آمریکا «وضعیت اضطراری» در قبال جمهوری اسلامی را تمدید کرد

زیتون– دونالد ترامپ٬ رییس جمهوری آمریکا، به کنگره اعلام کرد که قانون ۳۶ ساله «وضعیت اضطراری» در قبال ایران را تمدید کرده است. این قانون از زمان اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۳۵۸ جریان دارد.
بنا بر این دستور، که وب‌سایت کاخ سفید آن را منتشر کرده «وضعیت اضطراری» ملی در قبال ایران «بر پایه فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰» و «برای مقابله با تهدید‌های نامعمول و غیرعادی علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده» تمدید می‌شود.
کاخ سفید اعلام کرد، حالت اضطرار ملی که نخستین بار چهاردهم نوامبر هزار ونهصد و هفتاد و نه درباره ایران مقرر شده است،‌ باید پس از چهاردهم نوامبر دو هزار و هفده میلادی نیز همچنان برقرار باشد.
در اطلاعیه کاخ سفید تاکید شده که فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ متمایز از وضعیت اضطراری در فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ است که در مارس ۱۹۹۵ صادر شد.
فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ دولت ایالات متحده را، جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری وقت، ده روز پس از جریان حمله به سفارت ایالات متحده در تهران و گروگان‌گیری کارکنان آمریکایی آن در پی انقلاب ۵۷، صادر کرده بود.
«وضعیت اضطراری» ملی در قبال ایران، بخشی از یک قانون فدرال است به نام «اختیارات اقتصادی اضطراری در سطح بین‌المللی» که به رئیس‌جمهوری آمریکا اجازه می‌دهد در صورت احساس خطر از سوی هر منبع خارجی، وضعیت اضطراری اعلام و تحریم‌هایی را برقرار کند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »