زیتون– با رای دادگاه بدوی، مالکیت دو کاخ سعدآباد و نیاوران به بنیاد مستضعفان واگذار شد.
قاسم سعیدی، معاون حقوقی بنیاد مستضعفان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، گفت براساس حکم شعبه ششم دادگاه انقلاب مالکیت این دو کاخ در اختیار بنیاد مستعضفان است. به گفته او «تاکنون نیز اعتراض سازمان میراث فرهنگی به بنیاد مستضعفان ارجاع داده نشده است».
مالکیت این دو کاخ همواره محل مناقشه میان بنیاد مستضفعان و سازمان میراث فرهنگی بوده است. هر یک از این دو نهاد بر اساس برخی مستندات ادعای مالکیت این کاخ‌ها را دارند.
اختلاف از زمانی شروع شد که دولت درخواست اصلاح سند مالکیت کاخ سعدآباد و نیاوران را مطرح کرد. تا قبل از تقاضای دولت برای دریافت سند مالکیت سعدآباد به نام دولت، بنیاد مستضعفان اگرچه سند مالکیت سعدآباد را در دست داشته، اما ادعایی در این زمینه نمی‌کرد، اما بعد از تقاضای دولت برای اصلاح سند مالکیت این مجموعه، مقام‌های بنیاد مستعضفان برای پس گرفتن این ملک – که سال ۶۳ به نام این بنیاد ثبت شده بود – تلاش کردند.
بنیاد مستضعفان که مدعی مالکیت بر کاخ های نیاوران و سعدآباد تهران است، به اظهارنظری از آیت‌الله خمینی استناد می‌کند که گفته بود: «به دولت ابلاغ نمایید که این غنایم مربوط به دولت نیست و امرش با شورای انقلاب است و آن‌چه ماموران دولت به دست آورده‌اند یا می‌آورند، باید تحویل بدهند». برهمین اساس بنیاد مستضعفان معتقد است که کا‌خ‌های سعدآباد و نیاوران نیز از جمله دارایی‌های خاندان پهلوی به شمار می‌رود و نباید تحت مالکیت دولت قرار داشته باشد.

 

بازگشت به صفحه اول