با مدارک هویتی بیایید «کودک‌ کار» خود را تحویل بگیرید

زیتون– طاهره پژوهش، عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت کودکان کار و خیابانی ایرانی که طی «طرح ضربتی جمع‌آوری» بازداشت و به دو مرکز یاسر و بعثت انتقال داده شده بودند، با اسناد هویتی به خانواده‌های خود بازگردانده می‌شوند.
به گفته پژوهش روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۱ کودک در جریان این طرح جمع‌آوری شدند و پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه نیز ۵۰ کودک دیگر را به این مراکز وارد کردند. از میان کودکانی که جمع‌آوری شده بودند، برخی (اتباع) رد مرز شدند این در حالی است که هم‌اکنون تعداد دقیق کودکان جمع آوری شده در این طرح نداریم.
طیبه سیاوشی؛ نماینده مردم تهران در مجلس بیست و پنجم شهریورماه از «دستگیری کودکان کار و خیابان» و انتقال آنان به اردوگاه‌ها خبر داده بود. به گفته سیاوشی روزگذشته ۷۰ کودک افغانستانی، پیش از تشکیل پرونده‌ی مددکاری و مشاوره برای ردشدن از مرز به اردوگاه ورامین و بچه‌های زیر ۱۲ سال به مرکز بعثت منتقل شده‌اند.
او همچنین ضمن «کودک آزاری» خواندن این نحوه مواجهه با کودکان کار و خیابان خبر از گم شدن حداقل سه کودک در طی این فرآیند، داده بود.
زهرا نژاد بهرام در همین رابطه به ایسنا گفت که براساس آمار اعلام شده در مدت اجرای طرح جمع‌آوری کودک کار و متکدی، تاکنون بیش از ۳۰۰ کودک کار و متکدی جمع‌آوری شدند که ۷۰ درصد آنها از اتباع بیگانه هستند.
به گفته نژادبهرام پس از جذب کودکان از خط خیابان، آنها به مرکز غربالگری فرستاده می‌شوند و بعد از آن خانواده‌های آنها فراخوانده شده و از آنها تعهد گرفته می‌شود که کودکانشان مجددا به این حرفه بازنگردند و اگر کودکان اتباع بیگانه غیرمجاز باشند نیز مسیر دیگری برای آنها طی خواهد شد.
علی ربیعی، وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی نیز سرانجام یک هفته پس از اجرای این طرح امروز به ایلنا گفت که طرح ضربتی جمع‌آوری کودکان کار و خیابان با مشکلاتی همراه است. او همچنین وعده داد که طی هفته آینده با برگزاری جلساتی به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

عصر بی‌خبری، عصر حکومت پادشاهان قاجار بر کشور ماست. بی تفاوتی مطلق به منافع ملی و تمرکز بر منافع شخصی و گروهی، عدم درک مبانی سیاست خارجی و گذار از فرصت‌هایی که باید در صحنه

ادامه »

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر

ادامه »