زیتون– دونالد ترامپ ٬ رییس جمهوری آمریکا٬ تعلیق ۱۲۰ روزه تحریم های آمریکا علیه ایران در قالب برجام را امضا کرد.
این سومین بار است که از زمان آغاز ریاست جمهوری ترامپ٬‌ به رغم مخالفت‌های او با تعلیق تحریم‌های ایران٬‌ تحریم‌ها با امضای ترامپ تعلیق شد.
براساس برجام (توافق ایران و گروه ۱+۵ درباره فعالیت های هسته ای تهران)، رییس ایالات متحده باید هر ۱۲۰ روز یکبار، تعلیق تحریم های ایران را تمدید کند.
قبل از این خبرهای غیررسمی به گوش می رسید که ترامپ این بار تعلیق تحریم ها را تمدید نخواهد کرد اما این چنین نشد.
با این حال ترامپ روز گذشته (پنج‌شنبه) در گفتگو با خبرنگارانی که همراه با او در هواپیمای ریاست جمهوری عازم به مناطق آسیب دیده فلوریدا سفر می‌کردند یک بار دیگر توافق با ایران را «بدترین توافقی» توصیف کرد که «تاکنون دیده» مدعی شد ایران روح برجام را نقض کرده است.
همزمان وزارت دارایی آمریکا ۱۱ فرد و شرکت را به فهرست تحریم‌های ایران افزوده است.
وزارت دارایی آمریکا در اطلاعیه‌ای گفته است این افراد و شرکت‌ها به دلیل «حمایت از سپاه پاسداران و شبکه‌های دخیل در حملات سایبری» به فهرست تحریم‌ها اضافه می‌شوند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت تعلیق تحریم‌ها برای این ادامه یافته که آمریکا بتواند در تدوین سیاست خود در قبال ایران «انعطاف» داشته باشد.
از میان چهار شرکتی که اخیرا به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند، دو شرکت در اوکراین مستقر هستند و آمریکا آنها را به همکاری با هواپیمایی کاسپین و ماهان متهم کرده، که پیش از این تحریم شده بودند.
دیگر شرکت‌ها و ۷ شخصی که به تحریم‌ها اضافه شده‌اند ایرانی هستند.
آمریکا می‌گوید شرکت سدید صبا، یکی از تحریم‌شدگان جدید، قراردادهایی با سپاه پاسداران داشته است.
اغلب کسانی که به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند افرادی بیست و چند ساله هستند که آمریکا آنها را به نقش داشتن در حملات سایبری متهم کرده است.

بازگشت به صفحه اول