انتقال کودکان کار و خیابان به اردوگاه ورامین

زیتون– زهرا نژادبهرام، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران در مورد روند «جمع آوری و جذب کودکان کار و متکدی» گفت که ۱۶ ون شهرداری تهران عملیات جذب کودکان کار و متکدی در این یک هفته در دستور کار قرار دارد. به گفته او قرار شده از هر تشکل غیردولتی یک نفر با مددکار شهرداری همراهی کند تا براساس آخرین استانداردهای مددکاری، کودکان جذب شوند.
وزیر کشور اما همزمان خبر داد که اقدامات برای ساماندهی اتباع افغان از شناسایی ۸۰۰ هزار افغان غیرمجاز در گام اول آغاز شده است. او همچنین تاکید کرد که برخورد با مهاجران غیر قانونی در ایران؛ محمل قانونی ندارد.
طیبه سیاوشی؛ نماینده مردم تهران در مجلس دیروز از «دستگیری کودکان کار و خیابان» و انتقال آنان به اردوگاه‌ها خبر داده بود. به گفته سیاوشی روزگذشته ۷۰ کودک افغانستانی، پیش از تشکیل پرونده‌ی مددکاری و مشاوره برای ردشدن از مرز به اردوگاه ورامین و بچه‌های زیر ۱۲ سال به مرکز بعثت منتقل شده اند.
او همچنین ضمن «کودک آزاری» خواندن این نحوی مواجهه با کودکان کار و خیابان خبر از گم شدن حداقل سه کودک در طی این فرآیند، داده بود.
زهرا نژاد بهرام در همین رابطه به ایسنا گفت که براساس آمار اعلام شده در مدت اجرای طرح جمع‌آوری کودک کار و متکدی، تاکنون بیش از ۳۰۰ کودک کار و متکدی جمع‌آوری شدند که ۷۰ درصد آنها از اتباع بیگانه هستند.
به گفته نژادبهرام پس از جذب کودکان از خط خیابان، آنها به مرکز غربالگری فرستاده می‌شوند و بعد از آن خانواده‌های آنها فراخوانده شده و از آنها تعهد گرفته می‌شود که کودکانشان مجددا به این حرفه بازنگردند و اگر کودکان اتباع بیگانه غیرمجاز باشند نیز مسیر دیگری برای آنها طی خواهد شد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »