بانوی اول ترکیه حرمسراهای عثمانی را ستود

زیتون- امینه اردوغان، همسر رئیس جمهوری ترکیه حرمسراهای دوران عثمانی را ستایش کرده و گفته است که این حرمسراها در زمان سلاطین عثمانی «مراکزی آموزشی بوده‌اند که زنان را برای زندگی آماده می‌کردند.»

160310141138_emine_erdogan_640x360_afp_nocredit

بی بی سی فارسی در گزارشی از  تلویزیون ترکیه نوشت: بانوی اول ترکیه این سخنان را در جریان مراسمی رسمی درباره سلاطین عثمانی در آنکارا بیان کرده است. این سخنان بانوی اول ترکیه یک روز پس از آن منتشر شده است که رجب طیب اردوغان در سخنانی به مناسبت روز جهانی زن گفته بود «وظیفه نهایی زنان، مادری» است. امینه اردوغان گفته است حرمسرا مانند مدرسه‌ای برای اعضای خاندان عثمانی بوده است. به گزارش رسانه‌های ترکیه او گفته است که میراث باقیمانده از زنان حرمسراهای سلاطین عثمانی که حدود شش قرن حکومت کردند، می‌تواند «منبع الهام» باشد. این سخنان اردوغان با واکنش شهروندان ترکیه در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

یکی از کاربران توییتر به نام گازیکارگلار نوشت «نمی‌شود به خاطر مسائلی که در حرمسرا آموزش داده می‌شد به این مکان عنوان مدرسه بخشید.» کابر دیگری به نام انلام توییت کرده که «اگر حرمسرا یک مکان آموزشی بوده پس چرا مردانی که در آن کار می‌کردند خواجه بودند؟»

کاربر دیگری به نام کیزمونوت نوشته است «آنهایی که از حرمسرا حرف می‌زنند دخترهای خودشان را به جایی کمتر از مدرسه آمریکایی نمی‌فرستند.» این توییت به دختران رئیس جمهوری ترکیه اشاره دارد که هر دو در دانشگاه ایندیانا در آمریکا تحصیل کرده‌اند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مناسبات تهران و مسکو و دامنه آن تبدیل به موضوع روز تحلیل‌گران غربی و منطقه‌ای شده. روابط جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه وارد مرحله جدیدی شده و افزایش آن در حوزه‌های نظامی، صنعتی، لجستیک و

ادامه »

چه رفتاری می‌تواند شنیع‌تر از مسمومیت عمدی کودکان باشد؟ مواجهه ابتدایی شاید این نکته را پیش بکشد که چه اهمیتی دارد که منبع شرارت

ادامه »

هرچند ابهام در عوامل احتمالی و انگیزه‌های مسموم کردن دانش‌آموزان دختر امکان تحلیل این ماجرا را سخت کرده، اما از

ادامه »