عفو بین‌الملل هشدار داد که ممکن است احمدرضا جلالی به اعدام محکوم شود

زیتون- سازمان عفو بین‌الملل هشدار داد که احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی – سوئدی از سوی قاضی صلواتی به اعدام برای اتهام جاسوسی تهدید شده است.
احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی پنجم اردیبهشت ماه سال جاری در تهران بازداشت و در زندان اوین حبس شد. جلالی برای شرکت در یک برنامه تحقیقاتی به دعوت دانشگاه تهران، به ایران آمده بود. این نخستین بار نبود که این پژوهشگر به ایران سفر می‌کرد؛ او برای شرکت در برنامه‌های تحقیقاتی و آموزشی به کشور رفت‌وآمد داشته‌ و به گفته همسرش ورود و خروج او «همواره بدون مشکل انجام می‌شد.»
همسر احمدرضا جلالی به رادیو فردا گفته بود که قاضی صلواتی او را به صدور حکم اعدام تهدید کرده است. احمدرضا جلالی از یک ماه و نیم پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد. عفو بین الملل خبر داد که این پژوهشگر دو ملیتی ۹ روز پیش، بدون وکیل به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برده شده و در آن‌جا، قاضی او را تهدید کرده که به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم خواهد شد.
وکیل او در گفت و گو با این سازمان تاکید کرد که هنوز این حکم احتمالی به‌طور رسمی اعلام نشده و محاکمه ادامه دارد.
عفو بین‌الملل همچنین خبر داد که در پایان سال گذشته میلادی، احمدرضا جلالی تحت فشار قرار گرفته بود تا اسنادی را مبنی بر جاسوسی برای یک «دولت متخاصم» امضا کند. در پی خودداری او از امضای این اسناد، او تهدید شده است که حکم «محاربه» برایش صادر خواهد شد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

پیرمرد لاغر و خمیده بود، یک پایش لنگ می‌زد، پیراهن چروک و پیژامه‌ای به تن داشت، با کلید به شیشه داروخانه شبانه‌روزی می‌کوبید و فریاد می‌زد: «زنم داره خفه می‌شه، گاز اشک‌آور از پنجره انداختند

ادامه »

اعتبار بخشی به صدا و سیمایی که هر لحظه از آن امکان پخش اعترافات فردی بی‌گناه وجود دارد چه سنخیتی با دفاع از مظلوم دارد؟ شکستن این خط قرمز اخلاقی و زیر پا گذاشتن این پرنسیب سیاسی چه آورده مهم‌تری می‌تواند برای اردوگاه اصلاح‌طلبی یا مردم بیاورد؟ استفاده از تریبونی که حالا دیگر بی‌رقیب نیست، برای رساندن صدایی سانسور شده که اورجینال و اصل آن را می‌توان در شبکه‌های فراگیر اجتماعی و حتی رسانه‌های دیگر شنید و یا به‌راحتی به گوش مردم رساند چه خاصیتی دارد؟ …

ادامه »

مقدمه: چهل و پنچ سال از حکومتی برآمده از انقلابی با ماهیتی اسلام‌گرایانه در ایران می‌گذرد. در این مدت، این

ادامه »