زیتون– رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رییس و مسئولین قوه قضاییه حفظ آبروی نظام را مقدم بر و مهمتر از برخورد و مجازات با متخلفان دانست. به گفته آیت‌الله  در جایی که آبروی نظام در معرض خطر است، حفظ آبروی نظام اسلامی مقدم و مهمتر است، زیرا مردم مسائل را می‌بینند و متوجه می‌شوند.
او همچنین خواستار آن شد که قوه قضائیه «پرچمدار حقوق عمومی در جامعه شود و در هر زمینه ای که لازم بود، از حقوق مردم با قدرت دفاع، و با متخلفان و قانون شکنان مقابله کند.»
آیت‌الله خامنه‌ای در بخشی دیگری از این دیدار تاکید کرد در قانون اساسی تصریح شده است که نظارت بر حسن اجرای قوانین و نظارت بر حسن اجرای امور بر عهده قوه قضائیه است و دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور به عنوان دو بازوی اصلی قوه، مسئولیت این دو وظیفه مهم را بر عهده دارند».
رهبر جمهوری اسلامی،‌ همچنین «احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم» را از وظایف مهم قوه قضائیه دانست و افزود:«این قوه باید پرچمدار این موضوعات باشد و با مخالفان و معارضان حقوق عمومی در هر جایگاهی، مقابله کند.» او به عنوان مثال پس از مدت‌ها به موضوع بورسیه‌ها اشاره و حل مسئله ریزگردها را از حقوق مردم عنوان کرد.
آیت الله خامنه‌ای همچنین به اعتراض برخی منتقدان مبنی بر اصول «فرومانده قانون اساسی» اشاره کرد و گفت: «برخی مکرراً می‌گویند بعضی اصول قانون اساسی معطل مانده است، اما گویا آنها، اصل هشتم قانون اساسی را که مربوط به امر به‌معروف و نهی از منکر است، جزء اصول قانون اساسی نمی‌دانند و به این امر واجب توجه نمی‌کنند.» به گفته رهبر جمهوری اسلامی «حمایت بیانی و عملی از آمران به‌معروف» وظیفه قوه قضائیه است.

 

بازگشت به صفحه اول