اعتراض ایران به عدم صدور ویزا برای حضور در نشست همکاری اسلامی

زیتون- وزارت خارجه ایران، به اقدام دولت عربستان سعودی در زمینه صادر نکردن روادید برای یک هیئت ایرانی اعتراض کرد. این هیئت قصد داشت در نشست سازمان همکاری اسلامی در جده شرکت کند و ایران می‌گوید اعتراض خود را به مراجع ذی‌ربط منعکس می‌کند.

1684BFD6-8B88-494F-B9B1-C8C7136F0924_w640_r1_s

رادیو فردا در این خصوص این سازمان نوشت: سازمان همکاری اسلامی متشکل از ۵۷ کشور مسلمان است که در سال ۱۹۶۹ تشکیل شد، و پس از نخستین اجلاس آن در جده عربستان، این شهر به عنوان مقر دائمی دبیرخانه آن برگزیده شد.

اجلاس مقام‌های ارشد سازمان همکاری اسلامی روز یکشنبه و دوشنبه، هشتم و نهم اسفند، به ریاست ترکیه برگزار می‌شود و قرار است پیش‌نویس اسناد و قطعنامه‌های اجلاس آینده سران این سازمان در استانبول آماده شود.

در این زمینه حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا تأکید کرده که «هر تصمیمی که بدون مشارکت هیئت سیاسی جمهوری اسلامی ایران در جده اتخاذ شود، فاقد هرگونه رسمیت و اعتباری خواهد بود».

 بعیدی‌نژاد ابراز امیدواری کرده که عربستان با اتخاد «سیاستی واقع‌بینانه»، این امکان را فراهم کند که سازمان همکاری اسلامی به جای پرداختن به موضوعات فرعی به مباحث دارای اولویت جهان اسلام؛ مانند «فلسطین، تروریسم، فرقه‌گرایی و مشکلات مشترک امت اسلامی» بپردازد.

عربستان از زمان حمله «گروه‌های خودسر» به اماکن دیپلماتیکش در تهران و مشهد، کلیه روابط خود را با ایران قطع کرد، و پس از آن چند کشور دیگر اسلامی هم به پیروی از این کشور، روابط خود با تهران را قطع یا محدود کردند.

ایران همچنین پس از این نشست، از زبان سخنگوی وزارت خارجه هدف از برگزاری نشست اخیر سازمان همکاری اسلامی را «تلاش برای حمایت از تروریسم دولتی عربستان» توصیف کرده است.

حسین جابری انصاری، در آن زمان به خبرنگاران گفت که بیانیه پایانی نشست جده «واقعیت‌های موجود در رابطه با حادثه سفارت عربستان و اقدامات سریع دولت ایران را نادیده گرفته» و «با پرداختن به موضوع‌های غیر مرتبط با دستور کار اجلاس، در عمل در خدمت اهداف یک کشور خاص قرار گرفته است».

ایران و عربستان، هر دو از سال ۱۹۶۹ عضو سازمان همکاری اسلامی هستند، و در این مدت ایران یک دوره، و عربستان دو دوره ریاست این سازمان را بر عهده داشته است.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

مطالب دیگر

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب