روحانی همیشه فردی معتدل بود

زیتون- ناطق نوری در گفتگوی با اعتماد ضمن تایید رویکرد اعتدالی حسن روحانی از سالهای گذشته به خاطره ای از انتخابات مجلس سوم اشاره کرد«شما می‌بینید که در مجلس سوم که جناح مقابل ما اکثریت را آورد. لیست جامعه روحانیت در تهران رای نیاورد، تنها من و آقای باهنر رای آوردیم آن هم در رده ٢٨ و ٢٩. اما آقای روحانی رای آورد، به این دلیل که هم در لیست ما اسمش بود و هم در لیست مجمع روحانیون. چند نفر بودند که در هر دو لیست بودند. یکی مرحوم «عمید زنجانی» بود، یکی آقای «دعایی» و دیگر آقای «روحانی»؛ اینها نیروهای معتدل مجلس بودند. خب ایشان عضو جامعه روحانیت مبارز بود اما نه به معنی این دسته‌بندی‌ها. حالا هم همان روش را دنبال می‌کند.» ناطق نوری در ادامه به سالهایی اشاره می کند که رهبری جناح راست را برعهده داشت«آقای روحانی همیشه فرد معتدلی بود. هیچ‌گاه در طول تاریخ مجلس آقای روحانی را به عنوان یک نیروی منتسب به یک جناح خاص نمی‌بینید. من این‌طور نبودم و بالاخره در رأس جریان راست بودم و رهبری می‌کردم. فراکسیون را در داخل مجلس اداره می‌کردم و در بیرون هم جبهه پیروان خط امام و رهبری و شورای هماهنگی را مدیریت می‌کردم. آقای روحانی اصلا این‌طور نبود.»

394198

او که تجربه پنج دوره مجلس همکاری با حسن روحانی را دارد در این گفتگو که قرار است به صورت مشروح در ویژه نامه نوروزی اعتماد منتشر شود به سابقه آشنایی اش با رییس جمهوری یازدهم اشاره کرد و گفت:«من و آقای روحانی از دوران مدرسه حجتیه در سال ۴٢ با هم آشنا هستیم. در انقلاب، حزب جمهوری اسلامی و در جامعه روحانیت همواره با هم رفیق بودیم. همکاری در مجلس هم با آقای روحانی هشت سال نیست، تمام آن پنج دوره مجلس با هم بودیم اما هشت سال به عنوان «رییس» و «نایب‌رییس» با هم بودیم.»

رییس دوره های چهارم و پنجم مجلس در ادامه این مصاحبه خاطراتش را از دوران ریاست بر مجلس و نحوه تعاملش با روحانی به عنوان نایب رییس مطرح کرد « ما در مجلس هیچ‌وقت به عنوان «رییس» و «نایب‌رییس» با هم مشکل نداشتیم. مدیر خوبی بود و به آیین نامه و قوانین خوب مسلط بود و در مواقعی که من سفر می‌رفتم یا اگر در زمان بودجه سه شیفت بود ایشان در اداره جلسه به من کمک می‌کرد و خیلی هم خوب اداره می‌کرد. گاهی هم شوخی می‌کرد و می‌گفت: «مگر اینکه سه شیفت شود که ما هم اداره کنیم وگرنه این رییس هیچ موقع مریض نمی‌شود که نوبت ما شود. » (خنده) واقعا آقای روحانی روش معتدلی داشت که الان هم همان روش اعتدال را دنبال می‌کند و واقعا هم محسوس است.» ناطق نوری نیز همچون بسیاری که تجربه همکاری با حسن روحانی را دارند بر سابقه او در تلاش برای حق مسائل بین المللی کشور صحه می گذارد «آقای روحانی همیشه در مجلس که بود در کمیسیون دفاع بود. در مجالس اول و دوم. در مجلس اول، رییس کمیسیون دفاع، مقام معظم رهبری بود. من هم عضو همان کمیسیون بودم. آقای روحانی نایب‌رییس کمیسیون و جانشین مقام معظم رهبری بود. عضو فعال و مطرح مجلس هم بود. همواره به عنوان یک فرد با سابقه مبارزه، فرهیخته و تحصیل کرده خوش فهم و با استعداد مورد احترام همه بود.»
رییس مجلس پنجم اما پاسخ جالبی به پیش‌بینی‌اش از احتمال رییس جمهور شدن روحانی در آینده می دهد و می گوید: « اینکه آیا تصور می‌کردم که چنین و چنان بشود، باید بگویم در مورد خودم هم چیزی را که اصلا تصور نمی‌کردم این بود که بروم بالا بنشینم و رییس مجلس بشوم. حالا تقدیر این بود و انتخاب شدم. همه همین‌طور هستند.»

ناطق نوری که امروز دیگر نه رهبر جناح راست، که متمایل به اصلاح طلبان است، در بخش دیگری از این گفتگو به ذکر خاطره ای از اصرار هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی برای دعوت به نامزدی در انتخابات پرداخت گفت:« در همین مساله ریاست‌جمهوری سال۹۲  آقای روحانی خیلی به من اصرار می‌کرد. آقای هاشمی هم به من اصرار می‌کردند که شما بیا. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید در مجمع تشخیص مصلحت نظام که هستیم بعد از جلسه رسمی، ناهار را نزد آقای هاشمی می‌مانیم. چند نفر هستیم که ناهار را بعد از جلسه مجمع با هم می‌خوریم که عده‌ای هم شوخی می‌کنند و ما را «انجمن اسلامی مجمع» خطاب می‌کنند. در این گروه قبل از انتخابات ٩٢ بحث بر سر این بود که رییس‌جمهور چه کسی باشد؟ همه این افراد به من اصرار می‌کردند که کاندیدا شوم. یادم هست که یک روزی آقای روحانی همین بحث را مطرح کرد که آقای هاشمی گفت: «خب شما هر دو بیایید.» آقای روحانی گفت: این‌طوری که نمی‌شود و من همیشه نفر دوم فلانی بوده‌ام و ایشان اگر بیاید من حتما نمی‌آیم.» من گفتم: «بنده چون قطعا تصمیم دارم نیایم بنابر این شما بیا و اگر آمدی من حمایت می‌کنم» و تا اندازه‌ای هم که از دستم بر می‌آمد، وظیفه‌ام را انجام دادم؛ راضی هم هستم و برای موفقیت ایشان هم همواره دعا می‌کنم. »

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی در ارتباط با انتخابات مجلس دوم است و می‌پندارم انتشار برخی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟

ادامه »

چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ فرصتی بود برای بازاندیشی‌ انتقادی گذشته؛ این مقطع، یک‌سال پس از جنبش «زن، زندگی،

ادامه »