بازی رهبری به نفع کاندیداهای اصول‌گرا

انتقاد تازه‌ از دولت در یک سخنرانی‌ عمومی؛

زیتون- سینا پاکزاد: آیت‌الله خامنه‌ای بار دیگر در یک سخنرانی عمومی اظهاراتی را بیان کرد که به طور صریحی علیه دولت حسن روحانی بود. او در دیدار روز دوشنبه ( ۱۶ اسفند) با دست‌اندرکاران راهیان نور و جمعی از فرماندهان و رزمندگان دوران جنگ گفت که «اشتباه برخی در چالش بزرگ اقتصادی که کشور اکنون دچار آن است، این بود که در زمینه اقتصادی اظهار ضعف شد و دشمن دید که اینجا می‌توان فشار آورد و فشار را زیاد کردند.»

اشاره او احتمالا به نگرانی‌ها و هشدارهایی است که حسن روحانی و کابینه‌اش پس از کسب دولت در سال ۱۳۹۲ نسبت به اوضاع اقتصادی بروز دادند. سخن او هم‌راستا با نظرات چهره‌های اصولگرای تندرو است که می‌گویند ابراز ضعف اقتصادی ایران در زمان مذاکرات اتمی باعث شد که طرف مقابل از این موضوع سوء استفاده کند و امتیازهای زیادی از جمهوری اسلامی بگیرد.

ادعای احمدی‌نژاد و اشک وزرایش

موضع انتقادی آیت‌الله خامنه‌ای در شرایطی ابراز می‌شود که محمود احمدی‌نژد روز شنبه( ۱۴ اسفند) با انتشار بیانیه‌ای گفت این ادعا که او خزانه‌ای خالی را تحویل حسن روحانی داده٬ ادعایی کذب است. در بیانیه او دقیقا به این نکته تصریح شده بود که «باید روشن شود که مقصود اصلی از طرح چنین ادعای کذبی در آستانه مذاکره با بیگانگان چه بوده است.» و «باید روشن شود که این ادعا چه میزان به منافع ملی آسیب زده است.» بحث درباره خالی بودن خزانه در زمان ترک دولت توسط احمدی‌نژاد بارها از زبان روحانی و کابینه‌اش مطرح شده است. روحانی در شهریور سال ۱۳۹۲ و تنها یک ماه پس از تصدی دولت در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت مساله‌ای که «دولت در مرداد با آن رو به رو شد خزانه خالی بود.»

تاکید رهبر ایران به این که اعتراف به ضعف اقتصادی اشتباه بوده است صرفا دیدگاه و باوری را بازتاب می‌دهد که حاضر است واقعیت‌ها را به نفع ادبیات شعاری قربانی کند

او همچنین گفته بود «شرایط رکود تورمی که دولت آن را تحویل گرفت در ۵۰ سال گذشته بی سابقه است.» بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی دلیل بروز این رکود را علاوه بر ناکارآمدی مدیریتی دوران احمدی‌نژاد ناشی از شکست‌های پیاپی دیپلماتیک برای حل بحران هسته‌ای می‌دانستند که قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تحریم‌های یک جانبه ایالات متحده را در پی داشت.

مصطفی تاج‌زاده از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان پس از بیانیه‌ احمدی‌نژاد در دفاع از خزانه دولت‌اش٬ متنی را به نقل از مصاحبه‌ « محمود نبویان» نماینده مجلس نهم در سال ۱۳۹۲ در صفحه توییتر خود گذاشته که در آن اذعان شده «در اواخر دولت احمدی نژاد چند تن از وزیران در جلسات غیر علنی اشک می ریختند و می گفتند که نمایندگان مجلس شما که می دانید وضع ما چگونه است چرا در جلسات علنی این گونه حرف می زنید؟» سخنانی که به وخامت اوضاع اقتصادی ایران در پایان آن دولت اشاره دارد و مویدی بر نابسامانی خزانه کشور است.

تحریم‌هایی که ادبیات رهبر را تغییر داد

آیت‌الله خامنه‌ای در زمانی که تحریم‌های سنگین علیه کشور در حال اعمال بود با خوش‌بینی معتقد بود که کشور توان غلبه بر آن را دارد و از همین رو در سخنرانی‌های عمومی‌اش این وعده را می‌داد که کشور تحریم‌ها را دور خواهد زد. رهبر جمهوری اسلامی برای نمونه در ۱۶ شهریور سال ۱۳۸۹ اظهار داشت که «دوستان درست گفته‌اند که ما تحریم‌ها را دور می‌زنیم؛ بنده هم یقین دارم. ملت ایران و مسئولین کشور تحریم‌ها را دور می‌زنند، تحریم‌کنندگان را ناکام می‌کنند.»

او بعدتر دست به دامن اصطلاح «‌اقتصاد مقاومتی» شد و آن را الگویی برای غلبه بر تحریم‌ها معرفی کرد اما در نهایت با سنگین‌تر شدن وزنه تحریم‌ها در اسفندماه سال ۱۳۹۲ به واقعیت اذعان کرد و گفت که «تحریم‌ها از قبل بود، منتها این تحریم‌ها از حدود زمستان سال ۹۰ تا امروز، تبدیل شده به جنگ اقتصادی، دیگر اسم آن تحریم هدفمند نیست، یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی است که متوجه ملت ماست.»

پاس به کاندیداهای اصولگرا

در تصویری که آیت‌الله خامنه‌ای ترسیم می‌کند این موضوع بدیهی فرض شده که اگر دولت روحانی به ضعف اقتصادی ایران اشاره نمی‌کردند این ضعف از چشم طرف‌های مذاکره اتمی هم پنهان می‌ماند. چنین تصویر ساده‌ای از واقعیت بر خلاف تمام روش‌های تجزیه و تحلیل آماری است که امروزه برای ارزیابی وضعیت اقتصاد هر کشور در سطح بین‌المللی وجود دارد. ارزیابی شاخص‌های اقتصاد ایران پس از تحریم‌ها آن‌قدر پیچیده نبود و صرفا با در نظر گرفتن کاهش درآمد ایران به واسطه تحریم نفت و چندبرابر شدن هزینه‌های واردات به دلیل واسطه‌گری و دور زدن تحریم‌ها برای هر تحلیل‌گر اقتصادی روشن بود که اوضاع اقتصادی آشفته است.

متغیرهای آشکار دیگر مانند نرخ تورم و رکود فراگیر هم موضوعی نبود که از چشم‌ طرف‌های مذاکره اتمی پنهان بماند. بنابراین تاکید رهبر ایران به این که اعتراف به ضعف اقتصادی اشتباه بوده است صرفا دیدگاه و باوری را بازتاب می‌دهد که حاضر است واقعیت‌ها را به نفع ادبیات شعاری قربانی کند. هم‌زمانی و تقارن اظهارنظر اخیر او با بیانیه احمدی‌نژاد درباره خالی نبودن خزانه‌ دولت‌اش نیز جالب توجه است و ذهن برخی تحلیل‌گران را به پیامدهای انتخاباتی چنین سخنانی معطوف کرده است.

انتظار می‌رود که کاندیداهای اصولگرا در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری به سیاست‌های اقتصادی و دیپلماسی دولت حسن روحانی بیشترین حملات را داشته باشند و سخنانی از جنس آن چه رهبر جمهوری اسلامی به زبان آورده است به خوبی می‌تواند آنها را در این میدان یاری دهد.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

5 پاسخ

 1. اصولا کشور امام زمان نیاز به دانش اقتصاد ندارد ، مقام معظم رهبری یک کلمه فرمایش میکنند ” اقتصاد مقاومتی ” بقیه هم تکرار میکنند ، اقتصادی که قرار است فقها اصول آن را از کتاب و سنت استخراج کنند !

 2. بچــه گانــه است کسی اینطوری فکرکنــد که جهانیان ودر رئـس شـان آمریک ندانـد وضع مردم ایران ازنظر اقتصادی چگونــه است…
  وقتی نفت میفروشیــم و یا معادن و…پولش به دلار، یورو و…درسیستــم بانکهای جهانی کاملا” مشخص است و خریــدها هــم همینطور…
  این موضوع اصلا”ســواد اقتصادی نمیخواهــد…!
  شما کافی است دراین شب عیــدی به بازار برویــد، درآمــدعمــده حقـوق بگیران این کشور زیر ۱/۵ میلیــون تومان درآمــد دارنــد وبا این پول شما اگر فقط ۲ تا فرزنـد داشتــه باشیــد قادر نخواهیــد بود با این درآمــد برای همان ۲ فرزنــدتان لبـاس کامــل تهیــه کنیــد، این ربطی به دانـش اقتصاد ندارد…
  درقیاس بالاتر وقتی شما در سوریــه، لبنــان و…حضـور داریــد، خرج تان کم وبیـش مشخص است، اینکه ما خرج حزب الله لبنــان را میــدهیــم از زبان مبارک خود شخص رهبــری لبنــان بیـان شــده که همــه ی خرج آنان را ما میــدهیــم…!

 3. انتقاد ولی امر مسلمانان جهان بر رای روحانی می افزاید ، مگر اینکه آقا مجتبی با برادران همراه وارد میدان شوند !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب