زیتون– مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه ای نسبت به انتشار گزارش‌هایی در خصوص «دستور محرمانه» رییس قوه قضاییه برای تسریع «اعدام محکومین اهل ‌سنت در پرونده‌های مواد مخدر» ابراز نگرانی کرد.
در این نامه که نسخه ای از آن در پایگاه اطلاع رسانی امام جمعه اهل سنت زاهدان منتشر شده، به «دغدغه و نگرانی اهل سنت» در این مورد اشاره شده است. مولوی عبدالحمید «اعدام‌های اخیر چند شهروند اهل سنت در شهرهای مختلف کشور در خصوص پرونده مواد مخدر را از دلایل «تقویت احتمال صحت» دستور محرمانه رییس قوه قضائیه» دانسته است. به نوشته او: «قطع نظر از صحت و سقم این نامه، شایعه مذکور در میان اهل سنت دغدغه و نگرانی ایجاد کرده است. لذا رسیدگی به این قضیه نیاز به تدبیر حکیمانه و پدرانه حضرتعالی دارد.»
اشاره مولوی عبدالحمید به گزارش ها منتشر شده در شبکه های اجتماعی در خصوص تصریح در اعدام ده ها زندانی اهل تسنن متهم به مواد مخدر است که با تصویب قانون تازه در مجلس ایران احتمالا مجازات آنها تقلیل می یافت.
اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس یک شنبه ۲۴ بهمن با الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر موافقت کردند. بر اساس این ماده به جای مجازات اعدام برای پرونده‌های قاچاق مواد مخدر مجازات‌های دیگری جایگزین می شود. در سوم آذرماه سال جاری مجلس شورای اسلامی با یک فوریت این طرح موافقت کرده بود.

 

 

 

بازگشت به صفحه اول