زیتون– مصطفی پورمحمدی، وزیر سابق دادگستری، در مراسم تودیع و معارفه وزیر جدید دادگستری تاکید کرد که مهمترین کار مسئولان رعایت حقوق شهروندی است.
وزیر سابق دادگستری با استناد به سخنان آیت‌الله خامنه‌ای «احیا حقوق عامه» را بسیار مهم دانست و گفت: «در واقع نام و انقلاب و قانون اساسی ما بیش از هرچیز به رعایت حق و حقوق تاکید دارد. قانون اساسی و دین ما مملو از رعایت حقوق عامه است. امروز نام اسلامی باید تابلو اصلی اش رعایت حق مردم باشد و حقوق بشر از ما یاد بگیرند.»
پورمحمدی که پس از اتمام دوره وزارتش به عنوان مشاور رییس قوه قضاییه منصوب شده، ادامه داد که حقوق بشر باید از این فضای سیاسی خارج شود و به اصل اصیل انسانی تبدیل شود که جمهوری اسلامی مبشر و مبلغ این است.
به گفته مصطفی پورمحمدی، مشروعیت و جایگاه جمهوری براساس رعایت این حقوق است و مسئولان جمهوری اسلامی باید پیشگام و پیشتاز از دیگران حقوق شهروندی را اجرا کنند.
پورمحمدی ضمن هشدار به اینکه رعایت حقوق مردم کم رنگ شده است تاکید کرد که باید به طور جدی این رسالت تعقیب شود.
مصطفی پور محمدی، در سال‌های اوایل انقلاب اسلامی به عنوان دادستان، در اعدام زندانیان سیاسی و فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی نقش داشته است.
نام او در فایل صوتی جلسه «هیئت مرگ» با آیت‌الله منتظری نیز آمده بود.
بر اساس گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، پورمحمدی به دلیل عضویت در هیئت چهار نفره‌ی اعدام سراسری ۳۸۰۰ زندانی سیاسی موسوم به «هیئت مرگ»، به جنایت علیه بشریت متهم شده است. (وی در آن زمان سمت معاونت وزارت اطلاعات را بر عهده داشت) همچنین وی متهم شد در قتل روشنفکران و روزنامه‌نگاران منتقد حکومت ایران موسوم به قتل‌های زنجیره‌ای ایفای نقش کرده است.
پورمحمدی در پاسخ به انتقادات از اعدام‌های دهه شصت گفت که از اجرای حکم خدا خشنود است.

بازگشت به صفحه اول