اردوغان در تهران: رفراندوم کردستان نامشروع بود

زیتون– رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، که امروز (چهارشنبه) به تهران آمد، در دیدار با حسن روحانی تاکید کرد که رفراندوم کردستان را نامشروع می‌داند.
حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، نیز در نشست خبری مشترک با رجب طیب اردوغان که پس از دیدار مشترک آنها در تهران انجام شد، گفت: «مسئله تجزیه‌طلبی در منطقه را به هیچ عنوان نمی‌پذیریم و از دیدگاه دو کشور، کشورهای سوریه و عراق کشورهای واحدی هستند و ما تغییر مرزهای جغرافیایی را به هیچ عنوان نخواهیم پذیرفت.»
رییس جمهوری ایران در ادامه گفت که با توجه به مسائل حساس منطقه ما، به ویژه در سوریه و اقلیم کردستان، مذاکرات مفصلی انجام شده است. به گفته روحانی هدف نهایی دو کشور ایجاد صلح و ثبات و امنیت در کل منطقه است. همکاری‌های بیشتر ترکیه، ایران و روسیه برای ایجاد ثبات و امنیت در سوریه و همکاری‌های سه‌جانبه ایران، ترکیه و عراق در مورد مسئله اقلیم کردستان عراق از جمله مباحث مطرح شده بود.
رییس جمهوری ایران با تاکید بر این نکته که «نمی‌خواهیم فشاری را به مردم کردستان عراق وارد کنیم»، ادامه داد تصمیمات اشتباهی که بعضی از سران این اقلیم اتخاذ کردند باید جبران شود، بنابراین سه کشور ترکیه عراق و ایران ناچار هستند تا با اقدامات ضروری و جدی خود اهداف راهبردی‌شان را در منطقه دنبال کنند.
اردوغان در نشست خبری که بعد از دیدار با حسن روحانی، همتای ایرانی خود برگزار کرد با «غیرقانونی» خواندن همه‌پرسی اخیر اقلیم کردستان گفت: «در عراق، مخاطب ما دولت مرکزی است.»
رییس جمهوری ترکیه همچنین از اتخاذ تدابیر شدیدتری علیه اقلیم کردستان خبر داده است.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »