زیتون- سازمان عفو بین‌الملل هشدار داد که احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی – سوئدی از سوی قاضی صلواتی به اعدام برای اتهام جاسوسی تهدید شده است.
احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی پنجم اردیبهشت ماه سال جاری در تهران بازداشت و در زندان اوین حبس شد. جلالی برای شرکت در یک برنامه تحقیقاتی به دعوت دانشگاه تهران، به ایران آمده بود. این نخستین بار نبود که این پژوهشگر به ایران سفر می‌کرد؛ او برای شرکت در برنامه‌های تحقیقاتی و آموزشی به کشور رفت‌وآمد داشته‌ و به گفته همسرش ورود و خروج او «همواره بدون مشکل انجام می‌شد.»
همسر احمدرضا جلالی به رادیو فردا گفته بود که قاضی صلواتی او را به صدور حکم اعدام تهدید کرده است. احمدرضا جلالی از یک ماه و نیم پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد. عفو بین الملل خبر داد که این پژوهشگر دو ملیتی ۹ روز پیش، بدون وکیل به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برده شده و در آن‌جا، قاضی او را تهدید کرده که به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم خواهد شد.
وکیل او در گفت و گو با این سازمان تاکید کرد که هنوز این حکم احتمالی به‌طور رسمی اعلام نشده و محاکمه ادامه دارد.
عفو بین‌الملل همچنین خبر داد که در پایان سال گذشته میلادی، احمدرضا جلالی تحت فشار قرار گرفته بود تا اسنادی را مبنی بر جاسوسی برای یک «دولت متخاصم» امضا کند. در پی خودداری او از امضای این اسناد، او تهدید شده است که حکم «محاربه» برایش صادر خواهد شد.

بازگشت به صفحه اول