تدریس زبان فارسی در مدارس ترکیه

زیتون– بر اساس تصمیم وزارت آموزش و پروش ترکیه، چند زبان خارجی، از جمله فارسی، به عنوان دروس اختیاری در مدارس ابتدایی و راهنمایی این کشور تدریس خواهد شد.
بنا بر اطلاعیه‌ وزارت آموزش و پروش ترکیه، فارسی، اردو و کره‌ای از جمله زبان‌های خارجی هستند که از سال آینده تحصیلی در مدارس ترکیه ارائه می‌شوند.
در حال حاضر دانش آموزان مدارس ترکیه باید یکی از سه زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی را به عنوان واحد درسی اجباری بگذرانند که با دستورالعمل اخیر وزارت آموزش و پرورش ترکیه می‌توانند زبان دومی را هم که جدیدا اضافه شده به مواد درسی خود اضافه کنند.
شش سال پیش، برای نخستین بار در ترکیه، اولین دوره کارشناسی را که مفاد درسی‌اش به زبان کردی تدریس می‌شود، در یک دانشگاه در جنوب شرق این کشور ارائه شد. یک سال بعد از آن رجب طیب اردوغان، نخست وزیر وقت ترکیه، برای اولین بار مجوز تدریس زبان کردی به عنوان درس اختیاری را در مدارس ترکیه صادر کرد. اردوغان این اقدام را «گامی تاریخی» خوانده بود.
بعضی سیاستمداران کرد در واکنش به این اقدام گفته بودند که اجازه تدریس زبان کردی کافی نیست و کردها باید از امکان تدریس تمامی دروس به زبان خود برخوردار باشند. تخفیف محدودیت‌های زبانی در ترکیه بخشی از تلاش دولت ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در دهه اخیر بوده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اگر سرگذشت خامنه‌ای را از پیش از انقلاب ۵۷ تا رسیدن به رهبری مرور کنیم درمی‌یابیم که راهی که خامنه‌ای در رسیدن به قدرت طی کرده مشابهتی با راهی که دیگر دیکتاتورهای جهان سومی، از

ادامه »

این روزها اظهار نظر آقای «حسین کچوییان» را در باب اعتراضات اخیر که از تلویزیون هم پخش شد، دیدم و متاسف شدم. اگر او

ادامه »

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا

ادامه »