مرتضی مرادپور بازداشت شد

زیتون- مرتضی مرادپور زندانی سیاسی سابق که به تازگی آزاد شده بود، ظهر امروز درتبریز بازداشت شد.
مرادپور که نهم دی ماه و پس از ۶۵ روز اعتصاب غذا از زندان تبریز آزاد شده بود، از سوی اطلاعات سپاه عاشورای آذربایجان شرقی برای تحمل باقی مانده مدت حبس بازداشت شد. او به علت شرکت در «همایش پیاده‌روی ائل گؤلی تبریز» در خرداد ماه ۸۸ بازداشت شد. سر دادن شعارهایی در حمایت از حق تحصیل به زبان مادری و خشک شدن دریاچه ارومیه منجر به بازداشت چند تن از جمله مرادپور شد.
مرادپور در دادگاه انقلاب تبریز محاکمه و با اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی، به یک سال حبس و از بابت اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور به دو سال حبس محکوم شد. او بخشی از حبس خود را شش ماه بعد از بازداشت تحمل کرد و به قید وثیقه آزاد شد، اما از آبان ۹۴ دوباره به زندان رفت.
مرتضی مرادپور، از روز چهارم آبان ماه ۱۳۹۵ و در اعتراض به عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و رد درخواست‌اش در این خصوص، با نوشتن نامه‌ای خطاب به ریاست دادگستری استان آذربایجان شرقی ضمن اعتراض به روند غیرقانونی دادرسی و اجرای حکم دادگاه، تا رسیدگی مسئولین به موارد اعتراضی، در زندان تبریز، اعتصاب غذا کرد. او ۸ دی ماه ۱۳۹۵ پس از ۶۵ روز اعتصاب غذا با توجه به درخواست مکرر مادرش از او و قول قطعی شورای زندان برای تأمین خواسته‌هایش، به اعتصاب غذای خود خاتمه داد و روز بعد از آن از زندان آزاد شد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »