وزارت امور خارجه: ایران را تهدید نکنید

زیتون– محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، از آمریکا خواست دست از تهدید ایران بردارد.
ظریف در گفتگو با بی‌بی‌سی، تاکید کرد که اقدامات در آمریکا برای اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران تلاشی است برای تحریک کردن تهران.
وزیر امور خارجه اظهار امیدواری کرد که بر موضع دولت جدید آمریکا «تدبیر و دوراندیشی حاکم شود» و هشدار داد در صورت وضع تحریم‌های تازه‌، ایران نیز در واکنش اقدامات مشابهی را انجام خواهد داد. به گفته او ایران «هدفی ساده» نیست و از خود دفاع خواهد کرد.
بهرام قاسمی،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه نیز امروز گفت که شواهد و قرائن زیادی حکایت از هماهنگی های اسرائیل و عربستان سعودی در پرونده های منطقه ای وجود دارد. قاسمی در واکنش به سخنان وزیر خارجه عربستان سعودی و وزیر دفاع اسرائیل در کنفرانس امنیتی مونیخ افزود: «هر دو رژیم گمان می‌برند به منظور جبران شکست‌ها و ناکامی‌های پرشمار خود در منطقه باید فضای بین‌المللی را علیه کشورمان تحریک کنند.»
سخن‌گوی وزارت امورخارجه ادبیات عادل الجبیر و آویگدور لیبرمن را «ادبیاتی تکراری و حاکی از استیصال و درماندگی دردناک»‌ توصیف کرد.
عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ، تهران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان توصیف کرده بود. آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، نیز در این کنفرانس، ایران را متهم کرد که هدف نهایی‌اش، تضعیف عربستان سعودی است و خواستار گفت‌وگو با کشورهای عربی برای شکست دادن عناصر تندرو در منطقه شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در سخنان خود اتهام وزیر خارجه عربستان سعودی در مورد حمایت ایران از تروریسم در جهان را «واهی و مضحک»‌ نامید و گفت که تکرار این اتهام «هرگز نمی‌تواند باعث شود تا پیوندهای عقیدتی، آموزشی، مالی و اطلاعاتی بین نظام سعودی و تروریست‌های تکفیری» فراموش شود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اعتبار بخشی به صدا و سیمایی که هر لحظه از آن امکان پخش اعترافات فردی بی‌گناه وجود دارد چه سنخیتی با دفاع از مظلوم دارد؟ شکستن این خط قرمز اخلاقی و زیر پا گذاشتن این پرنسیب سیاسی چه آورده مهم‌تری می‌تواند برای اردوگاه اصلاح‌طلبی یا مردم بیاورد؟ استفاده از تریبونی که حالا دیگر بی‌رقیب نیست، برای رساندن صدایی سانسور شده که اورجینال و اصل آن را می‌توان در شبکه‌های فراگیر اجتماعی و حتی رسانه‌های دیگر شنید و یا به‌راحتی به گوش مردم رساند چه خاصیتی دارد؟ …

ادامه »

مقدمه: چهل و پنچ سال از حکومتی برآمده از انقلابی با ماهیتی اسلام‌گرایانه در ایران می‌گذرد. در این مدت، این حکومت در نزاعی پُر

ادامه »

نه کشتار ۹۸ و نه حادثه شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی هم نتوانسته بود چنین زمینه‌ و انگیزه‌ای برای ظهور و تقویت «شجاعت مدنی» در نزد خاص و عام مردم بسازد و لکنت از زبان‌ها بردارد. شمار اعتراض‌های صریح و بی‌پرده مخصوصا از جانب شهروندان عادی چشم‌گیر است. تعداد فعالان مدنی که با زبان صریح و بی‌لکنت،‌ خواهان برچیده‌شدن نظام‌ها، از گشت ارشاد تا اصل حکومت، هستند افزونی گرفته. بماند که هنوز آغاز این راه است و …

ادامه »