مصباح یزدی: مخالفت با ولی امر مسلمین نوعی شرک است

زیتون– مصباح یزدی٬ رسیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی گفت: «مخالفت با ولی امر مسلمین به نوعی شرک است.»

به گفته این استاد حوزه علمیه قم مخالفت با ولی امر مسلمین در واقع مخالفت با خدا و اهل بیت است زیرا این افراد از امام زمان خود پیروی نکرده است؛ در این صورت است که امور از دست خارج خواهد شد و دیگر در مدار نمی افتد چون از مدار ولایت خارج شده است.

مصباح یزدی پیشتر نیز اطاعت از رییس جمهوری را اطاعت از خدا عنوان کرده بود. او مرداد ماه سال ۸۸ در دیدار با هنرمندان بسیجی کشور گفته بود «ولایت فقیه به دلیل آنکه دارای پرتویی از انوار امام زمان است و مردم نیز به‌دلیل اینکه او را جانشین به حق ولیعصر(عج) می‌دانند، اطاعت از او را همچون اطاعت از امام عصر بر خود لازم می‌دانند.» از منظر مصباح یزدی در آن تاریخ به دلیل اینکه رییس جمهوری را رهبری استیفا ‌می‌کند٬ اطاعت از او اطاعت از خداوند است.

ایسنا خبر داد که رییس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی شب گذشته در قم گفته است که ایجاد اختلاف در یک جامعه اسلامی باعث پایمال شدن حقوق‌ها نیز می‌شود؛ فریب کاری در چنین جامعه ای رشد می‌کند و افرادی به نام دین برای خود و بستگان‌شان کار می‌کنند و عزت دین را از بین می‌برند.

او همچنین تاکید کرد که نباید به شکلی دروغ در جامعه رواج پیدا کند که کسی از دروغ خود شرمنده نشده و دنبال جبران نباشد، بلکه به این روند با روش های دیگر ادامه دهد.

 

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

7 پاسخ

 1. ایشان اعتقادی به این حرفها ندارد و خامنه ای هم خوب وی را میشناسد. سال ۹۵ به موسسه در اختیار وی تنها از بودجه دولت بیست میلیارد تومان دادند و در بودجه امسال آن را ۲۸ میلیارد تومان کردند. با پول مردم تا کنون بارها به امریکا و اروپا و دیگر جاها رفته. با این سن و قیافه زن جوانی (حدود ۲۰ ساله) هم گرفته و وضع خوبی هم دارد. چرا از این حرفها نزند ؟!

 2. تفَرعُنِ ناشیانه، مضحک و موهن

  ✳️ این تصویر سراسر تفرعن و تحقیر و خودبرتربینی از مراسم افطار (!) رهبر با مسوولین نظام جمهوری اسلامی است. که رهبری در یک جایگاه بالاتر نسبت به بقیه نشسته و غذای خود را میل می کند. سفره افطار در دین اسلام، یک حرمت خاصی دارد. هرچند این رفتارها برای سفره عادی هم زشت و قبیح است.
  ???? در صدر اسلام وقتی کسی به مسجد پیامبر یا امام علی می‌رفت باید می‌گشت تا آنها را میان جمعیت بیابد زیرا نه لباسی متفاوت از مردم داشتند نه جایگاه ویژه‌ای. تنها وقتی به «اختیارات» می‌رسند یاد «ولایتِ پیامبرانه» می‌‌افتند؛ اما نوبتِ رفتار و پاسخگویی که می‌شود «شاهانه» عمل می‌کنند! حتی این رفتار با رفتارهای شاهان هم تفاوتهای زیادی دارد! بالاخره شاهان هم وقتی با وزرا و درباریان خود یکجا غذا بخورد در یک میز دور هم می نشینند!
  ???? شاید گفته شود که رهبری بخاطر برخی مسایل جسمانی، برای نشستن بر روی زمین عذر موجه دارد (که آرزوی سلامتی برای ایشان داریم)، تصاویر افطاری های سالهای قبل هم شبیه همین است. اما تصاویر مختلفی از آیت‌الله خامنه‌ای نشان می‌دهد که او عذری برای نشستن بر زمین ندارد. برخی از آنانکه به نمازش رفته‌اند از گپ‌های طولانی بعد از نماز (نشسته بر زمین) روایت کرده‌اند. اما در افطاریِ مسئولان نظام و در رأس همه رئیس‌جمهور منتخبِ مردم، همه باید بر فرود افطار کنند و حضرتش در فراز! گویی همه بر خوانِ نعمت او نشسته‌اند! آیت‌الله خمینی که سن و منزلت‌اش بالاتر از رهبر کنونی بود نیز چنین رفتاری نداشت. ثانیا حتی اگر عذری در نشستن بر زمین دارند هم باید برای پرهیز از این تفرعُن و تحقیر، برای مهمانان میز و صندلی تدارک ببینند. قطعا تدارک میز و صندلی ساده، برای چند صد میهمان هرگز کار سختی نیست. این توصیر وهن سیاست ورزی و حکمرانی در ایران است. این یک میهمانی ساده نیست که برای یک شخصی بخاطر مسایل جسمانی، یک جایگاه متفاوت در نظر گرفته شود! این میهمانی افطار بلندپایه ترین مقامات کشور است، بی ربط ترین چیزها در این میهمانی می تواند سوژه شود، چه رسد به این مضحکه موهن!
  ???? پس دلیل این رفتارهای عجیب و غریب چیست؟! به نظر می رسد این یک تفرعن ناشیانه و یک کپی پیست بسیار مضحک از برخی مفاهیم در دنیای سیاست مدرن است. رهبری و مشاورانش یک چیزهایی درباره «سیاست بدن» و «بازی با بدن» شنیده اند! مثلا شنیده اند که فردی مثل پوتین بخش مهمی از جایگاه و موقعیت کنونی خود را از طریق «زبان بدن» و شکل و محتوای نشستن و دست دادن و … به دست آورده است. لذا سعی در تقلید هستند. ولی نمی دانند که هر چیزی در دنیای سیاست مدرن، اقتضائات خاص خود را دارد.

  ✅ @mohebbisbs

  https://www.instagram.com/p/BVcRm5uA4r-/

 3. این جناب علامه فیلسوف گویا دراین کشورزندگی نمیکنــد وگویا نمیداند که دروغ ، تزویر وریا و خیلی ازصفات بـد بخاطر عملکرد امثـال ایشــان دراین کشور نهادینــه شــده…!
  وهمچنیـن ایشـان نیـز هماننــد بسیـاری از هم لبـاسهـایش احتمالا” نمیداند که اکثریت افراد خانواده اش هـم آنهـا را قبول ندارد…!
  گویا این جنـاب استاد فلسفــه واقعا” نمیدانـد که بسیــاری ازفرزندان همین آقایان درخارج ازکشـور به تحصیــل وزندگی مشغول انـد…!
  دراوایل انقلاب رئیـس یک شرکت مصادره ای هم همیـن باور را داشت ومیگفت: من را بخشــدار گذاشتــه مسئـول این شرکت و بخشـدار را استاندار واستــاندار را وزیر و…بنابراین مخالفت با من مخالفت با خـدا و رســول خدا است…!
  ظاهر قضیــه این است که این آقا دلش میخواهــد بعـداز۳۸سال دوباره برگردیــم به همان سالهــای انقلاب که دیگرامکانپذیرنیست…!

 4. فلسفه و فیلسوف اعتباری دارد !
  چه کسی فتوا داد که دروغ گفتن به نفع اسلام نه تنها جایز بلکه واجب است جناب علامه فیلسوف ؟!!

 5. آیا ایشان عبارت “فان تنازعتم” را در آیه اولی الامر تا کنون دیده است؟

  ایشان برای جستجوی حکم یا اصلا به قرآن رجوع نمی کنند و فلسفه برای ایشان کافی است یا خیلی سطحی قرآن میخوانند.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب