پیام تفنگ تک‌تیرانداز قناسه در نماز عید فطر

فرزانه روستایی

تریبون نماز عید فطر امسال یک مهمان خاص داشت که نمی‌تواند بی‌منظور و تصادفی در جایگاه خطیب نماز عید در دست گرفته شده باشد. به استثنای نماز عید فطر در سال ۹۴، طی حدود چهل سال گذشته همواره امامان جمعه یا خطیبان نماز عید، سلاحی را در دست داشته‌اند که معمولا این سلاح همان کلاشینکوف است که همه آن را می‌شناسند. اما این‌بار تفنگ تک‌ تیراندازی دوربین‌دار معروف به خال‌زن در دست‌های خطیب نماز فرار داشت که فقط در انبار پادگان ها و و مراکز نظامی نگهداری می‌شود.

تفنگ قناسه دوربین‌دار یا SVD همانی است  که در اصطلاح رزمنده‌های جنگ با آن خال هندی بر پیشانی دشمن می‌کارند. ویژگی تفنگ قناسه آن است که می‌توان هدف را برای مدتی با دقت شناسایی و زیر ذره‌بین دوربین با دقت مطالعه کرد. سپس در بهترین فرصت گلوله‌ای را به هدف شلیک کرد که با ضریب خطای تقریبا صفر٬ کسی از آن جان سالم به در نمی‌برد.

تفنگ تک تیرانداز قناسه سلاح صحنه نبردهای تن به تن در جنگ‌های فرسایشی خونین و کثیف است٬‌ به‌ویژه وقتی که واحدهای خودی و دشمن با هم مخلوط شده‌اند٬ یا این‌که تفکیک خطوط دفاع خودی از دشمن بسیار دشوار شده است. در چنین شرایطی است که تفنگ قناسه نقش بازی می‌کند و تلاش می‌شود با استفاده از آن تا جایی که امکان دارد در صفوف دشمن رعب و وحشت ایجاد کنند.

شاید کثیف‌ترین سابقه تفنگ‌های تک تیراندازی قناسه در جنگ بوسنی و در سربرنیتسا و سارایوو ایجاد شده باشد. ارتش صرب اسلوبودان میلوسویج برای ارعاب مسلمانان و فراری دادن مردم از شهر٬ تک تیراندازان خود را بالای برج‌ها، کلیساها، ساختمان‌های بلند، یا تپه‌های اطراف می‌کاشتند و تک تک مردم را از زن و مرد و کودک در ساعات مختلف و در وسط خیابان یا بر روی پل هدف قرار می‌دادند.

دو بلوار و خیابان اصلی و پر تردد سارایوو به خیابان تک تیراندازان مشهور شده بود، زیرا ریسک کشته شدن به دست تک تیراندازان صرب در این دو خیابان از هر نقطه دیگر شهر بیشتر بود. وحشتی که تک تیراندازان صرب در جنگ بوستی برای مردم ایجاد کردند یکی از استثنایی‌ترین و رعب‌آورترین تاکتیک‌های جنگ فرسایشی است که یادآوری آن حتی پس از حدود بیست سال هنوز هراس و وحشت را در دل مردم و ساکنان شهر سربرنیتسا و سارایوو زنده می‌کند.

تفنگ دوربین‌دار قناسه در جریان جنگ ارتش صدام با آمریکا نیز استفاده شد و ارتش آمریکا در جریان اشغال عراق بی‌درنگ همه انبارهای تفنگ‌های قناسه را تخلیه و این سلاح‌ها را نابود کردند، زیرا نمی‌خواستند تا این سلاح به دست شورشیان بیافتند و احتمالا از آن علیه نیروهای آمریکایی استفاده شود.

در جریان نبرد تن به تن استالینگراد در جنگ جهانی دوم نیز تک تیراندازهای آلمانی و روس سربازان یکدیگر را هدف قرار می‌دادند و نیز تلاش می‌کردند تک تیراندازان یکدیگر را هدف قرار دهند. در واقع شکست آلمان‌ها در نبرد استالینگراد از زمانی آشکار شد که تک تیراندازان روس توانستند توازن قوا را در محله‌های استالینگراد به نقع روس‌ها تغییر دهند.

چرا قناسه در تریبون نماز عید فطر٬

شاید ستاد نماز جمعه به‌زودی اطلاعیه‌ای منتشر کند و مدعی شود که نقشی در انتخاب سلاح امامام جمعه و خطیبان نماز عید ندارد. اما از آنجا که مداح نماز عید فطر نیز شعر مفصل و توهین‌آمیزی را علیه برجام و حسن روحانی خواند که ستاد نماز جمعه نقش داشتن در آن را تکذیب کرد بعید به نظر می‌رسد استفاده از تفنگ قناسه در نمازی که مردم برای حدود چهل سال با ساز و کار آن آشنا هستند تصادفی و بی‌منظور بوده باشد، یا این‌که ستاد نماز این‌چنین بی در و پیکر اداره شود.

اما این‌بار و در این شرایط و فضای سیاسی و حواشی اخیر،  استفاده از سلاح تک تیرانداز دوربین‌دار در تریبون نماز عید همان قدر غیر عادی است که اگر خطیب نماز برای مثال از تیربار یا مثلا از آر‌پی‌جی استفاده می‌کرد. به همین دلیل، هیچ سلاحی هم عرض تفنگ تک تیر اندازی قناسه دوربین‌دار نمی‌تواند باعث سوء‌برداشت ها و تعبیرهای خطرناک برای نیروهای آتش به اختیار از تریبون نمازهای جمعی شود.

حضور تفنگ تک تیراندازی دوربین‌دار در نمازهای جمعه تهران می‌تواند تعبیر به پیام و اشاراتی شود که نیروهای خود سر آتش به اختیار با تاکید بر آن اقدام‌های بعدی خود را توجیه کنند. از آنجا که طی چند هفته گذشته دولت حسن روحانی در معرض فشار و و توهین و ارعاب پی در پی از سوی اصولگرایانی قرار داشته است که انتخابات را باخته‌اند، حضوراین سلاح ویژه در دست خطیب نماز عید می‌تواند تعبیر به ٬‌ یا تایید شرعی حمله مسلحانه به رئیس جمهور شود.

حسن کردمیهن عامل اصلی سازماندهی حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران مدعی است که من منظور رهبر را بیش از دیگران می‌فهمم و رهبر معذوریت‌هایی دارد که نمی‌تواند صریح و شفاف و با جرئیات صحبت کند و رهنمود بدهد. فقط یک اشاره کلی رهبر برای ما کافی است تا آنچه را لازم است از اشارات ایشان دریابیم و آن را انجام دهیم. اگر چنین اظهار نظرهای صریحی ملاک عمل‌کرد نیروهای خود سر و آتش به اختیار است٬‌ به احتمال زیاد حضور تفنگ قناسه تک تیراندازی دوربین‌دار در دست خطیب نماز عید می تواند اعلام راهکارهایی باشد که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند به صراحت در مورد آن صحبت کنند.

هر چند رهبر جمهوری اسلامی در جریان خطبه های امروز نماز عید خوشبختانه بسیاری از سوء تعبیرها از راهکار آتش به اختیار را اصلاح کردند،اما مانع شدن از ایجاد تعابیر و تفاسیر انحرافی خطرناک از حمل تفنگ تک تیر انداز دوربین‌دار قناسه در نماز عید امروز از موضوعات فوری و فوتی است که نباید به تاخیر بیافتد، زیرا کلیت امنیت ملی کشور را هدف قرار می دهد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

6 پاسخ

 1. کاملا درست می فرمایید
  ظاهرا رای دادگاههای آمریکا علیه ایران دارد یک رویه حقوقی علیه ایران می شود.
  رهبران نادان ایران طوری رفتار می کنند تا در نهایت منجر به این شود که غرب تصمیم بگیرد حساب همه درگیری ها و تنش هایی چهل سال گذشته را با ذخائر و اموال مردم ایران تسویه کنند.
  شاید بزودی اصلا ذخیره ای برای ایران در خارج از کشور نماند زیرا هزاران ادعای بی اساس در سراسر غرب علیه ایران وجود دارد که اگر بخواهند به آن رسیدگی کنند باید حتی استان های کشور را هم واگذار کنند

 2. اول امریکا و حالا کانادا دارائی های مردم ایران را مصادره کردند. معلوم نیست تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد مصادره اموال ایران، تا برسد به مصادره خاکشان. شما حرفی در مورد این تغییرات ندارید؟ موضوع دارد خیلی سریع اتفاق می افتد و دهان وکیلی از وکلا به اعتراض باز نشد

 3. اگر خطیب جمعه چماق یا باطوم در دست میگرفت با این تحلیل نویسنده تناسب بیشتری داشت !

 4. سال قبل هم از قناسه استقاده کردند مقام معظم رهبری بهتر نیست این لجن پراکنی علیه این عزیز را متوقف کنید سلطنت طلبان

 5. سلام من فکرکنم گفته شده خطیب جمعه سلاح دست بگیره اما نوعش فرقی نمیکنه ام یک بوده ژسه بوده ووو خیلی نمیشه سخت گرفت . تمام این دعواها سرمنیته فراموش کردن خدا و پیروی ازهوای نفس

 6. اگر هیچ خبری هم نبود، بنظر نویسنده کشور در حال انفجار و فروریختگی است. چرا؟ چون هیچ خبری نیست!
  همه ی منافذ خبری را پوشانده اند و هیچ خبری درز نکرده. پس معلوم میشود که اوضاع خیلی بحرانی است.
  اگر بحرانی نبود، اقلا میگذاشتند یک خبری به بیرون درز کند.
  شما در این چهل سال کی دیده بودید که این کشور در بحران فروپاشی بوده باشد و نپاشیده باشد؟
  اگر هم فرو نپاشیده، شما خیال می کنید که فروپاشیده، وزارت اطلاعات و شکنجه آنچنان است که نمی گذارند خبر فروپاشی به بیرون درز کند.
  ولی امروز یک خبر خیلی مهمی شده، تفنگ آخوند نماز جمعه عوض شده بود، نگین نگفتی!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب