حاشیه نوشتی بر آمدن احتمالی « رییسی»

محمدآزاد جلالی‌زاده

پشت پرده ی آماده سازی و بازی با گزینه ی « حجت الاسلام رییسی » ؛ چینشی به راستی ماهرانه و شطرنج گونه انجام گرفته است و اگر خبر آمدن رسمی و نهایی « رییسی » به میدان انتخابات رنگ واقعیت به خود بگیرد ؛ به شخصه اول بار است که نوع بازی اصولگرایان را حال می کنم !، چرا که گزینه شاید در نگاه اول غیر قابل باور باشد تا جاییکه حتی ممکن بسیاری از خود اصولگرایان نیز در بهت این تصمیم بمانند ، اما بازی ماهرانه است .

« رییسی » گزینه ایست که مقدمات ورود و شاید پرزیدنت شدنش اساساَ برای پروژه ای دیگر طراحی شده ، و به شخصه معتقدم قرار نبوده است کاندیداتوری وی در این زمان کنونی اعلام شود و درز خبر به صورت غیرعامدانه روی داده و تکذیب فوری خبر ، این شائبه را به جدّ به ذهن می آورد که قرار است رییسی گزینه ای کاملاً جدی باشد و اندک زمانی دیگر کاملاَ رسمی اعلام شود ‌.

رییسی گزینه ایست که می تواند به راحتی به برجام حمله کند ؛ و در آنسو به مدیریت های غیر اعتدالی نیز هجوم برد ، روحانی را متهم به عدم توجه به مسایل اقتصادی نماید و با توجه به تولیت آستان قدس ، هم وعده های سنگین اقتصادی دهد و هم توده ی دیندار معیشت اندیش سنتی را جذب خود نماید همان توده ای که بسیاری اوقات از آنان غفلت شده است و به نظرم در زمان کنونی تبدیل به یک پایگاه رای ثابت شده اند.

می شود اکثریت مطلق اصولگرایان را با اشارت به یک بازی بزرگتر که مجال و مقال طرحش در اینجا نیست ، پشت سر رییسی گرد آورد و همان بازی خاتمی – عارف – روحانی و مرحوم هاشمی را اینبار در جناح روبرو مشاهده کرد و با توجه به همان بازی بزرگتر حمله ی مستقیم و یا سنگین به وی از سوی دیگر کاندیداها را تقریباَ محال نمود .

البته سوالی که در اینجا هنوز پاسخی برایش یافت نشده آنست که آیا طراحان این موضوع احتمال « سوختن » مهره ی رییسی در انتخابات را به هر دلیل پیش آمده ، در نظر گرفته اند ؟؟ چه اگر این احتمال به طور جدی در نظر گرفته شود ؛ قطعا بزرگان او را از آمدن منصرف خواهند کرد .

به نظرم در صورت آمدن نهایی رییسی ؛راه حل اصلاح طلبان و اعتدال گرایان برپاساختن یک « طوفان انتخاباتی » از نوع تٙکرار می کنم در انتخابات ریاست جمهوری و رای به همه لیست های انتخاباتی اصلاح جو در انتخابات شوراهای شهر – که به نظرم اهمیتی همپای ریاست جمهوری و شاید در مواردی در این دوره فراتر از آن داشته باشد -می باشد .

توضیح: این مطلب «صرفاً» بیان‌گر دیدگاه «خوانندگان زیتون» است. مطالب این ستون غالباً بدون اصلاح و ویرایش منتشر می‌شوند. شما هم می‌توانید مطالب خود را به زیتون ارسال کنید. تماس با ما

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »