جوری سخن بگویید که #آقا_خوشش_بیاید

زیتون– هشتگ «آقا خوشش بیاید» شب گذشته از اعتراض یکی از طلاب به نحوی اداره جلسات دیدار طلاب با آیت‌الله علی خامنه‌ای شروع شد.
موج با اعتراض حیدر عباسی٬ طلبه با عنوان حجت الاسلام٬ آغاز شد. به گفته او پیش از برگزاری جلسه طلاب با رهبر جمهوری اسلامی٬ «عده‌ای» متن سخنرانی‌هایی را که قرار بود در حضور او قرائت شود٬ باز بینی کردند و متن سخنرانی او به این دلیل که باید «چیزهایی بگوید که آقا خوشش بیاید» رد شده است.
یکی از افراد «شورای بازبینی» سخنرانی‌های طلاب علیرضا پناهیان بود. به گفته حیدر عباسی او تاکید داشته که «آقا از سخنان انتقادی خوشش نمی آید و باید جوری بگوید که
علیرضا پناهیان از نزدیکان به بیت رهبری جمهوری اسلامی ایران است. او در دوران دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در سمت‌های نایب رییس قرارگاه عمار و عضو هیئت امنای دانشگاه هنر گمارده شد. معاونت فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و مسئول نهاد رهبری دانشگاه هنر از دیگر مسئولیت‌های وی بوده‌ است.
طبق روایت عباسی «در جلسه، بارها این جمله تکرار شد که جوری حرف بزنید که #آقا_خوشش_بیاید. حتی یکی از حضار که بسیار هم در بین حزب الله جایگاه دارد بارها به خاطراتی متوسل شد که نشان دهد آقای خامنه‌ای از سخنان تند و انتقادی خوشش نیامده است و باید جوری حرف زد که #آقا_خوشش_بیاید. البته مصالح متعدد دیگری نیز همچون عدم تعرض جدی به بزرگان حوزه و نظام (به جز دولت) وجود داشت.» این طلبه همچنین افزود «به بهانه‌ی اینکه نباید به گونه‌ای صحبت کرد که جوانان و مردم ناامید شوند، تقریبا هیچ بیان جدی‌ای از نقاط ضعفِ موجود قابلیت طرح نداشت.»
پیشتر دانشجویانی که به دیدار با رهبر جمهوری اسلامی رفته بودند نیز خبر از تشکیل جلسه‌ای مشابهی برای بازبینی مطابی که قرار است در حضور رهبر جمهوری اسلامی طرح شود٬ داده بودند.
این هشتگ ابتدا توسط بدنه اصولگرایی که انتقاداتی نسبت به «نحوی اداره بیت آیت‌الله خامنه‌ای» داشتند٬ مورد حمایت قرار گفت. کسانی که معتقدند عده‌ای کاسه داغ‌تر از آش٬ اجازه طرح «مسایل ریشه‌ای» را در حضور رهبر جمهوری اسلامی٬ نمی‌دهند.
هرچند به سرعت منتقدان جمهوری اسلامی و نقش ولایت فقیه هم به این موج پیوستند و با اضافه کردن هشتگ «دیکتاتوری ندیده» به مقایسه نحوی اداره جلسات رهبر فعلی جمهوری اسلامی و آخرین پادشاه پلهوی پرداختند.
حامیان علیرضا پناهیان اولین گروهی بودند که طرح این انتقاد را در جهت تضعیف «نهاد ولایت» و تخریب این روحانی نزدیک به بیت رهبری ارزیابی کردند: اجازه ندهیم دشمن از فضاهای ایجاد شده برای عادی سازی تخریب جایگاه بی بدیل ولایت فقیه،که بنیان مرصوص تشیع است استفاده کند #آقا_خوشش_بیاد
کمال باقرزاده٬ دیگر طلبه حاضر در این نشست نیز ضمن تایید طرح «آقا خوشش بیاید» مدعی شد که منظور انتخاب متن‌های محکم و متقن بوده٬ نه چاپلوسی.
مدیر مسئول روزنامه صبح نو نیز در همین رابطه نوشت: «به کجا می‌رویم؟ #آقا_خوشش_بیاید هشتگ ناصوابی است که همه چیز را به حاشیه می‌برد در پای انتقام‌گیری فردی. حواس‌مان باشد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. امیدوارم که درج این مطلب همه را از خواب بیدار کند. آنهائی که بخاطر خوش آیند این و آن از بیان، انتشار و درج نظرات به بهانه های مختلف جلو گیری میکنند.
    متاسفانه اینجا، زیتون، هم گاهی مثل دربار آقای رهبر می شود، آنجا که جای خود دارد!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی و ثبات سیاست گذاری را در سطح جهان را ارزیابی سنجیده

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »

(در حاشیه مناظره داریوش محمدپور و آرش جودکی در  برنامه پرگار بی‌بی‌سی؛ اسلام‌هراسی یعنی چه؟) یکی از جدی‌ترین مولفه‌هایی که بعضی

ادامه »