سید محمد خاتمی محصور نیست، اما…

زیتون- سولماز ایکدر:محسنی اژه ایی دیروز وتقریبا یک سال بعد از ممنوع الانتشار شدن اخبار سید محمد خاتمی، خبر حصر او را تکذیب کرد. اما عملا طی شش سال گذشته قوه قضاییه قدم به قدم رهبر اصلاحات را به سمت حصری غیر رسمی سوق داده است.
39743_403
رییس جمهوری ممنوع الخروج

تا پیش از درگذشت نلسون ماندلا، رهبر آزادی خواه افریقای جنوبی، نیز شایعاتی مبنی بر ممنوع الخروجی سید محمد خاتمی مطرح بود. سید محمد خاتمی به عنوان مبدع طرح گفتگوی تمدن ها با رهبر آزادی خواه افریقا، دوستی دیرین داشت و پیشنهاد شده بود تا به نمایندگی از طرف ملت ایران در مراسم تشیع ماندلا شرکت کند. اما او نتوانست در مراسم تشییع او شرکت کند تا شایعات رنگ واقعیت به خود بگیرد. سید محمد خاتمی به درخواست دادستانی ممنوع الخروج شده بود.

ممنوعیت روزنامه ها برای انتشار اخبار سید محمد خاتمی

اوئل اسفند سال گذشته، غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در نشستی از وجود مصوبه ای خبر داد که بر مبنای آن رسانه ها از انتشار اخبار و تصاویر سید محمد خاتمی منع شده بودند. هرچند به فاصله چند روز پس از اعلام رسمی وجود چنین مصوبه ای، خواهر محمد خاتمی درگذشت و پیام تسلیت حسن روحانی به این مناسبت در روزنامه های انتشار پیدا کرد؛ اما پس از آن هیچ نشریه ای در داخل کشور نام یا تصویر رییس جمهوری هشت سال اصلاحات را منتشر نکرد. تا جایی که حتی دیروز نیز بسیاری از رسانه های ایرانی سوال خبرنگار روزنامه شرق از رییس جمهوری در مورد ممنوع الانتشار بودن اخبار سید محمد خاتمی و تکذیب رییس جمهوری را بدون اشاره به نام او با ذکر عناوینی مانند «رییس جمهوری اصلاحات» و …. منتشر کردند.

نقش آفرینی محمدخاتمی در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته و انتخابات مجلس امسال کافی بود تا لایه های محافظه کار نظام جمهوری اسلامی بیش از پیش از او و نقشی که می تواند در جامعه ایفا کند، بترسند. او که از هر گونه حضور رسانه ای به صورت آشکار، یا حضور در اجتماع هوادارانش به صورت غیر مستقیم، منع شده است، نشان داد که همچنان می تواند در قامت یک رهبر تاثیر گذار باشد.

محمد خاتمی محصور نیست اما، حق شرکت در عزا و عروسی را هم ندارد

خبرکوتاه بود: «دادستانی اجازه شرکت در ولیمه ازدواج نرگس موسوی را به خاتمی نداد». جمعه شب مامورانی با در دست داشتن حکم دادستان، به سید محمد خاتمی اجازه خروج از خانه و شرکت در مراسم ولیمه ازدواج دختر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد را ندادند. پس آن که مشخص شد ماموران و حکم از سوی دادستانی تهران آمده بودند، شایعه حصر رهبر اصلاحات قوت گرفت. هر چند یک شنبه (دیروز) محسنی اژه ای در پاسخ به خبرنگاری «خبر حصر» خاتمی را تکذیب کرد و به صراحت عنوان کرد که به حکم دادستانی او «اجازه شرکت در ولیمه عروسی» را نداشته است. عصر دیروز اما مشخص شد که این بار دادستانی قصد دارد برای تک تک اعمال سید محمد خاتمی، حکم «ممنوعیت» صادر کند؛ از همین رو به او اجازه شرکت در مراسم سالگرد خواهرش را هم ندادند. محمد خاتمی در واکنش به این اقدام در ضمن دلنوشته ای اشاره کرد«اگر از حضور در مراسم سالگرد محرومم، خشنودم که در این یکسال شب و روزی نبوده است که به یاد او نباشم و از درگاه حضرت حق برای او طلب آمرزش و علوّ درجات نکنم.»

لیست محصورین در جمهوری اسلامی لیستی بلند بالاست؛ از آیات عظام شریعتمداری و منتظری تا میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد. از قائم مقام رهبری تا نخست وزیر و رئیس مجلس. گویا این لیست بلند بالا فقط یک رئیس جمهور کم دارد.
آیا این بار قرار است رییس جمهوری سال های اصلاحات قدم به قدم به حصر برود؟ یا شاید همانطور که سخنگوی قوه قضاییه مدعی شده او در حصر نیست اما دادستانی قصد دارد برای هر بار تصمیم او مبنی بر خروج از منزل یک حکم ممنوعیت جدید صادر کند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

«دحترِ هفت-هشت ماهه‌ای سرش را گذاشته است روی شانه‌ی چپِ مادر، سرش روی شانه‌ی راست‌ش خم شده است و پنداری خوابیده است. دخترِ هشت ماهه‌ی لچک به سر،…چشمانِ موربِ زیبایی دارد؛ موهایی لخت و پوستی

ادامه »

در طول دورانی که خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی را در دست گرفته است ایران رو به ویرانی رفته و جمهوری اسلامی بیش از هر

ادامه »

تنها یک روز پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ضرورت آتش‌بس فوری در غزه، اسماعیل هنیه،

ادامه »