اعتراض چهار نماینده مجلس به رییس جمهوری: درباره بازداشت‌های اخیر پاسخگو باشید

زیتون– چهار نفر از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به حسن روحانی بازداشت‌ روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در هفته‌های اخیر را «شائبه برانگیز» توصیف کرده و نوشتند فارغ از آن‌که کدام دستگاه امنیتی مسئول این بازداشت‌هاست، رییس‌جمهوری باید در این زمینه پاسخگو باشد.
الیاس حضرتی، عبدالکریم حسین‌زاده ،‌ بهرام پارسایی و محمدعلی وکیلی چهار نماینده‌ای هستند که این نامه را امضا کرده‌اند. هر چهار نماینده عضو فراکسیون امید در مجلس هستند.
به گفته این نمایندگان در بازداشت‌های اخیر «فرایندهای قانونی» طی نشده است و «معلوم نیست این اقدام با کدامین منطق صورت گرفته و با چه تحلیلی دستگیری این افراد قابل توجیه است.»
اعتراض نمایندگان به بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی- سیاسی از سوی نهادهای امنیتی در روزهای اخیر بر می‌گردد. ۱۲ تن از مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب و حامی دولت و چند روزنامه‌نگار از جمله هنگامه شهیدی، مراد ثقفی و احسان مازندرانی در این مدت بازداشت شده‌اند.
نویسندگان نامه افراد بازداشت شده را «نزدیک به دولت یا مسئولان اداره کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا و حامیان دولت» معرفی کرده‌اند.
نمایندگان فراکسیون امید در مرحله اول خواستار «حل این مشکل» شده‌اند و تاکید کرده‌اند: «اگر در این زمینه اقدامی نشود قطعاً هنگام بازگشایی مجلس در سال جدید وزیران مرتبط با این ماجرا (از جمله وزیر اطلاعات، وزیر دادگستری، وزیر کشور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) را به مجلس دعوت خواهیم کرد و ماجرا را تا روشن شدن حقایق و تأمین حقوق بازداشت‌شده‌ها پی خواهیم گرفت حتی، اگر نیاز به استیضاح وزیران مربوطه باشد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

۱.‌ ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نمی‌شود با نواندیشی دینی آشنا بود و به این

ادامه »

جنبش زن، زندگی، آزادی رادیکال‌ترین جنبش تاریخ ایران است. رادیکالیسم هم به معنای این است که این جنبش برای رسیدن به اهداف بنیادینش نیاز به تغییرات و تحولات ریشه‌ای در ساختارها و نهادهای چند هزار ساله‌ی ایرانی – شرقی دارد. نهادهای تاریخی ایرانی عموماً ضد زن و زندگی و آزادی هستند…

ادامه »

امروز که خیزش سراسری علیه حجاب اجباری و ظلم حکومت رخ داده، رهبران اصلاح‌طلب بهتر است سرمایه‌ی اجتماعی بسیار کمرنگ‌شده خویش را بیش از این بر باد ندهند و آنرا اینبار هم مفت و رایگان در دامن دیکتاتوری ولی فقیه و سرکوبگرانی که دستشان آغشته به خون ژینا و حدیث و دهها جوان ایرانی از اقوام مختلف است، نریزند…

ادامه »