زیتون– پس از ردصلاحیت چهره‌ها مختلف برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری، تاکنون تنها مهدی کلهر، مشاور احمدی‌نژاد در دولت نهم، به ردصلاحیت خود اعتراض کرده است.
محمدباقر جوان‌بخت، رییس ستاد انتخاباتی کلهر، در نامه‌ای نوشت که او از نامزدی کناره‌گیری نکرده و خواستار تجدید نظر در احراز صلاحیت کلهر شد.
از اعتراض دیگر نامزدهای ردصلاحیت شده تاکنون خبری منتشر نشده است. بسیاری از آن‌ها سکوت کرده‌اند و برخی دیگر نیز گفته‌اند از یکی از نامزدهای حاضر در صحنه انتخابات حمایت خواهند کرد.
علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس و از نامزدهای نهایی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا)، پس از ردصلاحیت در نامه‌ای نوشت که «با تمام توان»‌ از ابراهیم رییسی و محمدباقر قالیباف حمایت خواهد کرد.
محمد هاشمی و محسن رهامی، دیگر نامزدهای رد صلاحیت شده نیز اعلام کردند که به رای شورای نگهبان تمکین و برای پیروزی حسن روحانی تلاش خواهند کرد.
وزارت کشور شب گذشته اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان را منتشر کرد. بر این اساس ابراهیم رییسی، حسن روحانی، محمد باقر قالیباف، اسحاق جهانگیری، مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی‌طبا نامزدهای حاضر در انتخابات خواهند بود.
در میان افراد ردصلاحیت شده، اسامی گوناگونی از نمایندگان فعلی مجلس و مجلس خبرگان تا وزرای سابق به چشم می‌خورد. اعظم طالقانی که به گفته خودش برای تعیین نکلیف تفسیر واژه «رجل سیاسی» ثبت‌نام کرده بود هم ردصلاحیت شده است. نام محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی نیز در لیست افراد ردصلاحیت شده‌ است، اما این دو تا کنون واکنشی نسبت به رای شورای نگهبان نشان ندادند.

بازگشت به صفحه اول