????بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در محکومیت ممانعت از ورود سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد

زیتون-جمعی از «شهروندان ایرانی با گرایش‌های مختلف فکری و سیاسی» با انتشار بیانیه‌ای در مورد جلوگیری از حضور سپنتا نیکنام نماینده زرتشتی شورای شهر یزد در این شورا با حکم فقهای شورای نگهبان این اقدام را «رخدادی اسفناک» خواندند و نسبت به نسبت به این «تعرض جدید و فزاینده شورای نگهبان به ساحه حقوق شهروندی»هشدار دادند.

متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته، به شرح زیر است:


« سپنتا نیکنام نماینده زرتشتی شورای شهر یزد که با رای شهروندان یزدی (اعم از زرتشتیان و مسلمانان و …)، برای دومین‌بار به شورای این شهر راه یافته است؛ با حکم حذف فقهای شورای نگهبان مواجه شده است. حکمی که متکی بر توجیهات شرعی است و آشکارا قانون اساسی جمهوری اسلامی را نقض می‌کند. با این نظر شورای نگهبان طبعا باید نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس شورا نیز برکنار شوند! در این روزها ما شاهد آنیم که شورای نگهبان شمشیر را از رو بسته و خود را عین قانون تعریف کرده است. این در حالی است که روحانیون و حقوقدانان زیادی نظر بی سابقه شورای نگبهان را از نظر دینی و قانونی نقد کرده‌اند.
این رخداد اسفناکی است که آشکارتر از هر زمان ما را به قبل از مشروطه برمی‌گرداند، رویه بس خطرناکی است که قدرت شورای نگهبان را تا آنجا مطلقه می‌کند که می‌تواند هر لحظه قوانین تایید شده قبلی را نیز ملغی کند! این در حالی است که بنا به قوانین رسمی خود حکومت، شورای نگهبان هیچ وظیفه‌ای درباره انتخابات شوراها ندارد. هم چنین حقوق اقلیت‌های دینی در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده و در تبصره یک ماده ۲۶ آئین نامه انتخابات شوراها نیز به صراحت آمده است: «اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند».
ما جمعی از شهروندان ایرانی با گرایش‌های مختلف فکری و سیاسی، نسبت به این تعرض جدید و فزاینده شورای نگهبان به ساحه حقوق شهروندی هشدار می‌دهیم، مراتب مخالفت عمیق خود با این برخورد فقهای شورای نگهبان اعلام می‌داریم و از وقوع چنین تبعیضی در این دوره از تمدن بشری در میهنمان بسیار متاسفیم که در زمانه ای زندگی می کنیم که معدودی افراد با جمود و تصلب فکری خویش و با زیاده طلبی های سیاسی‌شان؛ احساس پاک انسانی، ملی و شهروندی ایرانیان و به خصوص مردمان یزد و از جمله زرتشتیان شریف و نیکوکار آن دیار را خراش می‌زنند و جریحه‌دار می‌کنند. ما برآنیم که تامین همبستگی ملی در کشور ما همانا از طریق مخالفت جمعی با تعدیاتی این چنین علیه هرگونه حق شهروندی است که می‌تواند تامین شود.
ابراز مخالفت و انزجار با این برخورد غیرانسانی کمترین انتظاری است که از هر شهروند ایرانی می‌رود و در این میان به خصوص آنانی که با رای بخش زیادی از مردمان این سرزمین بر کرسی‌های مجلس نشسته‌اند تا متکی بر مواعیدی که داده بودند با مخالفت و مقابله صریح با این دست اندازی جدید به حقوق مردم مقابله کنند. خاطره تلخ علیرضا رجایی و مینو خالقی و… نباید تکرار شود.»
امضاکنندگان:
احمد علوی
احمد فرهادی
احمد مقصودلو
احمد نجاتی
اژدر بهنام
اسماعیل ختائی
اسماعیل زرگریان
اشرف میرهاشمی
اشکبوس طالبی
اصغر خرسند
اکبر دوستدار
اکبر سوری
آرش قشفائی
بابک امیرخسروی
بهروز بیات
بهروز خسروی
بهروز خلیق
بهروز فدائی
بیژن پیرزاده
پروین کهزادی
پروین ملک
پروین همتی
تقی رحمانی
توران همتی
جلال کیابی
جمشید خونجوش
حجت سلطانی
حجت نارنجی
حسن جعفری
حسن زهتاب
حسن شریعتمداری
حسن فرشتیان
حسن یوسفی اشکوری
حمید احمدزاده
خسروبندری
داریوش پارسا
داود نوائیان
رحیم قیومی
رضا جاسکی
رضا چرندابی
رضا درخشان
رضا شیرازی
رضا علوی
رضا علیجانی
ساسان سلیمانی
سهراب رزاقی
سهیلا شعفی
سیامک سلطانی
سیامک فرید
سیاوش قائنی
شاهین انزلی
صادق کار
علی افشاری
علی پورنقوی
علی صمد
علی کلایی
علی یکتا
فاطمه حقیقت جو
فرخ نعمت پور
فرزانه عظیمی
فرهاد فرجاد
کاظم رستمی
کاظم علمداری
کاظم کردوانی
کامران امیری
کمال ارس
گودرز اقتداری
محسن حیدریان
محمد اولیائی فر
محمد برقعی
محمد رهبر
محمدصادق علی اصغری
محمود کرد
مرتضی صادقی
مرتضی کاظمیان
مریم تنگستانی
مسعو شب افروز
مسعود فتحی
مسعود لدنی
معصومه شاپوری
ملیحه محمدی
مناف عماری
منصوره شجاعی
منوچهر گلشن
مهدی جامی
مهدی خانبابا تهرانی
مهدی فتاپور
مهدی نوربخش
مهرداد احمدزاده
مهرداد درویش پور
مهشید یاسرس
میلاد ملک
ناصر پساینده
نیره توحیدی
ویدا فرهودی

۶ آبان ۱۳۹۶ (۲۸ اکتبر ۲۰۱۷)

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »