.

دختران نخست وزیر محصور دوران دفاع مقدس در اطلاعیه‌ی خود خطاب به مردم ایران تاکید کرده‌ بودند که ضمن متوجه دانستن عواقب و خطرات زندان خانگی به بانیان و مجریان و ساکتین نسبت به ظلم، در خصوص مسائل مطرح شده انتظار پاسخی روشن و جدی از مسئولین ذی‌ربط را دارند.

فرزند میرحسین موسوی در پایان گفت: ما منتظریم که در ملاقات پدر و مادرمان را ببینیم و جزئیات را بپرسیم. فعلا خبرمان در همین حد است که جناب آقای دکتر هاشمی زنگ زدند و به ما امیدواری دادند که قضیه در حال پیگیری است و بعد از انتشار آن بیانیه بلافاصله به محل حصر مراجعه کرده‌اند. حالا همین که پدر و مادرمان تحت نظر پزشک هستند، کمی آرامش خاطر برایمان به وجود آورده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی در ارتباط با انتخابات مجلس دوم است و می‌پندارم انتشار برخی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟

ادامه »

چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ فرصتی بود برای بازاندیشی‌ انتقادی گذشته؛ این مقطع، یک‌سال پس از جنبش «زن، زندگی،

ادامه »