به رغم مخالفت میراث فرهنگی، پیکر دوتن از جانباختگان جنگ در حریم پاسارگاد دفن شد

زیتون– پیکر دو تن از جان‌باختگان گمنام جنگ هشت ساله ایران و عراق، در حریم پاسارگاد دفن شد.
باشگاه خبرنگاران جوان روز گذشته خبر داده بود که ساخت آرامگاه «شهدای گمنام» طرحی است که از سوی «شهرداری و شورای شهر پاسارگاد» ارایه شده و در حال اجرایی شدن است. گفته می‌شود که هنوز جزییات طرح به تصویب میراث‌فرهنگی نرسیده است.
محمد پردل، امام جمعه پاسارگاد نیز از حامیان این طرح بود. به گفته او با توجه به حضور گردشگران داخلی و خارجی در این بخش، می‌توان از این فرصت برای انتقال «اهمیت فرهنگ ایثار و شهادت» استفاده کرد.
محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی در گفت‌و‌گو با ایلنا ساخت آرامگاه شهدای گمنام در حریم پاسارگاد را در موضوع «ثبت جهانی این محوطه تاریخی» مشکل‌آفرین دانست.
حمید فدایی، مدیر پایگاه تاریخی پاسارگاد نیز به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «همان‌طور که همه می‌دانند، پاسارگاد ثبت میراث‌ جهانی است. آن‌ها هم ضوابط و قوانینی دارند که همه ما موظف به اجرای آن قوانین هستیم تا پاسارگاد در فهرست میراث‌جهانی باقی بماند.»
زهرا احمدی پور، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شب گذشته درباره دفن شهدای گمنام در محوطه پاساگارد توییت کرده بود که «به شکل ویژه» این موضوع در حال پیگیری است و «مکاتبات گسترده‌ای» در این باره انجام شده است. به گفته او انتخاب حریم پاسارگاد برای دفن شهدا در درجه اول بی احترامی به خود شهدا است.
مجموعه پاسارگاد، دربرگیرنده بخش‌هایی چون آرامگاه کوروش، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه و بخش های تاریخی دیگر است. این مجموعه در سال ۱۳۸۳ با تصویب در اجلاس یونسکو در فهرست آثار میراث جهانی به ثبت رسید.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

هر تحولی در آینده ایران ناظر به برخورد با دستگاه سرکوب است و نه شخص رهبر دوم که ویترین و نماد مشروعیت‌بخش بدان است. شعارهای هوشمندانه مردم در نفی دیکتاتوری که در شعار «مرگ بر دیکتاتور» تبلور یافته است، دقیقاً ناظر به همین ساختار سرکوب است و نه شخص

ادامه »

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »