مخالفت ایران،عراق و ترکیه با استقلال اقلیم کردستان عراق

زیتون– ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق نسبت به پیامدهای منفی احتمالی تصمیم اربیل برای برگزاری همه پرسی استقلال در ۲۵ سپتامبر هشدار داد.
او به صراحت به اعضای هیات مذاکره کننده کرد گفت که همه‌پرسی برای منافع کردستان عراق می‌تواند پیامدهای منفی و زیان بخش داشته باشد.
سرلشکر محمدحسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز در پی دیداری با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، ‌خبر داد که هر دو کشور با استقلال اقلیم کردستان عراق مخالف هستند.
به گفته باقری در این دیدار دو طرف ایرانی و ترکیه‌ای تاکید و اعلام کردند که برگزاری این همه پرسی، اگر اتفاق بیفتد، مبنایی برای آغاز یک سری تنش و درگیری در داخل کشور عراق خواهد بود که تبعات آن دامنگیر کشورهای همجوار خواهد شد.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با تاکید بر این که برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، «ایران، عراق و ترکیه» را درگیر خواهد کرد، گفته بود که به همین علت مقامات دو کشور تاکید دارند که چنین کاری امکان‌پذیر نیست و نباید صورت بگیرد.
مسعود بارزانی، رییس دولت اقلیم کردستان عراق اواسط خردادماه سال جاری اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر، سوم مهرماه، برگزار خواهد شد.
اعلام خبر برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق واکنش منفی همسایه‌های عراق یعنی ایران وترکیه را درپی داشته که هر یک بخش قابل توجهی از جمعیت‌شان کرد است.
آمریکا نیز خواستار به تاخیر انداختن این همه‌پرسی شده است. اما حکومت اقلیم کردستان عراق این درخواست را رد کرده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

جبهه آزادی‌بخش ملت اسلوون (OF) در ۲۶ آوریل ۱۹۴۱، دو سال پس از جنگ جهانی دوم و هفته‌ها پس از اشغال یوگسلاوی توسط آلمان، در لیوبلیانا و در خانه منتقد ادبی یوسیپ ویدمار تأسیس شد.

ادامه »

واکنش‌ها نسبت به بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی قطر وضعیت بدی را پدیدار ساخته‌‌است. جمعی از بهترین‌های فوتبال ایران که از زاویه

ادامه »

این چند کلمه پیامی است از یک شهروند ایرانی تبعیدی به آقای خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی. در آغاز بگویم

ادامه »