واکنش ایران به اظهارات وزیر دفاع عربستان

زیتون– غلامعی خشرو، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان اظهارات وزیر دفاع عربستان سعودی را غیرقانونی، «تحریک‌آمیز، تهدیدی آشکار و اعتراف به همکاری با گروه‌های تروریستی در داخل ایران» خواند.
محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان، روز سه‌شنبه، در مصاحبه با شبکه ام‌بی‌سی گفته بود که ایران در صدد تسلط بر کشورهای مسلمان است و به همین دلیل امکان مذاکره با تهران وجود ندارد. به گفته بن سلمان ریاض منتظر آمدن جنگ به داخل عربستان نخواهد ماند و در مقابل برای کشاندن نبرد به ایران تلاش می‌کند. غلامعلی خوشرو، این اظهارات وزیر دفاع عربستان سعودی را تهدید آشکار علیه ایران خواند.
وزیر دفاع عربستان همچنین گفته بود که ایران هرگز رویکردی صادقانه در قبال ریاض نداشته است و به همین دلیل اظهارات مقام‌های این کشور برای ترمیم روابط بیشتر به «طنز» شبیه است.
به گفته نماینده دائم ایران در سازمان ملل این سخنان را به معنای پذیرش صریح همدستی عربستان سعودی با اقدامات تروریستی و خشونت بار در داخل ایران از جمله کشته شدن ۹ مرزبان ایرانی است.
خوشرو نیز در نامه خود به دبیرکل سازمان ملل که نسخه‌ای از آن توسط خبرگزاری مهر منتشر شده تاکید کرد که سیاست‌های غیرمسئولانه، تحریک‌آمیز و شوم، تشویق و تأمین مالی افراط گرایی در جهان و ماجراجویی‌های کوته‌بینانه و ناموفق سعودی در منطقه از رویکرد این کشور در مقابله با ایران ناشی می‌شود.
نماینده ایران در سازمان ملل در این نامه همچنین عربستان سعودی را به «ایجاد» گروه‌های القاعده، طالبان، داعش و جبهه النصره متهم کرد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

میانجی‌گری چین  میان عربستان سعودی و ایران از یک سال پیش با عربستان سعودی به بحث گذاشته شده بود. معلوم نیست کدام کشور این پیشنهاد را در ابتدا با دیگری به‌گفتگو گذاشته اما هردو حد

ادامه »

صداهای قومیت‌گرایانه در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه شنیده می‌شود؛ صداهایی که رسانه‌ها و سیاست‌های معینی آن را بازتاب می‌دهند و طنین اغراق‌آمیزی به

ادامه »

«برادران لیلا» در حالی مجوز پخش در سینماهای داخل کشور را نگرفت که شش ماه از قیام زن ،زندگی آزادی در

ادامه »