سردار عزیز جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در همایش فرماندهان نیروی زمینی سپاه در مشهد جمله مشهوری گفته است که کاش نگفته بود. وی مدعی شده اگر آمریکا تحریم‌ موشکی یا تحریم سپاه را دنبال کند، تنشی ایجاد می شود که باید پایگاه‌های خود را تا ‌۱۰۰۰ کیلومتر اطراف ایران جمع کند و اشتباه محاسباتی خود را با باید هزینه بالایی تصحیح کند. در پاسخ به چنین ادعای بزرگی که دیگر فرماندهان سپاه نیز مدل های مختلف آن را مطرح می کنند باید گفت از قضا خطر اشتباهات محاسباتی فرماندهان سپاه برای ایران بسیار خطرناک تر از تهدیدهای دولت ترامپ است.

ترامپ را همه می شناسند و معتقدند این رئیس جمهو غیر قابل پیش‌بینی ترین رئیس کاخ سفید و احتمالا رئیس جمهور یک دوره ای آمریکاست. ولی فرماندهان سپاه به عنوان رئیس یکی از دو بزرگترین نیروی نظامی کشورهم ادعاها و تهدیدهایی را مطرح می کنند که نه تنها بنیانی ندارد بلکه با تاسف٬ جملات آنها تا حدودی شبیه اظهارات و بلوف های محمد سعید الصحاف وزیر اطلاع رسانی صدام است.

پاسخ به این سوال که آیا سپاه توانایی و تجهیزات آن را دارد که همزمان با همه ناوگان پنجم آمریکا در بحرین و کل ارتش اسراییل به عنوان متحد آمریکا و همه شیوخ خود فروخته و تا دندان مسلح خلیج فارس درگیر شود احتیاج به دانش نظامی چندانی ندارد. زیرا داشتن حداقل دانش نظامی از معادله های منطقه ای و شکل بندی معادلات نظامی کشورهای منطقه همگی حاکی از این است که فرمانده سپاه بیشتر کنترل اعصاب خود را از دست داده است تا هر چیز دیگری.

مقدمه زیادی برای اثبات این موضوع لازم نیست که حتی اگر ایران توان نظامی قابل توجهی داشت در شرایطی که تقریبا هیچ متحد قابل اعتمادی ( شاید روسیه ) ندارد در هر جنگ زمینی دریایی و هوایی آسیب بسیار جدی خواهد دید زیرا نبردهای امروزی بسیار وابسته به تجهیزات و تسلیحات مدرن و به روز است٬‌ اما همه تاسیسات نظامی ایران به غیر از صنایع موشکی، به چهل سال قبل تعلق دارد و تقریبا از رده خارج است. به همین دلیل کارآمد ترین استراتژی در شرایط فعلی اجتناب از وارد نشدن به تنش و درگیری و صبر کردن برای این است که معادله های ضد ایران کمی تعدیل شود.

با این حال٬ فرض ما بر این است که کشور ایران یا حداقل سپا پاسداران چنان قدرت عظیمی را مهیا کرده است که تا شعاع هزار کیلومتر از همه نقاط مرزی ایران قادر به خنثی کردن و حتی به ضد خود تبدیل کردن هر معادله یا تهدیدی از سوی آمریکاست. حال برای ارزیابی توان فرضی سپاه باید دید چند پایگاه آمریکا یا متحد آمریکا در منطقه خاورمیانه وجود دارد.

برای باز کردن ادعای فرمانده سپاه و اینکه ۱۰۰۰ کیلومتر چقدر بزرگ است باید به چند فاکت اساسی توجه داشته باشیم :

۱ـ ایران کشور وسیعی است و فاصله بین دو نقطه شمال غربی و شمال شرقی آن با دو نقطه جنوب شرقی و نیز جنوب غربی آن بیش از ۲۰۰۰ کیلومت است. یعنی فاصله بین شهر ماکو در شمال غرب ایران و نیز پسابندر در جنوب شرقی ایران طبق محاسبه Google map
معادل ۲۲۳۸ کیلومتر است . اما فاصله بین درگز در شمال شرقی ایران و آبادان در جنوب غربی ایران ۱۲۷۳ کیلومتر است.

۲ـ بخش اعظم پایگاههای نظامی آمریکا به غیر از خود خاک آمریکا ٬ آلمان و نیز ژاپن، به لحاظ تدارکاتی تسلیحاتی و حتی آموزشی یا جاسوسی و راداری در حول و حوش منطقه خاورمیانه و اطراف مرزهای ایران متمرکز است.

۳ـ نگاهی اجمالی به تعداد و شمار پایگاه‌های آمریکا که در حوالی کل مرزهای خشکی و آبی ایران از شمال جنوب شرق و غرب کشور قرار دارد نتایج جالبی را نشان می دهد. بنا بر آنچه فرمانده سپاه مدعی است آمریکا باید همه این پایگاه‌های ذیل را که در هزار کیلومتری مرز اهای آبی خاکی ایران قرار دارند باید تعطیل کند. این در حالی است که تقریبا همه پایگاه‌های آمریکا در اطراف خاک ایران در فاصله کمتر از هزار کیلومتر قرار دارد. لیست این پایگاه‌ها با محاسبه فنی دقیق فاصله به شرح زیر است و عزیز جعفری معتقد است که سپاه توانایی همزمان مقابله با همه این این پایگاه‌ها را در اطراف نقشه گربه مانند ایران داراست. فاصله این پایگاه‌ها ادر اطراف ایران با نزدیکترین نقطه مرزی ایران به شرح ذیل هستند :

۳۸۰ کیلومتر فاصله دورترین پایگاه آمریکا در قندهار افغانستان٬ و یکی از پنج پایگاه نظامی آمریکا در این کشور

۵۸۱ کیلومتر فاصله بندر عباس تا ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین : این مرکز مقر فرماندهی کل ارتش آمریکا برای نظارت و مونیتورینگ دایره ای به شعاع بیش ازدو هزار کیلومتر است.

۱۳۹ کیلومتر فاصله آبادان تا کویت : پایگاه دریایی محمد الاحمد کویت از سوی گارد ساحلی آمریکا نیز استفاده می شود و از شاخه های ناوگان پنجم آمریکا در بحرین به حساب می آید.

۳۹۸ کیلومتر فاصله بوشهر تا قطر : پایگاه هوایی العدید الجویه که محل استقرار ۱۱ هزار پرسنل ارتش آمریکا و نیز مرکز اصلی عملیات همه ائتلاف های منطقه ای است. این پایگاه یکی از مراکز فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا و نیز یکی از مراکز فرماندهی کل نیروی هوایی ارتش آمریکست.


۴۰۰ کیلومتر فاصله تبریز تا پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه
: اینجرلیک پایگاه مشترک آمریکا و ارتش ترکیه است که نیروی هوایی عربستان نیز از آن استفاده می کند و موشک های پاتریوت اسپانیا نیز در آن مستقر هستند . ذخیره ای از سلاح های هسته ای آمریکا در اینجرلیک مستقر هستند٬ اما کدهای عملیاتی کردن آنها در پنتاگون قرار دارد.

۱۱۳۰ کیلومتر فاصله زابل تا مراکز کنترل هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در اسلام آباد: این مراکز با هماهنگی سرفرماندهی کنترل هواپیماهای بدون سرنشین در نوادا مراکز طالبان یا اعضای القاعده را هدف قرار می دهند و البته از کشورهای منطقه اطلاعات جاسوسی حمع آوری می کنند.

۱۰۵۸ کیلومتر فاصله قصر شیرین تا تاسیسات راداری دیمونا در صحرای نقب اسراییل : این پایگاه راداری مهمترین مرکز راداری آمریکا با برج های ۴۰۰ متری برای رصد موشکهای بالستیک تا شعاع ۲۴۰۰ کیلومتری است و اطلاعات آن حتی در اختیار اسراییل قرار داده نمی شود.

۹۹۹ تا ۱۱۰۰ کیلومتر فاصله قصر شیرین تا سه شهر مهم اسراییلی تل آویو ٬ ‌حیفا٬ و بیت المقدس
: بدین لحاظ که اسراییل مهمترین متحد آمریکا در خاورمیانه است و با سه فرماندهی در شمال با ۲۲ پایگاه ٬ در بخش مرکزی با ۲۴ پایگاه ٬‌ و در بخش جنوبی با ۲۱ پایگاه یعنی در مجموع ۶۷ پایگاه نظامی همگی در اختیار آمریکا قرار دارد به این علت که معاهده های نظامی امنیتی و لجیستیکی بین دو کشور این دو اقلیم را تبدیل به متحد جدا نشدنی کرده است.

آیا سپاه می تواند با این هشت پایگاه درگیر شود؟

با حضور این تعداد و حجم نیرو و سازمان نظامی در اطراف خاک ایران متاسفانه می توان به بی بنیاد بودن اظهار نظر فرمانده سپاه پی برد. اما هنوز یک نکته دیگر و بدتر وجود دارد که عزیز جعفری از آن اطلاع ندارد. چند سال پیش که تاسیسات هسته ای ایران با ویروس استاکس‌نت از کار افتاد فرماندهان نظامی و امنیتی ایران با این واقعیت دردناک کنار نیامدند که شکاف دانش و تکنولوژی کشورهای جهان سوم از جمله ایران٬ با جهان اول و آمریکا تقریبا ابدی و غیر قابل پر شدن است . وقتی چند پالایشگاه و تاسیسات پتروشیمی ایران سال گذشته باز هم با ویروس و نه با گلوله توپ و موشک و از راه دور به آتش کشیده شدند و ما دوباره درگیر یک جنگ اعلام نشده شدیم باز هم این نکته را دریافت نکردند که نقطه قدرت کشور ایران تکیه بر مردم و وفاق ملی است نه برنامه موشکی یا رویاهای بلند پروازانه . و این را نیز باز هم درنیافتند که توان موشکی خوب است اما نه مقدم بر وفاق ملی.

بنابراین ٬‌ به سرداران سپاه که در هر فرصتی آمریکا و اسراییل را تهدید می کنند تا جنگی به راه بیافتد و آنها با تکیه بر شرایط فوق العاده به اهداف نهان دیگری برسند باید یادآور شد که به احتمال زیاد جنگ بعدی اگر آغاز شود باز هم با ویروس و از طریق از کار انداختن سیستم نقت و گاز و پالایشگاه و مترو . تاسیسات برق و آب وتلفن و رادارهای فرودگاهی کشور خواهد بود. یعنی دیگر نه آژیر می کشند و نه حتی اعلام می کنند که جنگ با کشورها را آغاز کرده اند.

 

البته این بار اگر حمله ای به تاسیسات ایران صورت بگیرد فرماندهان سپاه تعجب نکنند که مثلا هواپیماهای اسراییلی از خاک افغانستان یا مثلا جمهوری آذربایجان وارد حریم هوایی ایران شوند و احتمالا مثلا از طریق آسمان پاکستان یا ترکیه فضای ایران را ترک کنند. متاسفانه فرماندهان سپاه هنوز دارند با خاطرات جنگ هشت ساله ۳۲ سال پیش سیر و سلوک می کنند . در حالیکه دنیای امروز هزار برابر پیچیده تر شده و هزار برابر بیشتر نیاز هست تا قبل از حرف زدن فکر کنیم. در غیر این صورت ٬ سخنرانی فرماندهان نظامی ایران بیشتر شبیه به سخنرانی های معروف و شنیدنی سعید الصحاف خواهد بود که آمریکایی ها نیمی از بغداد را اشغال کرده بودند، اما او قسم می خورد که چنین اتفاقی نیافتاده است.

با تاسف این واقعیت را باید پذیرفت که در جریان ارسال ویروس استاکس‌نت، تاسیسات کشور ایران آزمایشگاه امتحان کردن جدید ترین نسل سلاح های مخرب شد اما مسئولان ایرانی به روی خود نیاوردند و به جای اینکه به مردم واقعیت را بگویند‌٬ برای نابودی اسراییل تاریخ اعلام کردند.

https://www.youtube.com/watch?v=yfAeMtcURg0
http://www.distancefromto.net

بازگشت به صفحه اول