زیتون– مجید آقا بابایی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور، از توقیف یک فروند شناور صیادی با مالکیت عربستان همراه با پنج تبعه هندی خبر داد.
پیش از این در شانزدهم تیرماه نیز یک «شناور صیادی عربستان سعودی» که «وارد آب‌های ایران شده بود»، توسط نیروهای منطقه دوم دریایی سپاه پاسداران در استان بوشهر توقیف شده بود.
مجید آقابابایی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره توقیف یک شناور متعلق به عربستان سعودی گفت که یک فروند شناور صیادی صبح پنج‌شنبه با مالکیت عربستان سعودی همراه با پنج تبعه هندی که صیاد بوده‌اند، به صورت غیرمجاز وارد آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران شدند که توسط نیروهای نظامی ایران دستگیر و بازداشت شدند.
به گفته آقابابایی با توقیف این شناور و بازداشت صیادان، افراد حاضر در آن برای طی مراحل قانونی تحویل دریابانی نیروی انتظامی شدند که پس از تکمیل پرونده، این افراد در اختیار مقامات قضایی قرار می‌گیرند.
توقیف اولین شناور صیادی سعودی سه هفته پس از آن صورت گرفت که نیروهای گارد مرزی عربستان سعودی روز ۲۶ خرداد به سه قایق ماهیگیری ایرانی تیراندازی کردند که در نتیجه آن یک صیاد کشته شده و نیروهای عربستان سعودی سه صیاد دیگر را دستگیرکرده‌اند. وزارت امنیت عربستان بازداشت‌شدگان را عضو سپاه پاسداران نامید و عنوان کرد که آنها سوار بر یک قایق حامل سلاح به سکوهای نفتی مرجان این کشور در خلیج فارس نزدیک شده بودند. مقامات جمهوری اسلامی اما این اتهام را رد کرده اند.
حسین نقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون، با متهم کردن عربستان سعودی به بازداشت ایرانیان در آن کشور هشدار داده بود که «ایران برای مقابله به مثل با سعودی‌ها می‌تواند ده‌ها شهروند عربستان را بازداشت کند».
عربستان سعودی روز پنج شنبه هشتم تیر ماه پنج صیاد بوشهری و گناوه‌ای را که سال گذشته توسط گارد دریایی این کشور بازداشت شده بودند، آزاد کرد.

بازگشت به صفحه اول