هزینه پرزیدنت شدنِ سردار از جیبِ «هادیان شهر»

زیتون- سینا پاکزاد: نقطه پایان سوء‌استفاده‌های شخصی محمدباقر قالیباف از امکانات شهرداری کجاست؟ چرا هیچ‌یک از نهادهای نظارتی و شورای شهر تهران حاضر نیستند به محدوده فساد و تخلفاتِ دامنه‌دارِ شهردار تهران وارد شوند؟

امروزه فاجعه پلاسکو و رسوایی واگذاری املاکی با تخفیف‌های نجومی در شهرداری تهران ذهن همگان را به خود معطوف ساخته اما اگر قرار است به‌واقع پرونده شهرداری که نهادهای امنیتی نظام حاضر شدند برای دفاع از وی صدای مردم را در تشییع آتش‌نشان‌ها خاموش کنند و برای حفظ وی از خود هزینه کنند روشن شود باید یکی از مهم‌ترین بخش‌های فسادخیزِ زیر نظر قالیباف نیز مورد بررسی قرار گیرد.

در خدمت یک هدف سیاسی
موسسه «هادیان شهر تهران» که در حیطه مسوولیت‌های معاونت مالی و اداری شهرداری فعالیت می‌کند سال‌هاست بخش عمده‌ای از هزینه‌های انتخاباتی قالیباف را بر عهده دارد اما تاکنون نه اعضای شورای شهر و نه نهادهای نظارتی به چنین تخلف آشکاری در سوء‌استفاده انتخاباتی از اموال عمومی اشاره هم نکرده‌اند. تامین مالی پروژه‌های شخصی شهردار تهران که موضوعاتی همچون تطهیر وجهه وی نزد مردم، نظرسنجی‌های انتخاباتی، تغذیه فکری مشاوران قالیباف و رسانه‌های تحت مدیریت شهرداری و… را در بر می‌گیرد از جمله وظایف موسسه هادیان شهر است.

 اگر پرونده موسسه هادیان شهر از سوی نهادهای نظارتی و رسانه‌ها مورد بررسی قرار گیرد شهروندان ایران به یکی از مهم‌ترین دلایل کمبود اعتبارات شهرداری تهران برای رسیدگی به شهر تهران و از جمله تجهیز آتش‌نشانان پی خواهند برد

یکی از مسوولیت‌های اصلی و قانونی این موسسه٬ تامین حقوق کارکنان شهرداری تهران است اما در پوشش این مسوولیت نه‌تنها حقوق اعضای ستادهای انتخاباتی و اتاق‌های فکر قالیباف تامین می‌شود بلکه بودجه امکاناتی همچون مکان استقرار، تجهیزات کامپیوتری و… نیز از همین محل پرداخت می‌شوند. طرفه آنکه در ماه‌های اخیر٬ هزینه تازه‌ای از سوی هادیان شهر برای تجهیز ساختمان‌های انتخاباتی قالیباف به ماهواره و «آی‌پی‌تی‌وی» نیز صورت گرفته است.

این اقدام در پی احساس نیاز مشاوران قالیباف برای کنترل دقیق‌تر فضای رسانه‌های تصویری در راستای اهداف سیاسی شهردار تهران صورت گرفته است. افزون بر اینها در چند ماه اخیر برای فعال شدن اعضای ستادی حامی قالیباف در فضای مجازی٬ هزینه هنگفتی برای خرید گوشی‌های هوشمند، تبلت و تامین هزینه اینترنت مورد نیازشان در سراسر کشور توسط هادیان شهر پرداخت شده است.
نحوه حمایت انتخاباتی هادیان شهر از قالیباف که در حال حاضر عزیر عیسی‌پور مدیریت عامل آن‌را بر عهده دارد به این‌صورت است که طی هماهنگی‌های صورت گرفته با مدیران شهرداری٬ افرادی در ستادهای انتخاباتی و اتاق‌های فکر شهردار تهران برای دریافت حقوق و مزایای ماهانه در پوشش عضوی از مجموعه کارکنان شهرداری تهران قرارداد می‌بندند. این مجموعه‌ها مشخصا با اهداف سیاسی و رسانه‌ای راه‌اندازی شده‌اند و موضوع اقدام‌هایشان ارتباطی با کارویژه‌های شهرداری و مدیریت شهری ندارد.
استفاده از این شیوه سال‌هاست در شهرداری تهران رایج است و سابقه آن دست‌کم به سال ۸۶ باز می‌گردد. حال باید دید اگر نهادهای نظاتی و قضایی برای بررسی تخلفات مالی این موسسه ورود کنند چگونه خواهند توانست میزان ریالی این فساد را محاسبه کنند. همچنین جای این پرسش وجود دارد که اگر این میزان از تخلف از سوی شهرداری از جناح رقیب نیز رخ می‌داد به آسانی از چشم‌پوشی می‌شد؟

حل کاریکاتوری معضل بیکاری
در این بین چندی پیش، اطرافیان قالیباف با آگاهی از گلایه مردم از میزان بیکاری که در تمامی دولت‌های جمهوری اسلامی مشکلی پایدار بوده سعی می‌کنند از این مشکل به نفع جذب آرا برای رئیس‌شان بهره‌برداری کنند. آنها پس از کسب موافقت قالیباف طرحی برای استخدام پرتعداد در شهرداری تهران ارائه می‌دهند و وارد فاز اجرایی آن نیز می‌شوند اما در نهایت با ممانعت سازمان اداری و استخدامی کشور ناکام می‌مانند. بر این اساس آزمون استخدامی شهرداری تهران که برای جذب ۵ هزار نفر قرار بود در اول بهمن ماه برگزاری شود به‌ دلیل «مغایرت با قوانین و به درخواست سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور» لغو شد.
مشاوران قالیباف بر روی انعکاس اجتماعی استخدام این تعداد نیرو و تاثیر آن بر روی آرای وی در انتخابات بهار سال آینده حساب ویژه‌ای باز کرده بودند. طرفه آنکه در این استخدام‌ها نیز قرار بود موسسه هادیان شهر در کنار شرکت «خدمات اداری شهر» دخیل باشد. می‌توان پیش‌بینی کرد که اگر جلوی این استخدام‌ها گرفته نمی‌شد به‌ دلیل عدم نیازسنجی و اهداف صرفا انتخاباتی آن٬ تنها بار مالی سنگینی بر دوش شهردار آینده تهران می‌افتاد که به مثابه میدان مین از همان ابتدای کار او را به خود مشغول می‌ساخت.
قطعا اگر پرونده موسسه هادیان شهر از سوی نهادهای نظارتی و رسانه‌ها مورد بررسی قرار گیرد٬ شهروندان ایران به یکی از مهم‌ترین دلایل کمبود اعتبارات شهرداری تهران برای رسیدگی به شهر تهران و از جمله تجهیز آتش‌نشانان پی خواهند برد. اعتباراتی که صرف هوسِ قالیباف برای ارتقاء در ساختار نظام جمهوری اسلامی شده و تاکنون هیچ نفعی نه برای وی و نه برای مردم در بر داشته است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. کاش این همه هزینه از جیب مردم نتیجه ای هم داشت !
    مانند قنات حاج میزا آقاسی است ، برای سردار آب ندارد ولی برای اطافیان نان دارد !!

  2. با سلام . از لحاظ ادبیات فارسی جمله آخر اشتباه می باشد . هر چند ابتدای جمله ” نه ” آمده است اما فعل اخر نیز باید منفی شود . جمله بایستی ” در بر نداشته است” می بود . با تشکر

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »

در این فضای تب‌آلود جامعه ایران و در این روزهای خشم و خروش و آتش و خون و سرکوب در

ادامه »