مالکیت دو کاخ سعدآباد و نیاوران به بنیاد مستضعفان واگذار شد

زیتون– با رای دادگاه بدوی، مالکیت دو کاخ سعدآباد و نیاوران به بنیاد مستضعفان واگذار شد.
قاسم سعیدی، معاون حقوقی بنیاد مستضعفان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، گفت براساس حکم شعبه ششم دادگاه انقلاب مالکیت این دو کاخ در اختیار بنیاد مستعضفان است. به گفته او «تاکنون نیز اعتراض سازمان میراث فرهنگی به بنیاد مستضعفان ارجاع داده نشده است».
مالکیت این دو کاخ همواره محل مناقشه میان بنیاد مستضفعان و سازمان میراث فرهنگی بوده است. هر یک از این دو نهاد بر اساس برخی مستندات ادعای مالکیت این کاخ‌ها را دارند.
اختلاف از زمانی شروع شد که دولت درخواست اصلاح سند مالکیت کاخ سعدآباد و نیاوران را مطرح کرد. تا قبل از تقاضای دولت برای دریافت سند مالکیت سعدآباد به نام دولت، بنیاد مستضعفان اگرچه سند مالکیت سعدآباد را در دست داشته، اما ادعایی در این زمینه نمی‌کرد، اما بعد از تقاضای دولت برای اصلاح سند مالکیت این مجموعه، مقام‌های بنیاد مستعضفان برای پس گرفتن این ملک – که سال ۶۳ به نام این بنیاد ثبت شده بود – تلاش کردند.
بنیاد مستضعفان که مدعی مالکیت بر کاخ های نیاوران و سعدآباد تهران است، به اظهارنظری از آیت‌الله خمینی استناد می‌کند که گفته بود: «به دولت ابلاغ نمایید که این غنایم مربوط به دولت نیست و امرش با شورای انقلاب است و آن‌چه ماموران دولت به دست آورده‌اند یا می‌آورند، باید تحویل بدهند». برهمین اساس بنیاد مستضعفان معتقد است که کا‌خ‌های سعدآباد و نیاوران نیز از جمله دارایی‌های خاندان پهلوی به شمار می‌رود و نباید تحت مالکیت دولت قرار داشته باشد.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

 1. دلیل بنیاد مستضعفان جهت مالکیت دو کاخهای نیاوران و سعد اباد جالب است .
  بنیاد مستضعفان به اظهار نظری از ایت الله خمینی استناد میکند و کاخهای نیاوران و سعد اباد را “غنیمت ” به حساب میآورد و به همین دلیل ان دو کاخ را اموال دولتی یعنی اموالی که متعلق به مردم است به شمار نمی آورد و بلکه آنرا ” غنیمتی ” میداند که از رژیم پهلوی گرفته شده است و …
  مگر انقلاب سال ۱۳۵۷ , جنگ با خانواده پهلوی بود یا مگر محمد رضا پهلوی اموالش را با عرق جبین بدست آورده بود و کاخها را با خون دل عرق جبین ساخته بود که حالا که در جنگ با – ملت که انقلاب کردند و جنگ خصوصی با کسی نداشتند – پس کل ماجرا از پایه غلط است چرا که
  ۱- سال ۵۷ جنگی نبوده که در ان جنگ غنیمتی گرفته شود
  ۲- محمد رضا پهلوی تمام کاخ هایش را با پول مردم ساخت پس کاخها جز اموال ملی حساب میشود
  ۳- دلیل اینکه سازمان میراث فرهنگی به تصرف یا غنیمت گیری بنیاد مستضعفان اعتراضی نکرده چه چیزی است
  من قول میدهم اگر دست بنیاد به این کاخها برسه با توجه به اینکه این کاخها دارای مساحت بسیار بزرگی هستند , بنیاد یک دیوار دور هر کاخی با یک حیاط نقلی میکشه و بقیه زمینها را هم … خوب غنیمت است دیگر است , در جنگ پیروز شده اند و حالا هم باید حالش را ببرند , بیچاره ملت که هنوز در این توهم هستند که ” انقلاب ” کرده اند .

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »