اجرای توافقنامه آتش بس در سوریه آغاز شد

زیتون- آتش بس بین نیروهای حکومت سوریه و مخالفان آن بامداد شنبه هشتم اسفندماه آغاز شد.

به گزارش رویترز، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است، بعد از نیمه شب جمعه تقریبا تمام درگیری‌ها در غرب سوریه متوقف شده است.

954DB1A0-7CB5-40E6-9FB7-A37FD9FB0E7D_w640_r1_s

رادیو فردا در این باره نوشت: روسیه و حکومت سوریه پیش‌تر اعلام کرده بودند که اجرای توافقنامه بین واشینگتن و مسکو برای پایان دادن به خصومت‌ها در این کشور جنگزده پایبند خواهند بود.

این آتش بس شامل گروه‌هایی مانند، حکومت اسلامی (داعش) و جبهه النصره نخواهد بود. حکومت سوریه و روسیه اعلام کرده‌اند جنگ علیه این دو گروه را متوقف نخواهند کرد. قرار است این آتش بس به مدت دو هفته اجرا شود. در همین حال، شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا روز جمعه از همه طرف‌های درگیر خواست تا به این آتش بس پایبند باشند. رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است، پس از سال‌ها دمشق و روستاهای اطراف آن بعداز نیمه شب جمعه کاملا آرام بود و هیچ خبری از درگیری نبود. وی اضافه کرده است، بندر لاذقیه نیز آرام بود و فعالیتی در فرودگاه نظامی که هواپیماهای روسی از آن استفاده می‌کنند، دیده نمی‌شد. شورای امنیت در مصوبه روز جمعه خود از همه کشورها، به ویژه کشورهایی که در روند صلح سوریه و مذاکرات مربوط به آن مشارکت دارند، خواسته است، «از نفوذ خود بر طرف‌ها(ی درگیر در بحران سوریه) استفاده کنند تا اجرای تعهدات (مربوط به ترک مخاصمه)، تضمین شود». استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل برای سوریه، نیز ابراز امیدواری کرده است که در صورت پیشرفت آتش‌بس، دور تازه‌ای از مذاکرات صلح از چهارم ماه مارس، یک هفته دیگر، آغاز شود.

آتش‌بس سوریه در حالی شامل گروه «حکومت اسلامی» و جبهه‌النصره، که سازمان ملل آنها را «تروریست» می‌داند، نمی‌شود، که این گروه‌ها بخش‌های مهمی از خاک سوریه را تحت کنترل خود دارند.

در همین حال، که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه به روسیه و حکومت سوریه هشدار داده بود که روز های آینده حیاتی است و جهان نظاره رویکرد آنها در جریان آتش بس خواهد بود. اوباما تاکید کرده است، موفقیت آتش‌بس در سوریه، نیازمند آن است که همه طرف‌های درگیر از جمله حکومت سوریه، روسیه و متحدان آنها به تعهدات خود در این زمینه پایبند باشند.

در همان روز جان کری، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرد «شمار قابل ملاحظه‌ای» از نیروهای سپاه پاسداران ایران از جبهه‌های نبرد در سوریه، خارج شده‌اند.

از سوی دیگر، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، نیز با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، گفت‌وگویی تلفنی داشته و بشار اسد گفته دمشق آماده اجرای آتش‌بس است و به آن کمک می‌کند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بسیاری از شهروندان و بازیگران اقتصادی اعم از مصرف‌کننده، سرمایه‌گذار، تولیدکننده از خود می‌پرسند که چرا با هر تکانه در بازار ارز، قیمت‌ها در بازار کالا و خدمات هم جهش پیدا می‌کند؟ چنین پدیده‌ای ناشی

ادامه »

«دحترِ هفت-هشت ماهه‌ای سرش را گذاشته است روی شانه‌ی چپِ مادر، سرش روی شانه‌ی راست‌ش خم شده است و پنداری خوابیده است. دخترِ هشت

ادامه »

در طول دورانی که خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی را در دست گرفته است ایران رو به ویرانی رفته و جمهوری

ادامه »