اجماع‌سازی خاتمی نه رئیس‌جمهور سازی

تقی رحمانی

محمد رضا خاتمی اصلاح طلبی مقبولی است در مصاحبه اخیر خود ن با ایلنا نکات مهم و خوبی بیان کرده است اما در باره نقش برادرش یعنی آقای خاتمی تحلیلی بس مسئله‌دار عنوان کرده است.خاتمی را شورا ساز و مجلس ساز و رئیس جمهور ساز عنوان کرده است.

این بیان چند ایراد اصولی و راهبردی دارد که به آن همه‌گان توجه کنند:

۱- از نظر جناح مقابل و هم بیت رهبری و هم رهبری نظام این الترناتیو سازی قابل تحمل نیست به خصوص اگر برادر خاتمی چنین بگویید این سخن را پیام تلقی می‌کنند، این پیام را هم به انتقام از رای مردم نشان می دهند.

۲- از نظر خانواده هاشمی این تحلیل نقش هاشمی را در نظر نگرفته است پس آنان نیز این تحلیل را به حساب مصادره به مطلوب ارزیابی می کنند.

۳- نقش موسوی و کروبی در این تحلیل در نظر گرفته نشده این سخن برای بسیاری دافعه دارد.

۴- بسیاری از روشنفکران و تحصیل‌کردگان و جریانات سیاسی با نظر خاتمی به میدان وارد نشدن اینان دیگران را هم به شرکت تشویق کردن این تحلیل برای این افراد هم خوشایند نیست.

۵- خاتمی در مجلس ۹ هم رای داد در مجلس ۸ هم لیست حمایتی داد و هم برای شورا ها همان دوره خبر مهمی نشد. خاتمی هیچ وقت با جنبش سبز همراه عملی نشد اما جنبش ادامه هم یافت.

۶- به نظر می رسد خاتمی هم با بزرگ کردن نقشش تا این حد موافق نباشد، محمد رضا خاتمی هم چنین قصدی نداشته باشد.

۷- پس می توان گفت خاتمی برای برخی اجماع‌ساز مطلوب است برای برخی هم اجماع‌ساز ناگزیر، چرا که حکومت ایران خودی و غیر خودی دارد احزاب و جریانات را میدان نمی دهد و هم شخصیت‌هایی که به ولایت فقیه بلی اعتقادی نگفته اند .

۸- خاتمی را باید ارج گذاشت اما نباید با مبالغه در نقش وی برایش دافعه ایجاد کرد. به عبارتی رای‌دهندگان در ایران گاه خاتمی و غیره را هم وادار می کنند که عملی مطابق با نظر آنان انجام دهند.پس آب را گل نکنیم بگذار وزن همه چیز و کس و فرد و جریان مشخص و معین باشد. جامعه با خاتمی کار ها دارد با مبالغه در نقش او برایش دافعه ایجاد نکنیم.

منبع: کانال تلگرام تقی رحمانی

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »