ایرانیان خارج از کشور چگونه و کجا رأی می‌دهند

زیتون- وزارت امور خارجه خبر داد که در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، ایرانیان خارج از کشور در ١٠٢ کشور می‌توانند رأی دهند و اماکن دیپلماتیک ایران با استقرار صندوق‌های رأی، امکان اخذ رأی ایرانیان ساکن این کشورها را فراهم می‌کنند.
حسن قشقاوی، معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور خبر داد که دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری هم‌زمان با ایران در ۱۰۲ کشور و ۱۳۲ نمایندگی ایران در خارج از کشور برگزار می‌شود. تعداد شعب اخذ رأی در خارج از کشور به ۳۱۰ شعبه افزایش پیدا کرده است.
حسن قشقاوی به ایسنا گفته بیشترین شعب اخذ رأی که بالغ بر ۵۵ شعبه است، برای ایالات متحده آمریکا در نظر گرفته شد تا ایرانیان مقیم این کشور بتوانند در انتخابات پیش‌ِرو شرکت کنند. همچنین در امارات نیز ۲۱ شعبه برای این موضوع در نظر گرفته شده است، در عراق نیز ۲۲ شعبه تعیین شده است در بغداد شش شعبه، نجف چهار شعبه، اربیل چهار شعبه، کربلا پنج شعبه،‌ بصره دو شعبه و سلیمانیه یک شعبه در نظر گرفته شده است. تعداد شعب اخذ رأی در انگلیس نیز ۱۲ عدد خواهد بود.
هرچند به دلیل عدم ارتباط دیپلماتیک با کشورهای عربستان و سودان و کانادا، انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشورها برگزار نمی‌شود. رأی‌گیری در این کشورها هم‌زمان با ایران و عمدتاً از ساعت هشت یا ٩ صبح تا ١٨ یا ١٩ خواهد بود. ایرانیان مقیم خارج از کشور با دردست‌داشتن شناسنامه یا گذرنامه معتبر یا کارت ملی می‌توانند رأی دهند. حداقل سن قانونی شرکت در رأی‌گیری ١٨ سال تمام تا روز رأی‌گیری است، بنابراین تمامی متولدین تا ٢٩ اردیبهشت ٧٨ می‌توانند رأی خود را به صندوق بیندازند. همچنین ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند با مراجعه به آدرس الکترونیکی p.election١٣٩۶@mfa.gov.ir سؤال‌های خود را مطرح کنند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق و ثانیه ها گره

ادامه »

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند

ادامه »